Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Baner reklamowy

Radni nadali nazwę skwerowi leżącemu na rynku

Skwer znajdujący się pod chorzowskim ratuszem zyskał nazwę. Uchwałę w tej sprawie podjęto podczas dzisiejszej sesji rady miasta. Od dziś będziemy go nazywać Skwerem Miast Partnerskich Chorzowa.
Radni nadali nazwę skwerowi leżącemu na rynku

Pomysł zrodził się w chorzowskim kole Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców Województwa Śląskiego. Jego członkowie zwrócili się do władz miasta o podjęcie inicjatywy nadania skwerowi nazwy miasta partnerskiego Iserlohn. Wniosek w tej sprawie trafił do urzędu miasta 22 października ubiegłego roku.

Skąd wzięła się taka koncepcja?

- Rok 2020 jest rokiem jubileuszowym 30-lecia zjednoczenia Niemiec. 30-lecie powstania obchodzi także nasze towarzystwo. To przed 30 laty powstało jedno z pierwszych kół Mniejszości Niemieckiej, właśnie w Chorzowie. Powoli zbliżamy się także do jubileuszu 20-lecia partnerstwa miast Chorzów – Iserlohn, którego jako towarzystwo, byliśmy jednym z inicjatorów po stronie społecznej. Te dwie rocznice są doskonałą okazją do podjęcia inicjatywy, o nadanie nazwy miasta partnerskiego Iserlohn, w dobrej lokalizacji na terenie centrum miasta Chorzów - argumentowano w piśmie skierowanym do władz miasta.

Komisja Kultury i Sportu przyjrzała się propozycji, ale zdecydowała się upamiętnieć nie jedno, a wszystkie miasta partnerskie Chorzowa. Sprawa trafiła do prezydenta Andrzeja Kotali, który zaproponował nazwę Skwer Miast Partnerskich Chorzowa. Sporządzono projekt uchwały, który został przedstawiony podczas dzisiejszej sesji rady miasta. Radni jednogłośnie przyjęli propozycję. Za projektem opowiedziało się 23 radnych.

W gronie miast partnerskich Chorzowa oprócz niemieckiego Iserlohn znajdują się Creil (Francja), Ózd (Węgry), Tarnopol (Ukraina), Termoli (Włochy) i Zlin (Czechy). 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze

Autor komentarza: Sztrucel Treść komentarza: Z okien UM korków nie widać, a jak nie widać, to nie ma. Po drodze do Bobrownik też nie ma korków. Po co to zmieniać? Na Starym drogi się już rozłażą, koleiny, dziury, światła działają jak chcą, tego też pewnie nie widać. Jest super, jest super więc o co Ci chodzi...? Data dodania komentarza: 8.07.2026, 13:57 Źródło komentarza: Kaskada nie wróci pod estakadę. “Miasto nie dało nam szansy na powrót” Autor komentarza: taki tam Treść komentarza: Świętochłowice zamknęły ul. Bytomską od skrzyżowania z ul. Chorzowską dla ciężarówek, które teraz jadą przez Chorzów do DTŚ. Michałek nie otwiera też estakady, "bo się korki porobią". Dlatego mamy rozjeżdżane i zakorkowane mniejsze ulice, które prowadzą do DTŚ. Gdzie tu logika? Na estakadzie korki złe, ale korki do "ronda św. Floriana" już dobre? Jest to w ogóle prawnie dopuszczone, żeby JST nie otwierało jakiejś drogi, bo im się wydaje, że tam będą korki? Data dodania komentarza: 8.07.2026, 10:16 Źródło komentarza: Kaskada nie wróci pod estakadę. “Miasto nie dało nam szansy na powrót” Autor komentarza: skazak Treść komentarza: Nieudolnie zarzadzane miasto jak zawsze idzie k....a po najmniejszej linii oporu! Nawet dziura ich przerasta w tym miejsce. Ja pie.....le co za nieudacznicy! Data dodania komentarza: 8.07.2026, 07:59 Źródło komentarza: Dziura z ul. Bocznej pod lupą. Miasto zgłasza sprawę policji, trwają ustalenia Autor komentarza: locolobo Treść komentarza: Świetnie, ja się cieszę bo wszystko lepsze niż te ruiny dookoła, których pełno w Chorzowie (aż oczy szczypią). Prośba do Redaktorów TUBY - czy moglibyście dowiedzieć się co z halami produkcyjnymi po Arcelormittal? Co z ruinami po starej zabytkowej hali targowej, czy rzeźnią? Jaki mają status obecnie, co dalej, czy ktoś coś robi w tym kierunku? Bo na razie to popada w totalną ruinę.... Aż się prosi o jakiś osobny artykuł w tym temacie - może jak przeczyta ten artykuł nasz kibicoprezydent Chorzowa, to się zainteresuje tym tematem ... Data dodania komentarza: 8.07.2026, 07:43 Źródło komentarza: Centrum handlowe przy Muzeum Hutnictwa coraz bliżej Autor komentarza: Barnaba Treść komentarza: Przecież 2,5km dalej jest już park handlowy przy OBI. Dopiero co rozbudowany. Nie da się naprawdę lepiej zagospodarować tej przestrzeni? Data dodania komentarza: 8.07.2026, 07:04 Źródło komentarza: Centrum handlowe przy Muzeum Hutnictwa coraz bliżej Autor komentarza: Ecik Treść komentarza: Tak sie marnuje srodki z UE i napycha kieszenie kolesiom przy okazji niszcząc nasze miasto. Stawiacie bieda galerie z wyzebranych od unii funduszy. Jak nie macie kapitalu to spadajcie z naszego miasta busines-menele. Przez takich jak Wy nasz kraj nie idzie do przodu. Jestescie zakała naszego narodu! Data dodania komentarza: 7.07.2026, 21:25 Źródło komentarza: Centrum handlowe przy Muzeum Hutnictwa coraz bliżej
Reklama
Reklama