Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 24 kwietnia 2026 23:52
Reklama Baner reklamowy

Nie będzie osiedla na terenie byłego MTK? Wojewoda unieważnił uchwałę

Wojewoda śląski stwierdził nieważność podjętej przez chorzowską radę uchwały w sprawie lokalizacji inwestycji mieszkaniowej przy ul. Targowej w Chorzowie. Powodem brak uzgodnienia z zarządcą drogi. 
Nie będzie osiedla na terenie byłego MTK? Wojewoda unieważnił uchwałę

Firma ATAL S.A., która jest właścicielem w użytkowaniu wieczystym blisko 10 hektarów terenu po byłych Międzynarodowych Targach Katowickich, mieszczących się przy ul. Targowej w Chorzowie, planuje przeznaczyć je na budowę osiedla mieszkaniowego. Z planu zagospodarowania przestrzennego wynika, że obszar ten jest przeznaczony pod usługi, handel i tereny wystawiennicze. W związku z powyższym, inwestor postanowił skorzystać z przepisów specustawy mieszkaniowej, mówiącej o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących. Dzięki niej, pomimo stanowiącego co innego planu zagospodarowania, możliwa będzie tam budowa mieszkań, pod warunkiem zgody ze strony rady miasta. 

Po złożeniu przez ATAL wniosku o ustalenie lokalizacji mieszkaniowej na wspomnianym terenie, uchwałę procedowano w czwartek, 9 marca. Przeciwnym dla jej podjęcia byli społecznicy, którzy przed sesją zorganizowali manifestację na Rynku w Chorzowie. Uczestniczyło w niej około 50 osób. Decyzją większości radnych uchwała została podjęta, stosunkiem głosów 13 za, 6 przeciw, 6 osób wstrzymało się od głosu. 

Wojewoda unieważnia uchwałę

Rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody śląskiego, który sprawuje nadzór prawny nad działalnością gminną, stwierdziło nieważność uchwały w sprawie lokalizacji inwestycji mieszkaniowej oraz inwestycji towarzyszącej przy ul. Targowej w Chorzowie. Tym samym zablokowane zostały plany dewelopera. 

W uzasadnieniu decyzji czytamy, że "obsługa komunikacyjna budynków inwestycji mieszkaniowej będzie realizowana przez drogę publiczną – ul. Bytkowską w Katowicach, za pośrednictwem drogi wewnętrznej – ulicy Targowej w Chorzowie". W takim wypadku prezydent miasta powinien wystąpić o uzgodnienie wniosku z właściwym zarządcą drogi "w zakresie, w jakim projektowana inwestycja przebiega przez nieruchomości wchodzące w skład pasa drogowego, przylega do nieruchomości wchodzących w skład pasa drogowego lub powoduje ograniczenia w zagospodarowania pasa drogowego". 

Według wskazania wojewody, takie uzgodnienie nie zostało zawarte. Jest to o tyle istotne, że zaplanowane prace przyłączeniowe sieci ciepłowniczej i kanalizacyjnej musiałyby ingerować w pas drogowy ulicy Bytkowskiej, a tym samym ograniczyły sposób jego użytkowania

Radzie Miasta Chorzów przysługuje prawo złożenia skargi w sprawie rozstrzygnięcia do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach w terminie 30 dni od jego doręczenia. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze

Autor komentarza: GregTreść komentarza: w którym kierunku?Data dodania komentarza: 24.04.2026, 13:23Źródło komentarza: Na Pocztowej wprowadzają ruch jednokierunkowy. Zobacz na jakim odcinkuAutor komentarza: OszukaliTreść komentarza: Radny Pricel z PiSu zapewniał, że nie pozwoli na połączenie SP 37 z P 4 ponieważ budynek szkoły to nie miejsce dla przedszkolaków. Zapamiętać! PiSowi nie można ufać!Data dodania komentarza: 24.04.2026, 11:02Źródło komentarza: Nowe Zespoły Szkolno-Przedszkolne w Chorzowie. "Czy my chcemy podnieść jakość edukacji, czy też chcemy tę jakość obniżyć"Autor komentarza: ZbynioTreść komentarza: Nic dobrego dla mieszkańców ulic Pocztowej i Polnej. Będą mieli utrudniony dojazd do Centrum miasta, oraz do ulicy Bytomskiej.Data dodania komentarza: 23.04.2026, 22:23Źródło komentarza: Na Pocztowej wprowadzają ruch jednokierunkowy. Zobacz na jakim odcinkuAutor komentarza: KtośTreść komentarza: Oszuści i tyleData dodania komentarza: 23.04.2026, 19:34Źródło komentarza: Edukacyjna reforma w Chorzowie staje się faktemAutor komentarza: JaTreść komentarza: Bardzo szybko niektórzy zmieniają zdanie, najpierw na nie , a nagle na tak. Wszystko pod dyktando, żeby tylko stołka nie zabrał Drużynowy. Po cholerę były te spotkania z rodzicami, pracownikami itp. REFERENDUM konieczne, ja czuję się oszukana.Data dodania komentarza: 23.04.2026, 19:32Źródło komentarza: Nowe Zespoły Szkolno-Przedszkolne w Chorzowie. "Czy my chcemy podnieść jakość edukacji, czy też chcemy tę jakość obniżyć"Autor komentarza: ZdezorientowanaTreść komentarza: Radny Pricel był przeciw, a dziś zagłosował za. Widać dyscyplina partyjna i koalicja z Drużyną ma się dobrze.Data dodania komentarza: 23.04.2026, 17:59Źródło komentarza: Nowe Zespoły Szkolno-Przedszkolne w Chorzowie. "Czy my chcemy podnieść jakość edukacji, czy też chcemy tę jakość obniżyć"
Reklama
Reklama