Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 24 kwietnia 2026 22:47
Reklama Baner reklamowy

"Jestem murzynem i mam wyp…….ć z Polski". Wyzwiska padły z trybun Ruchu Chorzów

Leandro, czarnoskóry piłkarz Stali Mielec, nie będzie dobrze wspominał meczu z ekipą Niebieskich. Zawodnik opisał w oświadczeniu to, co spotkało go w Gliwicach. 
"Jestem murzynem i mam wyp…….ć z Polski". Wyzwiska padły z trybun Ruchu Chorzów

Remisem 1:1 zakończyło się spotkanie Ruchu Chorzów ze Stalą Mielec, rozgrywane w ramach 7. kolejki PKO BP Ekstraklasy. Szerokim echem w mediach odbiła się informacja na temat okrzyków płynących z sektorów zajmowanych przez kibiców gospodarzy. Do sprawy odniósł się ich adresat, Leandro Messias Dos Santos. Zawodnik brazylijskiego pochodzenia opublikował oświadczenie w social mediach. 

"Rozegrałem w Ekstraklasie dużo meczów przeciwko wspaniałym drużynom takim jak Legia Warszawa, Lech Poznań, Cracovia, Pogoń Szczecin i wielu innym i zawsze bylem traktowany z szacunkiem i w duchu sportowej rywalizacji przez kibiców rywali. Nie  myślałem więc, że spotka mnie taka sytuacja, jak miała miejsce na piątkowym meczu - napisał obrońca Stali Mielec na swoim facebooku. - Czerwoną kartkę dostałem za moją reakcję po zakończeniu meczu w stosunku do kibiców Ruchu Chorzów, od których przy wyjściu z boiska usłyszałem, że jestem „murzynem i mam wyp…….ć z Polski”. Od czasu rozgrzewki i potem przez cały mecz z trybun słuchałem rasistowskich tekstów i imitowanych małpich odgłosów, co było słychać na całym stadionie. A sytuacja po końcowym gwizdku była apogeum. Sędzia zupełnie nie wziął tego pod uwagę. Od 2015 roku za każdym razem, gdy rozgrywałem mecz przeciwko Ruchowi Chorzów, spotykały mnie podobne sytuacje - dodał zawodnik. 

Leandro przyznał, że pomimo tego, że ma inny kolor skóry niż 99% społeczeństwa w naszym kraju i nie urodził się w Polsce, czuje się Polakiem. Mimo wszystko uważa, że Polska nie jest krajem rasistowskim i tym bardziej nie ma miejsca na tego typu incydenty na polskich stadionach. 

Zachowanie "kibiców" zgodnie potępiły władze obu klubów, jakie rywalizowały w piątek na ekstraklasowym boisku. 

- Ruch Chorzów SA jednoznacznie potępia i odcina się od wszelkich przejawów dyskryminacji ze względu na pochodzenie, kolor skóry, religię, płeć czy światopogląd - czytamy w oświadczeniu klubu z Cichej. 

- Wspieramy naszego zawodnika i nigdy nie będziemy przyzwalać na jakiekolwiek akty rasizmu - podkreślił zarząd Stali. 

Fot. Łukasz Sobala / Press Focus


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Artur 06.09.2023 14:05
Od 30 lat chodzę na mecze Ruchu i niestety naśladowanie małpich odgłosów gdy przy piłce jest czarnoskóry zawodnik jest na porządku dziennym. XXI wiek do pewnej grupy osób jeszcze nie dotarł!

Mieszkanka 06.09.2023 12:23
I takim oto "pseudokibicom" władze miasta się podlizują i budują im nowy stadion, aby ich zadowolić? Pogratulować...

Ostatnie komentarze

Autor komentarza: GregTreść komentarza: w którym kierunku?Data dodania komentarza: 24.04.2026, 13:23Źródło komentarza: Na Pocztowej wprowadzają ruch jednokierunkowy. Zobacz na jakim odcinkuAutor komentarza: OszukaliTreść komentarza: Radny Pricel z PiSu zapewniał, że nie pozwoli na połączenie SP 37 z P 4 ponieważ budynek szkoły to nie miejsce dla przedszkolaków. Zapamiętać! PiSowi nie można ufać!Data dodania komentarza: 24.04.2026, 11:02Źródło komentarza: Nowe Zespoły Szkolno-Przedszkolne w Chorzowie. "Czy my chcemy podnieść jakość edukacji, czy też chcemy tę jakość obniżyć"Autor komentarza: ZbynioTreść komentarza: Nic dobrego dla mieszkańców ulic Pocztowej i Polnej. Będą mieli utrudniony dojazd do Centrum miasta, oraz do ulicy Bytomskiej.Data dodania komentarza: 23.04.2026, 22:23Źródło komentarza: Na Pocztowej wprowadzają ruch jednokierunkowy. Zobacz na jakim odcinkuAutor komentarza: KtośTreść komentarza: Oszuści i tyleData dodania komentarza: 23.04.2026, 19:34Źródło komentarza: Edukacyjna reforma w Chorzowie staje się faktemAutor komentarza: JaTreść komentarza: Bardzo szybko niektórzy zmieniają zdanie, najpierw na nie , a nagle na tak. Wszystko pod dyktando, żeby tylko stołka nie zabrał Drużynowy. Po cholerę były te spotkania z rodzicami, pracownikami itp. REFERENDUM konieczne, ja czuję się oszukana.Data dodania komentarza: 23.04.2026, 19:32Źródło komentarza: Nowe Zespoły Szkolno-Przedszkolne w Chorzowie. "Czy my chcemy podnieść jakość edukacji, czy też chcemy tę jakość obniżyć"Autor komentarza: ZdezorientowanaTreść komentarza: Radny Pricel był przeciw, a dziś zagłosował za. Widać dyscyplina partyjna i koalicja z Drużyną ma się dobrze.Data dodania komentarza: 23.04.2026, 17:59Źródło komentarza: Nowe Zespoły Szkolno-Przedszkolne w Chorzowie. "Czy my chcemy podnieść jakość edukacji, czy też chcemy tę jakość obniżyć"
Reklama
Reklama