Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
piątek, 5 grudnia 2025 09:08
Reklama Baner reklamowy
ReklamaBudowa i remont na Ceneo

Aleksandra Dyla Śląskim Kuratorem Oświaty

Minister edukacji Barbara Nowacka powołała pochodzącą z Chorzowa Aleksandrę Dylę na stanowisko Śląskiego Kuratora Oświaty. W czwartek wojewoda Marek Wójcik przekazał jej akt powołania.
Aleksandra Dyla Śląskim Kuratorem Oświaty

Wraz z nadejściem nowego roku minister edukacji Barbara Nowacka spełniła swoją zapowiedź, odwołując wszystkich 16 kuratorów oświaty z czasów rządów Prawa i Sprawiedliwości. Na Śląsku, od 2016 roku funkcję tę sprawowała Urszula Bauer, za której to kadencji odbyły się m.in. głośne procesy dyscyplinarne nauczycielek z Zabrza czy nauczyciela z Tarnowskich Gór za poparcie strajku przeciw zaostrzeniu prawa antyaborcyjnego.

Przez blisko trzy tygodnie po odwołaniu Bauer nie było wiadomo kto ją zastąpi. Dopiero 16 stycznia w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach odbyła się konferencja, podczas której wojewoda Marek Wójcik, poinformował o powołaniu Aleksandry Dyli. Chorzowianka miała pełnić obowiązki Śląskiego Kuratora Oświaty aż do momentu wyłonienia właściwego kuratora w konkursie, w którym to również zapowiedziała swój udział.

Konkurs rozstrzygnięty. Śląskim Kuratorem Oświaty została Aleksandra Dyla

Aleksandra Dyla została wyłoniona w drodze konkursu na stanowisko Śląskiego Kuratora Oświaty spośród 6 kandydatów. W czwartek, 7 marca, w Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach, odebrała swój akt powołania.

- Miałem okazję współpracować z Panią Kurator w ciągu ostatnich kilku tygodni, kiedy pełniła obowiązki kuratora i ta dotychczasowa współpraca daje mi gwarancję, że Pani Kurator będzie osobą, która zadba o to, żeby w śląskich szkołach nie było konfliktów ideologicznych - mówił podczas spotkania wojewoda Marek Wójcik.

Kurator Aleksandra Dyla spotkała się już z przedstawicielami wszystkich jednostek samorządu terytorialnego z terenu województwa śląskiego. Jak podkreślił wojewoda, inicjatywa zorganizowania takich spotkań świadczy o otwartości na współpracę pomiędzy kuratorium oświaty, a organami prowadzącymi szkoły.

- Badania pokazują, że natychmiast należy zająć się dobrostanem psychicznym dzieci i młodzieży, dlatego kuratorium oświaty będzie włączało się w takie działania i wychodziło z własnymi inicjatywami. Poza tym w województwie śląskim zawsze ważny był i jest etos pracy, dlatego chciałabym dostosować kształcenie zawodowe do aktualnego rynku pracy - zapowiedziała kurator Aleksandra Dyla.

Kim jest nowy Śląski Kurator Oświaty?

Pochodząca z Chorzowa Aleksandra Dyla to absolwentka filologii romańskiej Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, biegle władająca trzema językami obcymi, tj. francuskim, włoskim oraz angielskim. Ukończyła studia podyplomowe na Wydziale Organizacji i Zarządzania Politechniki Śląskiej w zakresie zarządzania placówką oświatową oraz w Wyższej Szkole Bankowej w Chorzowie na kierunku „Administracja, Prawo, Zarządzanie i Organizacja”. Od prawie trzydziestu lat związana jest z edukacją. Swoją pracę zawodową rozpoczęła jako nauczycielka języków obcych w szkołach średnich i wyższych, a także koordynator unijnych programów wymiany uczniów w ramach Socrates Comenius i Longlife Learning Programme. Od 2007 roku była pracownikiem Kuratorium Oświaty w Katowicach, między innymi na stanowiskach wizytatora ds. nadzoru pedagogicznego, zastępcy dyrektora Delegatury Kuratorium Oświaty w Gliwicach, zastępcy rzecznika dyscyplinarnego dla nauczycieli przy Wojewodzie Śląskim oraz zastępcy przewodniczącego Komisji Dyscyplinarnej dla Nauczycieli przy Wojewodzie Śląskim. Ponadto była też Delegatką Ministra Edukacji Narodowej w 2016 r. do reprezentowania Polski w II etapie konkursu Sekretarza Generalnego Szkół Europejskich w Brukseli.

