Miłość w cieniu historii – „Miłość w Königshütte”
Dokładnie 31 marca 2012 roku miała miejsce prapremiera, która odbiła się szerokim echem w całym regionie. Choć spektakl „Miłość w Königshütte” wystawiono w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej, jego serce biło w Chorzowie. Autor i reżyser, chorzowianin Ingmar Villqist, podjął się niezwykle trudnego zadania opowiedzenia o losach mieszkańców dawnej Królewskiej Huty w brutalnych realiach pierwszych miesięcy po wkroczeniu Armii Czerwonej. To przejmujące studium powojennych traum do dziś pozostaje jednym z najważniejszych głosów w dyskusji o śląskiej tożsamości.
Dzień, który zmienił losy Cichej 6
Dziesięć lat temu, 31 marca 2016 roku, oczy wszystkich kibiców „Niebieskich” zwrócone były na Urząd Miasta. To właśnie wtedy odbyła się jedna z najbardziej burzliwych sesji Rady Miasta w historii Chorzowa. Pod ogromnym naciskiem fanów, radni podjęli dramatyczną decyzję o przyznaniu 18 milionów złotych pożyczki na ratowanie tonącego w długach Ruchu Chorzów.
Konsekwencje tego kroku odczuwamy do dziś. Aby ratować klub przed upadkiem, przesunięto fundusze zarezerwowane na budowę nowego stadionu przy ul. Cichej. Ten moment historyczny stał się cezurą, która odłożyła marzenia o kameralnym obiekcie na półkę i ostatecznie skierowała Ruch w stronę potężnego Stadionu Śląskiego.
Jubileusz ks. Grzegorza Kotyczki
31 marca to także ważna data dla wspólnoty parafialnej z Chorzowa II. W 1955 roku urodził się ksiądz Grzegorz Kotyczka, postać nierozerwalnie związana z parafią Ducha Świętego, gdzie pełnił funkcję proboszcza przez ponad ćwierć wieku (1995–2021). Znany nie tylko jako wicedziekan i ojciec duchowny, ale również jako wielki pasjonat przyrody – od 2012 roku sprawuje funkcję diecezjalnego duszpasterza pszczelarzy. Solenizantowi życzymy wszystkiego, co najlepsze!
Tragedia na Katowickiej
W 2014 roku na skrzyżowaniu ulic Katowickiej i Nowej doszło do fatalnego wypadku. 18-letni motocyklista ze Świętochłowic zginął na miejscu po utracie panowania nad pojazdem podczas wyprzedzania.
Polska - Szwecja w Kotle Czarownic
31 marca 1999 roku Stadion Śląski stał się świadkiem jednej z najbardziej bolesnych porażek w historii polskiej piłki. W obecności blisko 28 tysięcy kibiców reprezentacja Polski uległa Szwecji 0:1. Kluczowy moment spotkania nastąpił w 37. minucie, kiedy to Fredrik Ljungberg bezlitośnie wykorzystał fatalny błąd kapitana biało-czerwonych, Jerzego Brzęczka. Porażka definitywnie zabrała nam szanse na awans na Euro 2000.
Nietypowe święta
Dziś obchodzimy Światowy Dzień Backupu. To idealny moment, by zgrać zdjęcia z ostatnich spacerów po Parku Śląskim na zewnętrzny dysk lub do chmury. Nie pozwól, by awaria telefonu odebrała Ci Twoje pamiątki!
Dziś wypada również Światowy Dzień Budyniu. Zachęcamy, by zamiast gotowego proszku, przygotować w domu tradycyjny, mleczny deser. Odrobina domowego ciepła przyda się każdemu z nas.








Napisz komentarz
Komentarze