Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 26 czerwca 2026 18:23
Reklama Baner reklamowy

Rower i pociąg Kolei Śląskich – idealny duet na wiosnę

Wraz z nadejściem wiosny Koleje Śląskie przypominają o udogodnieniach dla miłośników dwóch kółek – od stref rowerowych w pociągach i specjalnych połączeń z większą liczbą miejsc na jednoślady, po najnowsze funkcje w aplikacji Kaeśka oraz bezpłatną godzinę korzystania z Metroroweru dziennie dla posiadaczy Max Biletu.
  • Źródło: Koleje Śląskie
Rower i pociąg Kolei Śląskich – idealny duet na wiosnę

Źródło: Koleje Śląskie

Od 9 marca pasażerowie podróżujący z Max Biletem Kolei Śląskich mogą codziennie korzystać z 60 minut bezpłatnej jazdy Metrorowerem Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Darmowa godzina na Metrorowerze każdego dnia

Metrorower to największy w Polsce i trzeci w Europie system miejskich wypożyczalni rowerów – w wysokim sezonie na ulicach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii do dyspozycji mieszkańców jest ponad 7 tys. żółtych jednośladów.

– Aby wypożyczyć rower bez dodatkowych opłat, wystarczy zainstalować aplikację Metrorower i wpisać w niej numer swojego Max Biletu. Dzięki temu podróżni mogą wygodnie połączyć jazdę na rowerze z podróżą pociągiem – np. dojechać jednośladem na stację, a dalszą trasę kontynuować koleją – mówi Tomasz Niedziela, wiceprezes Kolei Śląskich ds. handlowych.

Taryfa Max Bilet to wspólny bilet Transportu GZM, Kolei Śląskich i Polregio. Pasażerowie mają do wyboru cztery imienne bilety miesięczne: na jedno miasto w cenie 119 zł, na dwa miasta w cenie 149 zł, na trzy do sześciu miast w cenie 189 zł i bilet sieciowy, który pozwala na podróże po całej Metropolii w cenie 249 zł. Dodatkowo, funkcjonuje jeden bilet 24-godzinny o nazwie Metrobilet w cenie 24 zł.

Na rower z Kaeśką

Podróż z rowerem można wygodnie zaplanować kupując bilet aplikacji mobilnej Kaeśka już 14 dni przed podróżą. Pewny przewóz roweru zapewnia system limitowania miejsc w pociągach Kolei Śląskich, który działa już od niespełna dwóch lat. Jedną z nowości w ostatniej aktualizacji mobilnej aplikacji Kaeśka jest możliwość wyszukiwania połączeń „Tylko z rowerem”. Po zaznaczeniu tej opcji, aplikacja prezentuje wyłącznie te pociągi, w których dostępne są wolne miejsca na przewóz jednośladu.

– Chcemy, aby planowanie podróży było dla pasażerów możliwie najprostsze. Dlatego w Kaeśce można dziś nie tylko kupić bilet, ale także sprawdzić dostępność miejsc na rowery czy poziom napełnienia pociągów w czasie rzeczywistym – dodaje Tomasz Niedziela.

Jednorazowy bilet na przejazd z rowerem kosztuje 8,40 zł i jest dostępny we wszystkich kanałach sprzedaży Kolei Śląskich. W ofercie przewoźnika znajduje się także sieciowy bilet miesięczny w cenie 84,90 zł. Warto przypomnieć o stałym 10 proc. rabacie w Kaeśce, który łączy się ze wszystkimi ulgami ustawowymi oraz wybranymi ofertami specjalnymi. Dzięki temu aplikacja przewoźnika jest nie tylko wygodnym, ale także najtańszym kanałem zakupu biletów Kolei Śląskich.

Velo Cugiem na Velo Sołę

Każdy pociąg Kolei Śląskich posiada strefę rowerową z miejscami na od 4 do 14 jednośladów. Pasażerowie mogą zabrać rower do pociągu i rozpocząć wycieczkę w wybranej części regionu – np. dojechać linią S5 z Katowic do Rajczy i przejechać rowerem Velo Sołę. To malownicza trasa rowerowa biegnąca wzdłuż rzeki Soły w Beskidach. Z myślą o miłośnikach rowerów Koleje Śląskie uruchomiły także Velo Cug – najbardziej rowerowy pociąg przewoźnika.

– Velo Cug to pojazd powstały na bazie EN71AKŚ, ze strefą na 36 rowerów. Od 8 marca kursuje między innymi z Katowic do Tychów, Rajczy, Zwardonia, Raciborza i Chałupek – mówi Bartłomiej Wnuk, rzecznik prasowy Kolei Śląskich i dodaje, że aktualny wykaz wszystkich połączeń obsługiwanych przez Velo Cug można znaleźć na stronie internetowej www.kolejeslaskie.pl.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze

Autor komentarza: szaula Treść komentarza: To wreszcie kiedy 07-2026 czy 07-2027. W nagłówku pisze 07-2026 a na końcu artykułu 07-2027. Data dodania komentarza: 26.06.2026, 10:29 Źródło komentarza: Ciężarówki nie wjadą tranzytem na ulicę Bytomską. Miasto wprowadza poważne zmiany! Autor komentarza: slazak Treść komentarza: To juz wiemy na kogo nie glosowac do rady miasta. Nie chcemy takiej rady! Data dodania komentarza: 25.06.2026, 13:35 Źródło komentarza: Prezydent Szymon Michałek z wotum zaufania i absolutorium Autor komentarza: Laax Treść komentarza: Mówią, żę pożar zaczął się o 16:30 a pierwsze ostrzeżenia RCB zaczęły przychodzić kolejnego dnia o 0:35. Prezydent Michałek sie obudził to wysłał informacje o potrzebie takiego alarmu RCB Data dodania komentarza: 25.06.2026, 10:48 Źródło komentarza: Pożar śmieci w Chorzowie. Powołano pełnomocnika ds. Bezpieczeństwa Środowiskowego [AKTUALIZACJA] Autor komentarza: slazak Treść komentarza: To wyróżnienie pewnie z powodu zamknięcia estakady haha Faktycznie to osiagniecie na skalę całej kuli ziemskiej! Data dodania komentarza: 24.06.2026, 07:17 Źródło komentarza: Miasto Chorzów w prestiżowym zestawieniu! "To nasza wspólna nagroda i jednocześnie motywacja do dalszej pracy" Autor komentarza: Katns Treść komentarza: Dzien dobry o ktorej spiewac bedzie mily pan Data dodania komentarza: 23.06.2026, 10:28 Źródło komentarza: Skolim, Modelki i Zenek Martyniuk na Śląskim! [HARMONOGRAM] Autor komentarza: kaloryfer Treść komentarza: No, trwałe to jak 150! Tak to jest jak uprawia się prowizorkę, byle by tylko pokazać, że COKOLWIEK się ROBI. Wywalone pieniądze- a mógł być festyn, na którym by można pobrylować i FAJNE zdjęcia popstrykać. Data dodania komentarza: 23.06.2026, 10:11 Źródło komentarza: Problemy z placem zabaw w Parku Hutniczym – zaledwie miesiąc po otwarciu
Reklama
Reklama