Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Historia memów, kiedy był ich początek?

Humorystyczne obrazowanie rzeczywistości społeczno-politycznej jest nieodzownym elementem wielu społeczności obecnych w Internecie. Żarty o wydarzeniach w temacie rozrywki, polityki, sportu lub innych części życia pokazywane są często w postaci tzw. memów. Jaka jest historia tego gatunku wypowiedzi internetowej? Czym tak naprawdę są memy?
Historia memów, kiedy był ich początek?

Historia memów sięga wbrew pozorom wielu lat i wcale nie jest pojęciem nowym. Najczęściej żartobliwe komunikaty obecne są w tzw. społeczności internetowej od wielu dekad i pomagają wyrazić wiele uczuć, będąc niekiedy dobitnym komentarzem na dany temat. Nie każdy jednak wie, że memy to nie tylko publikowane w sieci obrazki. W takim razie co to takiego?

Czym są memy? Co warto o nich wiedzieć?

Internetowy mem to gatunek wypowiedzi (najczęściej w formie humorystycznej), który ma na celu trafny komentarz bieżącej sytuacji w określonej tematyce. Memy wykorzystują elementy kultury, popularne powiedzenia oraz historię zdarzeń popularnych w Internecie. To gra słów, obrazów i dźwięków, mających stanowić spójny przekaz.

Najpopularniejsze memy to obrazki z zabawnymi, celnymi komentarzami do określonych zdarzeń lub sytuacji społecznej. Często wykorzystują wizerunek znanych osób, popularne fotografie czy ilustracje specjalnie przygotowane do memów. Zdarzają się jednak takie oparte np. na muzyce (np. rickrolling czyli dowcip internetowy zawierający teledysk do utworu Ricka Astleya pt. „Never Gonna Give You Up”.).

Najpopularniejsze memy pokazywane są w wielu wersjach językowych i różnych zakątkach świata. Wzór przygotowywania mema nazywa się „templatką”. Mogą to być np. dwa charakterystyczne zdjęcia rapera Drake’a, który ma pokazywać dezaprobatę i aprobatę dla dwóch kompletnie przeciwstawnych pomysłów, przedmiotów lub idei.

Przeczytaj także: Jaki był pierwszy mem internetu?

Historia memów – kiedy pojawiły się w sieci i nie tylko?

Pojęcie mema w 1976 roku wprowadził Richard Dawkins. Biolog wskazał, że to najmniejsza jednostka przekazywania informacji kulturowej, porównując ją do genu (jako najmniejszy przekaźnik informacji genetycznej i biologicznej). W opinii antropologów kultury, memy pojawiły się jednak dużo wcześniej.

Jak bardzo? Niektórzy badacze wskazują, że pierwsze, obrazkowe komentarze o żartobliwym charakterze do sytuacji społecznej pojawiały się jeszcze w starożytnym Egipcie. Z pewnością potwierdzony jest przykład mema z lat 20. XX wieku.

Historia memów miała zacząć się w 1921 roku, kiedy w satyrycznym magazynie „The Judge” pojawił się obrazek przystojnego mężczyzny z podpisem: „Jak myślisz, że wyglądasz, kiedy robią ci zdjęcie”. Drugi, pokazujący jego karykaturę skomentowano napisem: „Jak naprawdę wyglądasz”. Co ciekawe, motyw ten wykorzystywany jest do dziś.

Rozkwit memów to epoka Internetu, a szczególnie XXI wiek. W sieci pojawiły się fora internetowe z memami, a nawet dedykowane pod nie portale. Jaką rolę pełnią dziś? Tak naprawdę stanowią jeden z trzonów komunikacji z użytkownikami sieci na różnych płaszczyznach. Pozwalają w ciekawy sposób zaprezentować działania marketingowe określonej firmy, stanowią oręż w prowadzeniu polityki, a także są świetna odskocznią od szarej rzeczywistości.

Więcej ciekawych treści znajdziesz na Uzdalnieni.pl


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: diablooTreść komentarza: Prawilne ścierwa, mocni tylko w grupie, banda żałosnych frajerów. Szkoda, że gość nie ma zezwolenia na broń ostrą, jak jednego odpalił, to reszta pobiegłaby od razu i się rozjebała na komisariacie...Data dodania komentarza: 29.05.2025, 12:58Źródło komentarza: “Słyszałem głos dziewczyny. Jeden z nich przewrócił ją i uderzył w twarz”Autor komentarza: RmetTreść komentarza: Tylko nie TrzaskowskiData dodania komentarza: 29.05.2025, 11:03Źródło komentarza: “Jeżeli rzeczywiście chcemy, aby w końcu ten język śląski ożył, to to jest ten moment”Autor komentarza: Walerian Poniatowski ChorzówTreść komentarza: Jeśli wygra Karol Nawrocki to możecie być pewni, że stracimy swoją własność. PiS będzie się starać przejąć nasze majątki w tym mieszkania, by dostatnio żyć. To właśnie dlatego wybrali takiego kandydata. Człowieka bez wartości i bez moralności. On im pozwoli ograbić nas z pieniędzy, majątków, domów, mieszkań i ziemi. A gdy to wszystko się uda uciekną do Izraela. Bo PiS to partia żydowska. To jest szczyt wszystkiego by na konferencji prawicy w Polsce. Żyd obrażał naród Polski. Wykrzykiwał hasła które nas obrażają i oskarżał nas o nieistniejące rzeczy. TO WŁAŚNIE JEST PIS. ŻYDOKOMUNA, KTÓRA CIAGLE NIENAWIDZI POLSKI. Piszę to ja, 93 letni człowiek. Swoje już przeżyłem. Mam nadzieję, że mój wnuk dożyje lepszych czasów jak ja. Tak, jestem katolikiem. Dlatego głosuje na normalnego człowieka. Oczywiście każdy ma wady. Ale PiS to nie wady, to kampania nienawistnego morderstwa Polaków.Data dodania komentarza: 29.05.2025, 11:02Źródło komentarza: “Jeżeli rzeczywiście chcemy, aby w końcu ten język śląski ożył, to to jest ten moment”Autor komentarza: RafiTreść komentarza: [*]Data dodania komentarza: 29.05.2025, 11:00Źródło komentarza: Zmarł Jan Skórka, były radny ChorzowaAutor komentarza: RolkTreść komentarza: Podobno tylko 800 tys złotych jest w umowie to byłaby kpinaData dodania komentarza: 29.05.2025, 10:59Źródło komentarza: TAURON sponsorem tytularnym Parku Śląskiego [WIDEO]Autor komentarza: LucyTreść komentarza: Strach pomyśleć co będzie w niedzielę. Wierzę, że będzie #trzaskanieData dodania komentarza: 29.05.2025, 10:58Źródło komentarza: “Jeżeli rzeczywiście chcemy, aby w końcu ten język śląski ożył, to to jest ten moment”
Ankieta: Jak oceniasz działalność obecnej Rady Miasta w Chorzowie?
Dobrze
Źle
Nie mam zdania
Przejdź do ankiety, aby zagłosować
Reklama