Egzamin dojrzałości to jeden z najważniejszych momentów w życiu każdego młodego człowieka. Od jego wyników zależy bowiem czy uda im się dostać na wymarzone studia, a te jak wiadomo, często są kluczowe w planowaniu dalszej ścieżki zawodowej. Tegoroczne matury rozpoczęły się dzisiaj, tj. 5 maja, tradycyjnie już od egzaminu z języka polskiego. Chwilę przed godz. 9:00 zajrzeliśmy do I Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego w Chorzowie, aby przekonać się jakie emocje towarzyszą tamtejszym maturzystom, którego przedmiotu obawiają się najbardziej oraz jak oceniają swoje przygotowanie.
- Raczej jest spokojnie. Wiem, że nauczyciele dobrze nas przygotowali, zarówno w tym ostatnim roku, jak i przez całe 4 lata edukacji w tym liceum, więc raczej jesteśmy spokojni. Nie ma przedmiotu, którego bym się obawiał, czuję się pewnie z angielskiego, z geografii, czyli tych naszych najlepiej rozwiniętych przedmiotów w szkole. Na razie nie czuję żadnych obaw, a jeśli chodzi o wyniki to celuję jak zawsze w setki - mówił Piotrek.
- Jest spokojnie. Dzisiaj język polski, który bardzo lubię, zresztą zdaję rozszerzenie. Ja to się śmieję, że dzisiaj będzie dopiero trening. Myślę, że zadania będą w porządku. Wcześniej, jak rozwiązywałem arkusze maturalne, to nie miałem problemu, dlatego jestem dobrze nastawiony. Jest jeden przedmiot, którego się trochę obawiam, to dosyć niespotykane w naszej szkole, ale chodzi o język angielski. Ja akurat zdaję na poziomie rozszerzonym, dlatego najbardziej się go obawiam. Uważam jednak, że jesteśmy bardzo dobrze przygotowani, mieliśmy tu wszystko, co trzeba. Oczywiście była to głównie praca własna, ale to, co nauczyciele mogli zrobić, to zrobili, zwłaszcza nasz polonista, który uczył nas od drugiej klasy i cały czas robił z nami zadania maturalne, dlatego moim zdaniem jesteśmy doskonale przygotowani - podkreślił Łukasz.
- Emocje są... spokojne. Człowiek się przygotował, uczył się do tego całe 4 lata, więc tak de facto nie ma się czym stresować, bo wystarczy przelać swoją wiedzę. Cieszę się, że pierwszy jest polski, bo chodzi o to, żeby pozbyć się tych pierwszych emocji, a później to już pójdzie z górki i będzie tylko przyjemniej. Obawiam się historii, ale zostało trochę czasu, bo to dopiero 19 maja, więc jeszcze zdążę się pouczyć. Natomiast jeśli chodzi o podstawy, to naprawdę na spokojnie. Myślę, że nauczyciele w naszym liceum w pełni wywiązali się ze swoich obowiązków, ale jestem typem ucznia, który uczył się najwięcej sam w domu. Do ostatnich godzin wczoraj w nocy była ta nauka, ale też ważne było, żeby się wyspać i dzisiaj przyjść wypoczętym na maturę. Gdyby udało się uzyskać 100%-owy wynik byłoby super, ale myślę, że te około 90% z podstawy uda się na pewno - podsumował Filip.
O godz. 14:00 Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała dzisiejsze arkusze. Tym razem egzamin z języka polskiego składał się z trzech części (a nie tak jak do tej pory dwóch) - testu sprawdzającego umiejętność posługiwania się językiem, testu historycznoliterackiego oraz wypracowania. W przypadku tego ostatniego, maturzyści mieli do wyboru dwa tematy, tj.: "Źródło nadziei w czasach trudnych dla człowieka" lub "Jak błędna ocena sytuacji wpływa na życie człowieka?". Oprócz innej formy egzaminu, zmieniono także zakres obowiązującego na nim materiału. Znacząco uszczuplono listę lektur obowiązkowych, a także zmniejszono wymaganą ilość wyrazów w wypracowaniu z 400 na 300.