źródło: ŚUW/ własne


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze

Autor komentarza: slazakTreść komentarza: Czy to znowu próba rozmontowania parku?! Najpierw wycinanie drzew i sprzedaz parku pod budowę blokow a teraz demontaż symboli parku?!Data dodania komentarza: 4.12.2025, 19:48Źródło komentarza: Żyrafa wciąż bez głowy. I chyba jeszcze długo jej nie odzyskaAutor komentarza: Woda może się i rozchodzi, ale układy i znajomości nieTreść komentarza: Chorzów ma pecha. Anna Piontek miejskim konserwatorem zabytków. Trybunę stadiony Ruchu powstałą w 1937 roku, już skasowała. Teraz opowiada głupoty o wodzie, która się rozchodzi. Ta pani była dyrektorem Muzeum Ziemi PAN. Zaledwie po dwóch latach swoich rządów w muzeum, wyleciała ze stołka. Otrzymała dymisję w połowie dyrektorskiej kadencji. Oczywiście w reklamowaniu się na Fejsie, czy innych społecznościowych mediach, nic o tym nie wspomni. Jest mistrzynią autoreklamy. Z wykształcenia jest jedynie magistrem. Teraz mieszkańcy Chorzowa muszą doświadczać jej działań.Data dodania komentarza: 4.12.2025, 19:42Źródło komentarza: Zespół ds. transformacji śródmieścia zabrał głos. “Jesteśmy w stanie przywrócić światłość temu miejscu”Autor komentarza: jolaTreść komentarza: Bez stadionu miasto może funkcjonować ,bez drogi niebawem pustynia.Może kolega dużego Bu pomoże.Data dodania komentarza: 4.12.2025, 18:36Źródło komentarza: Prace rozbiórkowe przy Cichej 6 trwają w najlepsze. Ze stadionu zniknęła już legendarna OmegaAutor komentarza: W.Treść komentarza: Możecie sobie mówic o Kotali co chcecie, ale nie tknął stadionu dopóki nie było pieniędzy na nowy. Nie było, to nie ruszał. A cukierek? Kasy na stadion nie ma, kasy nie będzie, stadionu teraz też już nie ma, pozwolenia na budowę nie ma a jak będzie to nie wiadomo jaki. Mieliśmy stadion wyłoniony w konkursie arch. na 12.000 z możliwością rozbudowy na mecz do 16.000 i w zupełności wystarczylo. Teraz będziemy się zadłużać na kolosa 22.000 za nie wiadomo w sumie ile, bo przecież 400.000.000 to czysta teoria, a w sumie nawet nie wiadomo jaki ten projekt będzie.Data dodania komentarza: 4.12.2025, 14:35Źródło komentarza: Prace rozbiórkowe przy Cichej 6 trwają w najlepsze. Ze stadionu zniknęła już legendarna OmegaAutor komentarza: J.Treść komentarza: Ciężko o wypadek w mieście, które stoi w korkach i w mieście, w którym ograniczono ruch przez zamknięcie estakady.Data dodania komentarza: 4.12.2025, 11:19Źródło komentarza: Znamy już wyniki IV edycji Rankingu Miast Zrównoważonej Mobilności. Wśród docenionych znalazło się Miasto ChorzówAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: Do szkoły podstawowej nr 22 ma być przeniesiona szkoła specjalna która mieści na na 3 Maja. Dyrektorka ze szkoły specjalnej to rodzina prezydenta miasta.Data dodania komentarza: 3.12.2025, 21:52Źródło komentarza: Miasto chce połączenia SP22 i Ligonia. “My rodzice się na to nie zgadzamy”
Reklama
Reklama
Reklama