Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 15 marca 2026 20:48
Reklama Baner reklamowy

Minister Sportu i Turystyki z wizytą na Śląsku. "Nowy obiekt sportowy to szczęście, radocha, zdrowie naszych dzieciaków i nas wszystkich"

Dzisiaj w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim odbył się briefing prasowy z udziałem Jakuba Rutnickiego, poświęcony programom Ministerstwa Sportu i Turystyki na 2026 rok w obszarze infrastruktury i sportu powszechnego. Podczas wydarzenia podkreślano, że dzięki dobrej współpracy rządu i samorządów można skutecznie sięgać po środki na modernizację i budowę obiektów sportowych, rozwój klubów oraz projekty ogólnodostępne dla mieszkańców regionu.
Minister Sportu i Turystyki z wizytą na Śląsku. "Nowy obiekt sportowy to szczęście, radocha, zdrowie naszych dzieciaków i nas wszystkich"

Autor: Martyna Majewicz

Gmach Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego stał się dziś miejscem warsztatów szkoleniowych dla samorządowców z województw śląskiego i opolskiego, dotyczących rozwoju infrastruktury sportowej i możliwości, jakie samorządy uzyskają, dzięki skorzystaniu z programów realizowanych przez Ministerstwo Sportu i Turystyki. Tuż przed tym wydarzeniem odbył się briefing prasowy, w którym udział wzięli: Wojewoda Śląski - Marek Wójcik, Wicemarszałek Województwa Śląskiego - Leszek Pietraszek, Prezydent Katowic - Marcin Krupa, Wojewoda Opolski - Monika Jurek, Wicemarszałek Województwa Opolskiego - Zbigniew Kubalańca, posłanka - Urszula Koszutska oraz Minister Sportu i Turystyki - Jakub Rutnicki.

Spotkanie dla mediów otworzył Marek Wójcik, który wspomniał o realizowanym od ubiegłego roku Programie Ochrony Ludności i Obrony Cywilnej. Pojawił się bowiem pomysł, aby połączyć siły zarówno z samorządami, jak i Ministerstwem, a środki, jakie otrzymano przeznaczyć na wsparcie różnego rodzaju obiektów, które będą pełnić funkcję ochronną, a przy okazji stanowić będą infrastrukturę potrzebną do prowadzenia różnego rodzaju działań sportowych.

- W tym roku, w województwie śląskim, dysponujemy kwotą 564 mln zł. Są to środki, które w przeważającej większości będą wydawane na budownictwo ochronne. Ogłosiliśmy już nabór wniosków kierowanych do samorządów. Najwyżej punktowane będą wnioski, które będą zawierały podwójną funkcję. Taką podwójną funkcją może być funkcja sportowa (…). Liczymy na to, że samorządowcy dzięki temu nowemu wsparciu, zmodernizują i zaadoptują pomieszczenia, które z jednej strony, w sytuacji kryzysowej, będą mogły pełnić funkcję miejsc bezpiecznego schronienia, natomiast na co dzień mogą być wykorzystywane jako siłownie, sale do ćwiczeń, czy inne miejsca potrzebne sportowcom do tego, żeby się doskonalić, szkolić i trenować - mówił Wojewoda Śląski, Marek Wójcik.

Następnie głos zabrał Minister Sportu i Turystyki, który nie ukrywał radości w związku ze swoją wizytą na Śląsku. Podkreślił też, że to dla niego bardzo intensywny czas.

- Ministerstwo Sportu robi dobre rzeczy dla polskiego sportu, ale pod warunkiem, że współpracuje i rozmawia. Rozmawia z klubami sportowymi, rozmawia z ludźmi, którzy tworzą polski sport i przede wszystkim rozmawia z samorządowcami, wychodząc naprzeciw im zapotrzebowaniom (…). Przez ostatnie dwa lata, jeżeli chodzi o wsparcie inwestycji sportowych, ze wszelkiego rodzaju programów, są to 134 miliony na 125 różnego rodzaju inwestycji - zaznaczył Jakub Rutnicki.

Chodzi tutaj m.in. o inwestycje dotyczące budowy i remontu lodowisk, jak również inwestycje dotyczące budowy i remontu orlików. W województwie śląskim mamy ponad 170 orlików, a blisko połowa z nich jest już w trakcie lub po remoncie. Ministerstwo chce, aby wszystkie z istniejących przeszły modernizację, ale też, aby powstały nowe takie obiekty.

