Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 26 czerwca 2026 18:41
Reklama Baner reklamowy

Straż pożarna z nowym sprzętem! "Bezpieczeństwo mieszkańców to nasza wspólna sprawa"

Kilka dni temu w Katowicach odbyło się uroczyste przekazanie samochodów oraz sprzętu dla Państwowej Straży Pożarnej w województwie śląskim. Wyposażenie zakupione zostało jeszcze w ubiegłym roku w ramach rządowego Programu Ochrony Ludności i Obrony Cywilnej.
Straż pożarna z nowym sprzętem! "Bezpieczeństwo mieszkańców to nasza wspólna sprawa"

Źródło: gov.pl

W wydarzeniu, jakie miało miejsce we wtorek, 10 marca, na Placu Sławika i Antalla w Katowicach, udział wzięli Wojewoda Śląski - Marek Wójcik, Marszałek Województwa Śląskiego - Wojciech Saługa, Komendant Główny PSP - nadbryg. Wojciech Kruczek, Śląski Komendant Wojewódzki PSP - st. bryg. Damian Legierski, a także parlamentarzyści oraz samorządowcy.

– Program Ochrony Ludności i Obrony Cywilnej to odpowiedź państwa polskiego na wyzwania i zagrożenia współczesnych czasów. Do kwestii bezpieczeństwa podchodzimy w sposób kompleksowy. Z jednej strony inwestujemy w miejsca schronienia dla ludności oraz w zasoby ochrony ludności w jednostkach samorządu terytorialnego, z drugiej zaś rozbudowujemy możliwości podmiotów ratowniczych – mówił Wojewoda Śląski, Marek Wójcik.

Podstawą realizowanych działań jest ustawa o ochronie ludności i obronie cywilnej, która wprowadziła nową, kompleksową ramę prawną dla systemu bezpieczeństwa w Polsce. Jej celem jest wzmocnienie zdolności państwa, samorządów i służb ratowniczych – w tym Państwowej Straży Pożarnej – do zapobiegania zagrożeniom oraz skutecznego reagowania w sytuacjach kryzysowych.

– Wśród podmiotów ratowniczych szczególne miejsce zajmuje Państwowa Straż Pożarna. To ona realizuje najszerszy zakres zadań z obszaru ochrony ludności. Strażacy jako pierwsi docierają na miejsce wypadków i innych zdarzeń, w których zagrożone jest ludzkie życie – dodał Marek Wójcik.

W 2025 roku jednostki PSP w województwie śląskim pozyskały w ramach programu 121 mln zł na zakup sprzętu, budowę infrastruktury oraz prace remontowe. Za 70,8 mln zł zakupiono 55 samochodów specjalnych i ratowniczo-gaśniczych oraz specjalistyczny sprzęt, taki jak: ratownicze zestawy hydrauliczne, zbiorniki na paliwo, roboty gaśnicze czy mobilne agregaty prądotwórcze.

- Bezpieczeństwo mieszkańców to nasza wspólna sprawa – rządu, samorządu, służb mundurowych, ale i obywateli. Dziś przekazujemy 111 sztuk różnego sprzętu, ale nie ma tygodnia, by w różnych częściach województwa śląskiego jakiś sprzęt nie był wykorzystywany. To bardzo ważne, w tych trudnych czasach, by zbudować tę odporność społeczeństwa. Wierzę, że ten sprzęt pomoże strażakom ratować mienie, zdrowie i życie naszych mieszkańców – podkreślał Marszałek Województwa Śląskiego, Wojciech Saługa.

Wśród komend, które otrzymały sprzęt w ramach rządowego Programu Ochrony Ludności i Obrony Cywilnej, znalazła się chorzowska jednostka, która wzbogaciła się o:

- ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy Scania GCBA 5,3/32/4,3 z funkcją dostarczania wody do celów bytowych (koszt: 2 095 920 zł)

- mobilny agregat prądotwórczy 40kW na przyczepie (koszt: 100 000 zł)

- oraz mobilny maszt oświetleniowy na przyczepie (koszt: 73 923 zł)

Zakup pojazdu umożliwia skuteczne prowadzenie działań gaśniczych oraz ratowniczych w obiektach przemysłowych, mieszkalnych i na terenach leśnych. Duża pojemność zbiornika wody i środka pianotwórczego, wysoka wydajność autopompy oraz możliwość dostarczania wody do celów bytowych zapewniają wszechstronność wykorzystania pojazdu, szczególnie podczas długotrwałych akcji oraz sytuacji kryzysowych. Pojazd zastępuje wysłużony sprzęt, zwiększając niezawodność i efektywność działań.

