Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 21 kwietnia 2025 22:20
Reklama

Netykieta, czyli dlaczego internetowe forum było lepsze niż social media

Forum internetowe - niegdyś doskonałe narzędzie do dyskusji oraz pozyskiwania cennych informacji. Dziś relikt przeszłości, z którego wiele moglibyśmy się nauczyć, zwłaszcza jeśli chodzi o stosowanie netykiety. 
Netykieta, czyli dlaczego internetowe forum było lepsze niż social media

Pamiętacie jeszcze fora internetowe? W czasach ich świetności każdy z użytkowników musiał mieć się na baczności, jeśli chciał dołączyć do dyskusji. Otóż nieodpowiednie zachowanie było jednoznaczne z co najmniej reprymendą od moderatora w przypadku niestosowania do szeroko pojętej kultury wypowiedzi, jak i stosowania się do regulaminu. W przypadku rażącego naruszenia użytkownik otrzymywał tzw. "bana", czyli krótko mówiąc został zablokowany na owej stronie. 

Ban (ang. ban „zakaz”, to ban „zakazywać” lub pol. „banicja”) – zablokowanie dostępu danego użytkownika do wysokopoziomowej usługi internetowej, na przykład komunikatora czy forum dyskusyjnego. (Źródło: wikipedia)

Przywitaj się, nie obrażaj, sprawdź FAQ i nie mów do mnie caps lockiem

Poza zwrotami jakich należy unikać w sieciowej korespondencji z uwagi na savoir vivre, każdy szanujący się user powinien powstrzymać się m.in. od takich działań jak ropowszechnianie spamu, pisanie tylko wielkimi literami jak i również pisanie na przemian wielkimi i małymi (tzw. "poke-pismo"). Nie na miejscu będzie poruszanie wątków nie na temat (OT – off-topic) czy dodawanie postów bezpośrednio jeden pod drugim (można edytować już zamieszczony). Zanim zdecydujemy się podnieść jakąkolwiek dyskusję, warto zapoznać się z zawsze dostępnym FAQ (ang. frequently asked questions – często zadawane pytania) oraz przed zamieszczeniem wątku sprawdzić, czy nie był on poruszany wcześniej - tutaj korzystamy z popularnej "lupki". 


Odpowiedni sprzęt zawsze był czymś pożądanym ;)

Wiemy już czego nie wolno, przyjrzyjmy się zatem co można, a nawet należy stosować w wirtualnej dyskusji. Na pewno zawsze należy zacząć od przywitania się, odnosić się z szacunkiem do innych, pisać na temat, precyzyjnie tytułować wątki. To właściwie tyle z nakazów, bo w ogólnym rozrachunku grupy dyskusyjne powstały aby móc prowadzić szerokie, merytoryczne dyskusje. Czego chcieć więcej? 

Anonimowość, czyli kozak w necie

Przenieśmy się nieco w czasie i zatrzymajmy w teraźniejszości. Czasy forów internetowych bezpowrotnie minęły, jednak można dostrzec ich renesans w social mediach, a konkretnie na facebookowych grupach. Tak jak i fora cechowały się właśnie tematycznością, tak dziś znajdziemy grupy dla biegaczy, rowerzystów, miłośników określonego modelu samochodu czy mieszkańców np. Chorzowa. Niestety, w tych stosowanie netykiety bardzo mocno kuleje, jeśli w ogóle można powiedzieć, że jest stosowana. Najczęściej aby dołączyć do danej grupy, wymagane jest potwierdzenie czy nie jesteśmy fake kontem - ma to gwarantować autentyczność użytkownika i gdzieś go powstrzymać od niepożądanych działań. Ale zaraz, zaraz... Na internetowym forum znaliśmy wyłącznie "nicki" zalogowanych userów i mimo płaszcza anonimowości gdzieś potrafiliśmy traktować się z należytym szacunkiem. 

Jak wygląda to dziś? Wystarczy wczytać się w komentarze pod jakimkolwiek postem wzbudzającym skrajne emocje - nie da się ukryć, że poszło to wszystko w złą stronę. Gdzie zatem podziała się netykieta? 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: RafiTreść komentarza: Alba Chorzów 🤣🤣 gorszego syfu już niema.. trudno znowu będzie trzeba wyrzucać śmieci koło kontenera..Data dodania komentarza: 17.04.2025, 00:11Źródło komentarza: Ceny za śmieci poszybują w górę? W Chorzowie rozstrzygnięto przetargAutor komentarza: podatnikTreść komentarza: Ale dajmy im 400 mln na stadion 😂 Napierw ze 3 sezony w ekstraklasie a potem możemy porozmawiać..Data dodania komentarza: 16.04.2025, 19:46Źródło komentarza: Ruch Chorzów nadal zawodzi. Tym razem przegrywa z zamykającą tabelę Stalą Stalowa WolaAutor komentarza: zniesmaczonyTreść komentarza: Ta pani w ogóle wie na jaki temat się wypowiada? Wedle niej Sylwestra zaczęto obchodzić dopiero pod koniec XIX w. Tymczasem historia mówi co innego. Sylwester był już obchodzony w starożytnym Rzymie. Starożytni Rzymianie czcili w ten dzień swojego boga Janusa. Języki angielski i niemiecki, przejęły właśnie od Janusa nazwę miesiąca styczeń (ang. January, niem. Januar). Wypadałoby również nadmienić, że od 46 roku p.n.e. Rzymianie Nowy Rok obchodzili już oficjalnie 1 stycznia bez odwoływania się do tradycji religijnej. Tego dnia urządzano huczne zabawy, przywdziewano maski i obdarowywano się prezentami. 1 stycznia 1000 roku papież Sylwester II udzielił wszystkim wiernym błogosławieństwa „Miastu i Światu” (Urbi et Orbi), co stało się papieską tradycją i trwa do dzisiaj. Tych informacji w tekście zabrakło. Na drugi raz zapytajcie jakiegoś historyka. Ta pani jest najwyraźniej niedoinformowana w temacie.Data dodania komentarza: 12.04.2025, 20:02Źródło komentarza: Przegnać złe duchyAutor komentarza: slawekTreść komentarza: hard rock pub powstał w II połowie 1997 roku a nie w 1996Data dodania komentarza: 7.04.2025, 15:16Źródło komentarza: Zamyka się kultowy pub. "Brak nam już słów"Autor komentarza: jaaaTreść komentarza: Oraz światła reflektorowe ze Stadionu ślaskiego , ufo to raczej spodek dla niektórych , takie betonowe stare coś cos co upiekszono , nie róbmy z siebie idiotów , twierdzac że mamy te ufoData dodania komentarza: 1.04.2025, 14:53Źródło komentarza: Tajemnicze znalezisko w tramwaju! Czy należy do kosmitów?Autor komentarza: SzymonTreść komentarza: Taki podatek to kwota około 50 zł miesięcznie. To teraz wszystko ruszy z kopyta ;)Data dodania komentarza: 27.03.2025, 15:26Źródło komentarza: Nowe ulgi podatkowe dla chorzowskich przedsiębiorców. “To pierwszy z serii pomysłów”