Co w kolejnych dniach?
We wtorek, 6 maja, maturzyści staną oko w oko z królową nauk, bowiem rano czeka ich egzamin z matematyki na poziomie podstawowym. Tego samego dnia, jednak po południu, rozpoczną się egzaminy z języka kaszubskiego, łemkowskiego i łacińskiego, a także kultury antycznej.
Środa, 7 maja, to dzień egzaminów z języków obcych nowożytnych na poziomie podstawowym: angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego i włoskiego - wszystkie z nich odbędą się rano. O godz. 14:00 rozpocznie się egzamin z matematyki w języku obcym dla absolwentów oddziałów dwujęzycznych. Następnie, o 15:35, ci sami uczniowie przystąpią do egzaminu z geografii w języku obcym.
W czwartek, 8 maja, rano zaplanowano egzamin z języka angielskiego na poziomie rozszerzonym i dwujęzycznym, a po południu odbędzie się egzamin z historii muzyki. Tydzień egzaminacyjny zamknie piątek, 9 maja, z porannym egzaminem z biologii i popołudniowym z filozofii.
Czas od 12 do 21 maja poświęcony będzie egzaminom na poziomie rozszerzonym oraz językom mniejszości narodowych. Ich harmonogram prezentuje się następująco:
12 maja (poniedziałek) - matematyka na poziomie rozszerzonym (rano) oraz język rosyjski na poziomie rozszerzonym i dwujęzycznym (popołudnie)
13 maja (wtorek) - wiedza o społeczeństwie (rano) oraz język niemiecki na poziomie rozszerzonym i dwujęzycznym (popołudnie)
14 maja (środa) - informatyka (rano) oraz historia sztuki (popołudnie)
15 maja (czwartek) - geografia (rano) oraz języki mniejszości narodowych na poziomie podstawowym (popołudnie)
16 maja (piątek) - chemia (rano) oraz języki mniejszości narodowych na poziomie rozszerzonym (popołudnie)
19 maja (poniedziałek) - historia (rano) oraz język francuski na poziomie rozszerzonym i dwujęzycznym (popołudnie)
20 maja (wtorek) - fizyka (rano) oraz język hiszpański na poziomie rozszerzonym i dwujęzycznym (popołudnie)
21 maja (środa) - język polski na poziomie rozszerzonym (rano) oraz język włoski na poziomie rozszerzonym i dwujęzycznym (popołudnie)
Czwartek, 22 maja, to termin egzaminów w językach obcych dla absolwentów szkół i oddziałów dwujęzycznych z przedmiotów ścisłych: chemii (godz. 9:00), fizyki (godz. 10:35), biologii (godz. 12:10) oraz historii (godz. 13:45).
Jeśli chodzi o egzaminy ustne z poszczególnych przedmiotów, przeprowadzane będą one w terminach ustalanych przez przewodniczących szkolnych zespołów egzaminacyjnych, dlatego też maturzyści powinni na bieżąco śledzić informacje przekazywane przez swoje szkoły.
Dodatkowy termin, wyniki, sesja poprawkowa
Dla uczniów, którzy z ważnych przyczyn nie będą mogli przystąpić do egzaminów w maju, przewidziana jest dodatkowa sesja w czerwcu. Egzaminy pisemne w ramach tej sesji odbędą się w dniach 3-17 czerwca, a egzaminy ustne zaplanowano na 9-11 czerwca.
Wyniki matur Centralna Komisja Egzaminacyjna ogłosi 8 lipca. Tego samego dnia maturzyści otrzymają swoje indywidualne wyniki oraz świadectwa dojrzałości.
Dla tych, którym nie powiedzie się na egzaminach, przewidziana jest sesja poprawkowa w dniach 19 i 20 sierpnia. 19 sierpnia odbędą się poprawkowe egzaminy pisemne, a 20 sierpnia – poprawkowe egzaminy ustne.
My wierzymy jednak, że chorzowscy maturzyści świetnie sobie poradzą i uda im się osiągnąć jak najwyższe wyniki, za co mocno trzymamy kciuki!
Napisz komentarz
Komentarze