Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 24 kwietnia 2026 22:23
Reklama Baner reklamowy

Gwiazdozbiór Dzbana uznany przez Międzynarodową Unię Astronomiczną. To odkrycie z Planetarium Śląskiego [prima aprilis]

Kwiecień przywitał nas dobrą wiadomością prosto z Planetarium Śląskiego. Od dziś oficjalnie uznany został Gwiazdozbiór Dzbana, odkryty przez astronomów z Chorzowa. 
Gwiazdozbiór Dzbana uznany przez Międzynarodową Unię Astronomiczną. To odkrycie z Planetarium Śląskiego [prima aprilis]

[AKTUALIZACJA] Ta informacja to oczywiście primaaprilisowy żart! 

Ekipa specjalistów astronomii z Planetarium Śląskiego może pochwalić się szczególnym odkryciem. Chociaż nowy gwiazdozbór, bo o nim mowa, znany jest już od 2019 roku, dopiero teraz możemy oficjalnie powitać go na mapie nieba. Tyle bowiem trwają procedury w Międzynarodowej Unii Astronomicznej. Będzie to już 89 gwiazdozbiór. Jest to zbiór kilku gwiazd, można by go nazwać gwiazdozbiorkiem. 

- Gwiazdozbiór dokładnie przypomina swoim wyglądem naczynie, jest to układ siedmiu gwiazd, bardzo słabo widocznych. Są one widoczne tylko przez bardzo silne teleskopy - informuje Jarosław Juszkiewicz, rzecznik prasowy Planetarium - Śląskiego Parku Nauki. 

Konstelacja gwiazd została okrzyknięta Gwiazdozbiorem Dzbana. Autorów nazwy zainspirował jego układ, ale nie tylko. 

- Uznaliśmy, że chcemy uczcić najbardziej popularne Młodzieżowe Słowo Roku 2017 i 2018 - Dzban i taką też nazwę wybraliśmy - przekazał Juszkiewicz. 

Dzban znajduje się w okolicach gwiazdozbioru Panny.  W Polsce gwiazd tej konstelacji najlepiej będzie wypatrywać początkiem kwietnia, a więc już za chwilę. Widoczny będzie nisko nad południowym horyzontem. 

Niebawem w Planetarium Śląskim odbędzie się przedstawienie najnowszego odkrycia. Do tego czasu jego wygląd pozostaje tajemnicą. Bardzo jesteśmy ciekawi, jak prezentuje się "Dzban" wśród gwiazd! Więcej informacji wkrótce. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze

Autor komentarza: GregTreść komentarza: w którym kierunku?Data dodania komentarza: 24.04.2026, 13:23Źródło komentarza: Na Pocztowej wprowadzają ruch jednokierunkowy. Zobacz na jakim odcinkuAutor komentarza: OszukaliTreść komentarza: Radny Pricel z PiSu zapewniał, że nie pozwoli na połączenie SP 37 z P 4 ponieważ budynek szkoły to nie miejsce dla przedszkolaków. Zapamiętać! PiSowi nie można ufać!Data dodania komentarza: 24.04.2026, 11:02Źródło komentarza: Nowe Zespoły Szkolno-Przedszkolne w Chorzowie. "Czy my chcemy podnieść jakość edukacji, czy też chcemy tę jakość obniżyć"Autor komentarza: ZbynioTreść komentarza: Nic dobrego dla mieszkańców ulic Pocztowej i Polnej. Będą mieli utrudniony dojazd do Centrum miasta, oraz do ulicy Bytomskiej.Data dodania komentarza: 23.04.2026, 22:23Źródło komentarza: Na Pocztowej wprowadzają ruch jednokierunkowy. Zobacz na jakim odcinkuAutor komentarza: KtośTreść komentarza: Oszuści i tyleData dodania komentarza: 23.04.2026, 19:34Źródło komentarza: Edukacyjna reforma w Chorzowie staje się faktemAutor komentarza: JaTreść komentarza: Bardzo szybko niektórzy zmieniają zdanie, najpierw na nie , a nagle na tak. Wszystko pod dyktando, żeby tylko stołka nie zabrał Drużynowy. Po cholerę były te spotkania z rodzicami, pracownikami itp. REFERENDUM konieczne, ja czuję się oszukana.Data dodania komentarza: 23.04.2026, 19:32Źródło komentarza: Nowe Zespoły Szkolno-Przedszkolne w Chorzowie. "Czy my chcemy podnieść jakość edukacji, czy też chcemy tę jakość obniżyć"Autor komentarza: ZdezorientowanaTreść komentarza: Radny Pricel był przeciw, a dziś zagłosował za. Widać dyscyplina partyjna i koalicja z Drużyną ma się dobrze.Data dodania komentarza: 23.04.2026, 17:59Źródło komentarza: Nowe Zespoły Szkolno-Przedszkolne w Chorzowie. "Czy my chcemy podnieść jakość edukacji, czy też chcemy tę jakość obniżyć"
Reklama
Reklama