[EDIT 2.06, 18:12] Prezydent Szymon Michałek mówił na konferencji prasowej, że przy dalszej eksploatacji chorzowskiej estakadzie “grozi zawalenie, katastrofa budowlana bądź poważna awaria”. Apelował do samorządowców i zapowiedział, że zwróci się też z apelem do rządu, aby wspólnie i ponad podziałami rozwiązać problem.
Na godzinę 18 zwołano posiedzenie sztabu kryzysowego z udziałem wojewody śląskiego Marka Wójcika.
Poniżej zapis live z konferencji prasowej:
[EDIT 2.06, 15:55] Wyłączenie drogi z użytku potwierdził Wydział Kultury, Sportu i Promocji UM Chorzów.
"Szymon Michałek Prezydent Miasta Chorzów podjął decyzję o całkowitym wyłączeniu z użytkowania Estakady w ciągu ul. Katowickiej DK79 w Chorzowie od dnia 2 czerwca 2025 roku, godz. 14.30. Wyłączenie obiektu z użytkowania nastąpi zarówno w zakresie poruszania się po obiekcie, jak i pod nim" - czytamy w przesłanym komunikacie.
Dodano, że decyzja ta została podjęta w trosce o ludzkie zdrowie i życie, w pełnej odpowiedzialności za bezpieczeństwo mieszkańców regionu i użytkowników dróg krajowych.
Wcześniej pisaliśmy:
Niebawem poznamy przyszłość estakady nad Rynkiem w Chorzowie. Od 3 lutego do odwołania zostało tam wprowadzone ograniczenie w ruchu pojazdów do 12 ton. To z powodu odrywania się z niej wierzchniej warstwy tynku i zalecenia prof. dr hab. inż. Marka Salamaka z Politechniki Śląskiej. W związku z tym zlecono ekspertyzę, której wyniki właśnie dotarły do magistratu.
Po zapoznaniu się z wynikami ekspertyzy, podczas zwołanego w poniedziałek sztabu kryzysowego w Chorzowie podjęto decyzje związane z dalszym użytkowaniem tego fragmentu DK79. Jakie będą to ruchy, dowiemy się w przeciągu najbliższych godzin, na zaplanowanym spotkaniu dla mediów.
Jak ustaliła nasza redakcja, estakada zostanie całkowicie wyłączona z ruchu pojazdów.
Estakada w Chorzowie, zlokalizowana w ciągu Drogi Krajowej Nr 79, powstała pod koniec lat 70-tych XX wieku i dziś jest solą w oczach mieszkańców. To przede wszystkim z powodów estetycznych, ponieważ przecina centralny punkt miasta. W latach 2012-2014 obiekt przeszedł gruntowny remont, który miał przedłużyć jego żywotność o co najmniej dekadę. Ten czas właśnie mija i pojawiają się problemy.
Napisz komentarz
Komentarze