Agregat zapewnia możliwość zasilania awaryjnego podczas działań ratowniczych, w tym oświetlenia terenu akcji, zasilania sprzętu specjalistycznego oraz wsparcia infrastruktury krytycznej w sytuacjach przerw w dostawie energii. Mobilność zestawu umożliwia szybkie przemieszczenie i użycie w dowolnym miejscu, co znacząco zwiększa elastyczność operacyjną jednostki.

Maszt oświetleniowy umożliwia z kolei skuteczne prowadzenie działań w porze nocnej oraz w warunkach ograniczonej widoczności. Zapewnia szerokie i stabilne oświetlenie terenu akcji, co poprawia bezpieczeństwo ratowników oraz efektywność prowadzonych działań. Konstrukcja na przyczepie pozwala na szybkie rozmieszczenie sprzętu w dowolnym miejscu.

- Zakupiony sprzęt znacząco podnosi poziom gotowości operacyjnej oraz zdolności realizacji ustawowych zadań Państwowej Straży Pożarnej na terenie miasta Chorzowa i okolicznych powiatów. Każdy z elementów wyposażenia odpowiada na realne potrzeby operacyjne jednostki oraz zwiększa bezpieczeństwo mieszkańców - zaznacza mł. asp. Sebastian Kuzioła, Kierownik Sekcji Kwatermistrzowsko-Technicznej w chorzowskiej straży.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze

Autor komentarza: szaula Treść komentarza: To wreszcie kiedy 07-2026 czy 07-2027. W nagłówku pisze 07-2026 a na końcu artykułu 07-2027. Data dodania komentarza: 26.06.2026, 10:29 Źródło komentarza: Ciężarówki nie wjadą tranzytem na ulicę Bytomską. Miasto wprowadza poważne zmiany! Autor komentarza: slazak Treść komentarza: To juz wiemy na kogo nie glosowac do rady miasta. Nie chcemy takiej rady! Data dodania komentarza: 25.06.2026, 13:35 Źródło komentarza: Prezydent Szymon Michałek z wotum zaufania i absolutorium Autor komentarza: Laax Treść komentarza: Mówią, żę pożar zaczął się o 16:30 a pierwsze ostrzeżenia RCB zaczęły przychodzić kolejnego dnia o 0:35. Prezydent Michałek sie obudził to wysłał informacje o potrzebie takiego alarmu RCB Data dodania komentarza: 25.06.2026, 10:48 Źródło komentarza: Pożar śmieci w Chorzowie. Powołano pełnomocnika ds. Bezpieczeństwa Środowiskowego [AKTUALIZACJA] Autor komentarza: slazak Treść komentarza: To wyróżnienie pewnie z powodu zamknięcia estakady haha Faktycznie to osiagniecie na skalę całej kuli ziemskiej! Data dodania komentarza: 24.06.2026, 07:17 Źródło komentarza: Miasto Chorzów w prestiżowym zestawieniu! "To nasza wspólna nagroda i jednocześnie motywacja do dalszej pracy" Autor komentarza: Katns Treść komentarza: Dzien dobry o ktorej spiewac bedzie mily pan Data dodania komentarza: 23.06.2026, 10:28 Źródło komentarza: Skolim, Modelki i Zenek Martyniuk na Śląskim! [HARMONOGRAM] Autor komentarza: kaloryfer Treść komentarza: No, trwałe to jak 150! Tak to jest jak uprawia się prowizorkę, byle by tylko pokazać, że COKOLWIEK się ROBI. Wywalone pieniądze- a mógł być festyn, na którym by można pobrylować i FAJNE zdjęcia popstrykać. Data dodania komentarza: 23.06.2026, 10:11 Źródło komentarza: Problemy z placem zabaw w Parku Hutniczym – zaledwie miesiąc po otwarciu
Reklama
Reklama