Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 25 kwietnia 2025 11:54
Reklama

Narodowe Czytanie: "Kordian" na chorzowskim Rynku [ZDJĘCIA]

W minioną sobotę Nowy Rynek w Chorzowie zamienił się w czytelnię. Przedstawiciele miasta wraz z zaproszonymi gości wzięli udział w Narodowym Czytaniu, w ramach którego mogliśmy wysłuchać fragmentów dzieła Juliusza Słowackiego.
Narodowe Czytanie: "Kordian" na chorzowskim Rynku [ZDJĘCIA]

Narodowe Czytanie to coroczna akcja wspólnego czytania, zainicjowana przez prezydenta RP Bronisława Komorowskiego w 2012 r. Przyłączyć się do niej mogą wszystkie chętne placówki edukacyjne i kulturalne oraz instytucje publiczne i społeczne w kraju i za granicą. W tym roku prezydent RP Andrzej Duda w okolicznościowym liście, zachęcał do czytania "Kordiana".

- Chciałbym, aby w trakcie tej wspólnej lektury towarzyszyła nam refleksja nad Polską i polskim losem. Ale też nad aktualnością "Kordiana". Bo dramat Słowackiego opowiada o walce Polaków z caratem, ale przecież można traktować go również jako opowieść o naszej współczesności. O tym, że wolność i niepodległość wymagają bezinteresownego poświęcenia i ciągłej gotowości do czynu. Że odpowiedzialność, konsekwencja i wola działania prowadzą do zwycięstwa, a niezdecydowanie, strach i złudzenia – do klęski – zaznaczył w liście Prezydent RP Andrzej Duda.

Kordian pod palmami

Także w Chorzowie, w sobotę nie zabrakło wspólnego czytania. Finał akcji odbył się na Rynku o godzinie 12:00. W wydarzeniu wziął udział prezydent miasta Szymon Michałek oraz miejscy radni, a także dyrektor Uniwersyteckiego I LO w Chorzowie im. Juliusza Słowackiego - Przemysław Fabjański oraz nauczyciele tego chorzowskiego liceum. Wszyscy oni czytali fragmenty "Kordiana". Spotkanie poprowadził profesor Andrzej Król

Zadanie uczestników nie ograniczało się tylko do samego odtworzenia fragmentów dzieła, ale była to także okazja, aby się do nich odnieść. Niosło to za sobą dodatkowy aspekt edukacyjny. 

- Dzieło Kordian jest ponadczasowe, ciekawe, pisane pięknym wierszem - zauważył Szymon Michałek, zwracając uwagę na refleksje osób, jakie pojawiły się tego dnia na scenie. - Wydaje mi się, że to jest coś takiego, co każdy powinien przynajmniej raz przeżyć - dodał prezydent Chorzowa. 

Akcja Narodowego Czytania odbywa się od 2012 roku w wielu miejscach nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: HajduczaninTreść komentarza: Biblioteka na Hankego była zbędna i mnie jako mieszkańca cieszy ten fakt. Ta na pniokach faktycznie nie ma zbytnio dogodnej alternatywy, bo najbliższa jest bodajże przy placu Mickiewicza.Data dodania komentarza: 24.04.2025, 17:13Źródło komentarza: To ostatnie dni dwóch Filii Miejskiej Biblioteki Publicznej w ChorzowieAutor komentarza: chorzowianin75Treść komentarza: Ciekawe co jeszcze zostanie zamknięte w Chorzowie??Data dodania komentarza: 24.04.2025, 13:59Źródło komentarza: To ostatnie dni dwóch Filii Miejskiej Biblioteki Publicznej w ChorzowieAutor komentarza: WaldekTreść komentarza: Są wreszcie jakieś punkty przywiezione z meczu wyjazdowego. Nie wiem czy się cieszyć i liczyć jeszcze na awans czy tylko się uśmiechnąć.Data dodania komentarza: 23.04.2025, 06:35Źródło komentarza: Siedem bramek w Kołobrzegu i przełamanie Ruchu Chorzów w starciu z KotwicąAutor komentarza: RafiTreść komentarza: Alba Chorzów 🤣🤣 gorszego syfu już niema.. trudno znowu będzie trzeba wyrzucać śmieci koło kontenera..Data dodania komentarza: 17.04.2025, 00:11Źródło komentarza: Ceny za śmieci poszybują w górę? W Chorzowie rozstrzygnięto przetargAutor komentarza: podatnikTreść komentarza: Ale dajmy im 400 mln na stadion 😂 Napierw ze 3 sezony w ekstraklasie a potem możemy porozmawiać..Data dodania komentarza: 16.04.2025, 19:46Źródło komentarza: Ruch Chorzów nadal zawodzi. Tym razem przegrywa z zamykającą tabelę Stalą Stalowa WolaAutor komentarza: zniesmaczonyTreść komentarza: Ta pani w ogóle wie na jaki temat się wypowiada? Wedle niej Sylwestra zaczęto obchodzić dopiero pod koniec XIX w. Tymczasem historia mówi co innego. Sylwester był już obchodzony w starożytnym Rzymie. Starożytni Rzymianie czcili w ten dzień swojego boga Janusa. Języki angielski i niemiecki, przejęły właśnie od Janusa nazwę miesiąca styczeń (ang. January, niem. Januar). Wypadałoby również nadmienić, że od 46 roku p.n.e. Rzymianie Nowy Rok obchodzili już oficjalnie 1 stycznia bez odwoływania się do tradycji religijnej. Tego dnia urządzano huczne zabawy, przywdziewano maski i obdarowywano się prezentami. 1 stycznia 1000 roku papież Sylwester II udzielił wszystkim wiernym błogosławieństwa „Miastu i Światu” (Urbi et Orbi), co stało się papieską tradycją i trwa do dzisiaj. Tych informacji w tekście zabrakło. Na drugi raz zapytajcie jakiegoś historyka. Ta pani jest najwyraźniej niedoinformowana w temacie.Data dodania komentarza: 12.04.2025, 20:02Źródło komentarza: Przegnać złe duchy