Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 23 czerwca 2025 17:17
Reklama
ReklamaBudowa i remont na Ceneo

Paulina Peda z minimum na MŚ i Uniwersjadę! Znakomity początek sezonu w wykonaniu polskich pływaków

Pierwsze w tym roku zawody z cyklu Arena Grand Prix Pucharu Polski przyniosły wiele świetnych wyników polskich pływaków. Na 50-metrowej pływalni w Aqua Lublin padały rekordy Polski, czasy lepsze od minimów na mistrzostwa świata, a nawet najlepsze w tym roku rezultaty na świecie. 
Paulina Peda z minimum na MŚ i Uniwersjadę! Znakomity początek sezonu w wykonaniu polskich pływaków

Nowymi liderami rankingów na tym etapie sezonu zostali Katarzyna Wasick i Ksawery Masiuk. Oboje wskoczyli na czoło światowych list w konkurencjach, w których w ubiegłym roku zdobywali medale czempionatu globu w Budapeszcie. Zawodniczka AZS AWF Katowice zaprezentowała świetną formę na 50 m stylem dowolnym. W niedzielny poranek, po 11 latach przerwy, ponownie pojawiła się na starcie Grand Prix Pucharu Polski i swój jedyny występ w Lublinie zakończyła z wynikiem 24.67.

Z kolei Masiuk zaliczył imponujący występ na 50 m stylem grzbietowym. Rezultatem 24.44 wyrównał własny rekord Polski. Popłynął tym samym o pięć setnych sekundy szybciej od Justina Ressa z USA, który przez ponad miesiąc prowadził w tegorocznych tabelach. Reprezentant G-8 Bielany Warszawa notował też fantastyczne czasy na dłuższych dystansach. Wyścig na 100 m stylem grzbietowym zakończył z wynikiem 52.81, a 200 metrów pokonał w 1:57.83.

Oboje bez problemów wypełnili minima na tegoroczne mistrzostwa świata w Fukuoce. Oprócz nich, tej sztuki dokonali również Krzysztof Chmielewski z Muszelki Warszawa (na 200 m stylem motylkowym: 1:56.64) i Paulina Peda z AZS AWF Katowice (na 100 m stylem grzbietowym: 1:00.55). Peda znalazła się też w gronie tych, którzy cieszyli się z minimów na Uniwersjadę. W tej grupie byli jeszcze Adela Piskorska, Dominika Sztandera, Kamil Sieradzki, Dawid Wiekiera, Jakub Majerski i Adrian Jaśkiewicz.

- To był imponujący początek sezonu w wykonaniu krajowej czołówki. Takie rezultaty osiągane już na tak wczesnym etapie sezonu pokazują olbrzymi potencjał polskiego pływania i mam nadzieję, że będą dobrym prognostykiem przed kolejnymi imprezami – podsumowuje prezes Polskiego Związku Pływackiego, Otylia Jędrzejczak. - Zmagania w Lublinie były dopiero pierwszą szansą na wypełnianie minimów na imprezy międzynarodowe. Czasu na zdobycie kwalifikacji jest jeszcze sporo, więc teraz będziemy z wielkim zainteresowaniem obserwować, kto jeszcze włączy się do walki o miejsca w kadrze – dodaje nasza mistrzyni olimpijska.

W klasyfikacji generalnej zawodów w Lublinie najwięcej punktów zgromadzili Masiuk i Peda. Podopieczny Pawła Wołkowa wyraźnie wyprzedził Chmielewskiego i Jaśkiewicza, a zawodniczka trenująca pod okiem Jakuba Karpińskiego znalazła się przed Piskorską i Sztanderą, która poprawiła w trakcie weekendu aż dwa rekordy kraju. Żabkarka Juvenii Wrocław na 50 m stylem klasycznym została pierwszą Polką, która złamała barierę 31 sekund (30.67), a na dwukrotnie dłuższym dystansie zanotowała wynik 1:07.71 – lepszy o 17 setnych sekundy od swojego ubiegłorocznego osiągnięcia z mistrzostw Polski.

W tabeli rekordów zapisały się też dwie reprezentantki lubelskich klubów. Adela Piskorska, reprezentująca AZS UMCS, cieszyła się z najlepszego czasu w historii 50 m stylem grzbietowym w kategorii młodzieżowców (28.21), a Antonina Szabała z UKS SP5 Swim popisała się rekordem Polski 14-latków na 50 m stylem motylkowym (27.49).

