Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Za nami finał 66. Olimpiady Astronomicznej

W miniony weekend w Planetarium - Śląskim Parku Nauki odbył się finał 66. Olimpiady Astronomicznej. Jej zwycięzcą został Maksymilian Wdowiarz-Bilski, uczeń krakowskiego liceum.
Za nami finał 66. Olimpiady Astronomicznej

Olimpiada Astronomiczna to najbardziej prestiżowa rywalizacja młodych miłośników astronomii w Polsce, organizowana od 1957 roku. Konkurs ten przebiega w trzech etapach. Pierwszy ma charakter korespondencyjny i polega na rozwiązywaniu zadań w warunkach domowych, z kolei drugi oraz trzeci etap to już samodzielna praca wykonywana pod kontrolą i w ograniczonym czasie. 

Zmagania finałowe znów w Chorzowie

Tegoroczny 66. finał Olimpiady Astronomicznej jest pierwszym, który został zorganizowany w przebudowanych i zmodernizowanych przestrzeniach Planetarium - Śląskiego Parku Nauki. Przez trzy dni gościło w nim 20-stu najlepszych uczestników, którym przyszło zmierzyć się z zadaniami teoretycznymi, analizą danych oraz obserwacją sztucznego nieba.

Zakończone w ubiegłą niedzielę zmagania pozwoliły na wyłonienie zwycięzcy, a został nim Maksymilian Wdowiarz–Bilski, uczeń V Liceum Ogólnokształcącego im. Augusta Witkowskiego w Krakowie. Pozostałe miejsca zajęli kolejno: Krzysztof Król (Szczecin), Piotr Jędrzejczyk (Kraków), Gniewosz Armista (Wrocław), Michał Jagodziński (Szczecin), Bartłomiej Lech (Warszawa), oraz Wojciech Kukiełka (Radzyń Podlaski).

Pierwszych 5-ciu laureatów będzie reprezentować nasz kraj podczas 16. Międzynarodowej Olimpiady z Astronomii i Astrofizyki, która w tym roku odbędzie się w województwie śląskim w dniach od 10 do 12 sierpnia. Polska już po raz drugi będzie miała zaszczyt gościć drużyny z całego świata w Planetarium Śląskim w Chorzowie oraz Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.

Fot. Planetarium Śląskie


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: SpółdzielcaTreść komentarza: Gdzie w tej inwestycji zasługi dla prezydenta Michałka. Dobrze, że inwestycja była rozpoczęta przed jego prezydenturą, bo inaczej by jej nie było.Data dodania komentarza: 23.05.2025, 10:06Źródło komentarza: Tunel, galaretka i wodna żyrafa. Nowa atrakcja w Chorzowie Batorym już niemal gotowa!Autor komentarza: Nie dla kiboliTreść komentarza: Teraz poznaliśmy zamiary pRezydenta TKM.Data dodania komentarza: 23.05.2025, 05:03Źródło komentarza: "Czas na zmiany" w Chorzowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej? Frekwencja zaskoczyła, wybory odroczoneAutor komentarza: BatoryTreść komentarza: Wodny plac zabaw to inwestycja poprzedników! Za Michałka nic nie powstanie, on tylko kończy to co zastał. Od bębniarza do grabarza! Jeszcze 4 lata i bye bye.Data dodania komentarza: 23.05.2025, 05:00Źródło komentarza: Tunel, galaretka i wodna żyrafa. Nowa atrakcja w Chorzowie Batorym już niemal gotowa!Autor komentarza: Spółdzielca od latTreść komentarza: Niestety. Oby jak najszybciej znalazł się ktoś odważny i zainicjował zbieranie podpisów pod wnioskiem o referendum. Trzeba mieć nadzieję.Data dodania komentarza: 22.05.2025, 16:21Źródło komentarza: "Czas na zmiany" w Chorzowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej? Frekwencja zaskoczyła, wybory odroczoneAutor komentarza: KucharekTreść komentarza: Stracił stołek prezydenta a już się pcha na na prezesa spóldzielni - nowe k o r y t o. ?Data dodania komentarza: 22.05.2025, 12:57Źródło komentarza: "Czas na zmiany" w Chorzowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej? Frekwencja zaskoczyła, wybory odroczoneAutor komentarza: ĆmaTreść komentarza: Problem w tym, że nie ma chętnego kto by rozpoczął procedurę referendum. Nawet opozycja siedzi cicho. Nie wiem czy obiecano im stołki, zastraszono czy oni tylko mocni są przed wyborami a potem nic ich nie obchodzi az do kolejnych wyborow. Maja teraz możliwość zrobic coś dla miasta a siedzą cicho. ŻenadaData dodania komentarza: 22.05.2025, 12:28Źródło komentarza: "Czas na zmiany" w Chorzowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej? Frekwencja zaskoczyła, wybory odroczone
Reklama