- W tym roku mamy specjalnie dedykowany program dla tych gmin, które jeszcze takiego obiektu nie mają. Podczas dzisiejszego spotkania będę mówił o tym oraz wielu innych programach. Za nami już trzy zrealizowane warsztaty: w Suwałkach, Olsztynie i Poznaniu. Bardzo się cieszę, że tym razem osobiście spotkam się z samorządowcami z województwa śląskiego i opolskiego. Chodzi o to, żebyśmy rozmawiali. Chodzi o to, żeby każdy samorządowiec miał jasną informację: kiedy jest program, w jaki sposób trzeba go przygotować, jaka jest możliwość dofinansowania, bo rzeczywiście to jest bardzo ważna rzecz (…). Jestem przekonany, że po dzisiejszym spotkaniu i województwo śląskie, i województwo opolskie zyska przede wszystkim wiedzę, dzięki której będziemy realizować kolejne dziesiątki czy też setki nowych inwestycji. Dzisiejsze spotkanie mamy przede wszystkim po to, żebyśmy za kilka miesięcy znowu mogli cieszyć się z wyremontowanych czy też wybudowanych obiektów sportowych, bo zawsze to podkreślam - nowy obiekt sportowy to szczęście, radocha, zdrowie naszych dzieciaków i nas wszystkich - podsumował Minister Sportu i Turystyki.

Wśród planów Ministerstwa Sportu i Turystyki na 2026 rok znajduje się m.in. realizacja szeregu programów i zadań w obszarze infrastruktury sportowej oraz sportu powszechnego, takich jak: Szatnia na Medal, Program rozwoju infrastruktury sportowej w województwach, Budowa kompleksów sportowych Orlik, Program modernizacji kompleksów sportowych „Moje boisko – Orlik 2012”, Program budowy lodowisk, Program budowy pełnowymiarowych sal gimnastycznych i hal sportowych, Program budowy i remontów krytych pływalni, Program inwestycji o szczególnym znaczeniu dla sportu, Program budowy pełnowymiarowych boisk piłkarskich „Orły”, Aktywny Orlik, Aktywne Ligi Amatorskie, Aktywna Wieś, Aktywni Lokalnie, Aktywny Senior, Aktywna Szkoła, Aktywne Wakacje, Aktywni Międzynarodowo, Program Klub, Sport szkolny – Mały Mistrz, ABC Ruchu – Pływam, Ćwiczę oraz Upowszechnianie sportu osób z niepełnosprawnościami.


Autor: Martyna Majewicz

Autor: Martyna Majewicz

Autor: Martyna Majewicz

Autor: Martyna Majewicz

Autor: Martyna Majewicz

Autor: Martyna Majewicz

Autor: Martyna Majewicz

Autor: Martyna Majewicz

Autor: Martyna Majewicz

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze

Autor komentarza: Synek z CwajkiTreść komentarza: Budowa stadionu R jest szaleństwem i marnotrawstwem publicznego grosza. To jest nie do uzasadnienia ekonomicznie ani społecznie. Naprawdę Chorzów ma poważniejsze wydatki. Jak widać Ruch ma gdzie grać.Data dodania komentarza: 15.03.2026, 14:53Źródło komentarza: Niebieska seria trwa! Ruch ogrywa Stal na ŚląskimAutor komentarza: J.Treść komentarza: Piekna pogoda, sobota... widzów 11.000... po co nam stadion, ktorego nie zapelnimy nawet w polowie?Data dodania komentarza: 15.03.2026, 12:29Źródło komentarza: Niebieska seria trwa! Ruch ogrywa Stal na ŚląskimAutor komentarza: HmmmTreść komentarza: I bardzo dobrze 😀Data dodania komentarza: 13.03.2026, 14:42Źródło komentarza: Szymon Michałek w nowej radzie przy Prezydencie RP. W tym gremium dominują działacze PiSAutor komentarza: GooolTreść komentarza: Tak ani ławek dla starszych ludzi syf zalegający wszędzie gdzie ci od sprzątania miasta gdzie czystość i dziwić się że szczury sobie biegają w mieście....szok !!za co płacimy jak nikt nie sprząta kto za to odpowiada ...ale nowe deweloperski budować na wynajem w tym syfie....Data dodania komentarza: 13.03.2026, 14:35Źródło komentarza: Referendum: złożono wniosek, chcą odwołania Szymona Michałka!Autor komentarza: HohoTreść komentarza: Może i chlewiki i familoki...były tu od zawsze....ale ,ale czysto i schludnie było i na wiosnę czystość aż błyszczała na trawnikach itd..a dziś co....tak syf zalegających liści od pandemii...beton obsrany i do tego wystarczy miotła i pozamiatać to miasto .to tak w skrócie 😆Data dodania komentarza: 13.03.2026, 14:26Źródło komentarza: Prezydent o referendum: “Próbują wszystkich metod, żeby mnie stąd usunąć”Autor komentarza: Fan FrantyTreść komentarza: Czy Franta już zdążył skrytykować?Data dodania komentarza: 11.03.2026, 20:18Źródło komentarza: Parkowe Rosarium zostanie odnowione! Prace już ruszyły, a ich efekty poznamy za 12 miesięcy
Reklama
Reklama