Cykl Arena Grand Prix Pucharu Polski, współfinansowany ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki, a także wspierany przez sponsora głównego PZP – spółkę PGE Polska Grupa Energetyczna oraz Arenę, Variopool i Carolina Medical Center, powróci za miesiąc. Dokładnie 25 i 26 marca gospodarzem zawodów będzie Oświęcim. Finał w Lublinie zaplanowano w dniach 2-4 czerwca.

Najlepsi zawodnicy klasyfikacji generalnej Arena Grand Prix Pucharu Polski:

Kobiety

  1. Paulina Peda (AZS AWF Katowice)   2556 pkt
  2. Adela Piskorska (AZS UMCS Lublin)   2500 pkt
  3. Dominika Sztandera (Juvenia Wrocław)   2483 pkt

Mężczyźni

  1. Ksawery Masiuk (UKS G-8 Bielany Warszawa)   2701 pkt
  2. Krzysztof Chmielewski (IUKS Muszelka Warszawa)   2493 pkt
  3. Adrian Jaśkiewicz (UKS G-8 Bielany Warszawa)   2468 pkt

Źródło, fot.: PZP


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: T12Treść komentarza: Żadnego jednego miasta nie będzie. Prędzej ludzie wyjdą na ulice niż pozwolą, aby Katowice wchłonęły Chorzów.Data dodania komentarza: 22.06.2025, 11:50Źródło komentarza: Stadion w zamian za przyłączenie Chorzowa do Katowic? “Prezydent mówił, że byłby w stanie to zrobić”Autor komentarza: adsTreść komentarza: Mam wrażenie, że te dwie imprezy w ten weekend dobitnie pokazują, że estakada jest nie potrzebna. Fakt, że imprezy toczyły się w długi weekend, gdzie ruch o wiele mniejszy, ale mam wrażenie, że dojazd wczoraj zajął mniej czasu niż czasami na nie które mecze Ruchu.Data dodania komentarza: 22.06.2025, 10:40Źródło komentarza: Ronaldinho Show na Superauto.pl Stadion Śląski w Chorzowie. Grad bramek i świetne widowisko! [ZDJĘCIA]Autor komentarza: MikołówTreść komentarza: W napadzie brał udział Nowak przywódca gieksiarzy z Mikolowa z Jasnej. BPM wie o nim od dawna zamiast go uciszyć sami do tego doprowadzili !! To skanda by na terenach BPM działa przywódca który trzyma w domu na jasnej flagi PNG i do tego robi najazdy na nasze tereny. BPM i cały mikolow po kompromitacji w Tychach znowu daj ciała. Proponuję zakazać im wjazdu na nasz stadion ! BPM co wy ku…a robicie ???Data dodania komentarza: 21.06.2025, 18:35Źródło komentarza: Kibole zrobili najazd na Cwajkę. Wyskakiwali z pojazdów, a później bili i kopali przechodniówAutor komentarza: ZniesmaczonyTreść komentarza: Jak by Chorzowscy ,, kibice ,, a bardziej psychofansi nie zrobili tego samego w jednej z dzielnic Katowic to by tego może nie było. Proponuję ustawkę na estakadzie i Michałek z swoimi kolesiami na szpica. Niestety to się zrobi normą tak mieszkańcy zagłosowali bo ino Ruch.Data dodania komentarza: 21.06.2025, 08:52Źródło komentarza: Kibole zrobili najazd na Cwajkę. Wyskakiwali z pojazdów, a później bili i kopali przechodniówAutor komentarza: smutnychorzowTreść komentarza: Kluczowy jest ostatni akapit.Data dodania komentarza: 20.06.2025, 22:18Źródło komentarza: Kibole zrobili najazd na Cwajkę. Wyskakiwali z pojazdów, a później bili i kopali przechodniówAutor komentarza: AndźkaTreść komentarza: Koledzy elekta? Może teraz ten kończący kadencje oraz człowieczek z Żoliborza też będą pobłażliwi dla tego rodzaju bandytyzmu? Bo w sumie już niedawno jakiś rodzaj przyzwolenia temu dali...Data dodania komentarza: 20.06.2025, 20:56Źródło komentarza: Kibole zrobili najazd na Cwajkę. Wyskakiwali z pojazdów, a później bili i kopali przechodniów
Reklama
Reklama