Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 11 sierpnia 2026 22:56
Reklama Baner reklamowy

Chorzowska Kartka z Kalendarza: 3 maja. Od Konstytucji i Powstania po narodziny „Niebieskich” i legendę Piechniczka

3 maja to dla Chorzowa data szczególna, w której wielka historia Polski przeplata się z lokalnym patriotyzmem i sportową dumą. W 2026 roku kalendarz podpowiada nam wyjątkowe rocznice – świętujemy nie tylko 235-lecie Konstytucji, ale i wspominamy kluczowe momenty III Powstania Śląskiego oraz narodziny legendy Ruchu Chorzów.
Chorzowska Kartka z Kalendarza: 3 maja. Od Konstytucji i Powstania po narodziny „Niebieskich” i legendę Piechniczka

Źródło: https://www.ksruch.com/

Narodowe świętowanie i powstańczy zryw
Dziś cała Polska, w tym oczywiście Chorzów, obchodzi 235. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W całym naszym mieście odbywają się oficjalne uroczystości, przypominające o tym przełomowym dokumencie z 1791 roku. Jednak dla mieszkańców Górnego Śląska ta data ma jeszcze jeden, niezwykle silny wymiar historyczny.

Dokładnie 105 lat temu, w nocy z 2 na 3 maja 1921 roku, wybuchło III Powstanie Śląskie. Był to decydujący zryw, który przesądził o powrocie części regionu do Macierzy. Warto pamiętać, że ówczesna Królewska Huta (dzisiejszy Chorzów) oraz jej mieszkańcy odegrali w powstaniu kluczową rolę. Zaangażowanie chorzowian w walkę o polskość tych ziem jest fundamentem naszej lokalnej tożsamości.

Narodziny „Niebieskich” Legendy
Mało kto wie, że to właśnie 3 maja jest symbolicznym dniem narodzin jednego z najbardziej utytułowanych klubów w Polsce. 3 maja 1920 roku drużyna Ruchu Wielkie Hajduki rozegrała swój pierwszy oficjalny mecz.

Dokładnie 106 lat temu „Niebiescy” pokonali Orła Józefowiec 3:1. Autorem pierwszej, historycznej bramki dla klubu był Wiktor Prukop. Fakt, że legenda polskiej piłki narodziła się w dniu narodowego święta, od zawsze dodawał Ruchowi Chorzów wyjątkowego, patriotycznego sznytu.

Co ciekawe, majowe święto do dziś ma dla kibiców szczególną wartość. Wystarczy cofnąć się o zaledwie dwa lata – 3 maja 2024 roku legendarny chorzowski „Kocioł Czarownic” (Stadion Śląski) stał się areną wielkiego piłkarskiego święta. To właśnie wtedy odbyło się prestiżowe starcie Ruchu Chorzów z Lechem Poznań w ramach rozgrywek najwyższej klasy rozgrywkowej, udowadniając, że sportowe emocje nierozerwalnie łączą się w naszym mieście z długim majowym weekendem.

Wielcy chorzowianie: Wit Hanke i Antoni Piechniczek
Dziś wspominamy również postać Wita Hankego, wybitnego chorzowianina, którego 60. rocznica śmierci przypada właśnie 3 maja. Urodzony w naszym mieście w 1907 roku, był postacią o niezwykłym życiorysie: górnik, polityk, żołnierz II Korpusu Polskiego walczący pod Monte Cassino, a w latach 1961–1966 prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej. To postać, która łączyła w sobie śląski etos pracy z miłością do sportu i ojczyzny.

Z kolei radosne życzenia kierujemy dziś w stronę Antoniego Piechniczka, który obchodzi swoje 84. urodziny. Honorowy Obywatel Miasta Chorzów, genialny trener i piłkarz, to człowiek-instytucja. To on w 1982 roku doprowadził reprezentację Polski na szczyt, zajmując 3. miejsce na świecie. Panu Antoniemu, będącemu synonimem sukcesu śląskiej myśli szkoleniowej, życzymy przede wszystkim zdrowia!

Słońce, prasa i... odpoczynek od komputera
Choć dzisiejszy dzień zdominowany jest przez historię, kalendarz świąt nietypowych podsuwa nam kilka ciekawych propozycji. 3 maja to również:

Światowy Dzień Wolności Prasy (szczególnie ważny dla nas, dziennikarzy), Dzień Słońca, Międzynarodowy Dzień Astmy oraz Dzień bez Komputera.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze

Autor komentarza: slazak Treść komentarza: Czy milicja w tym miescie robi cos w tym kierunku zeby przestały sie palic auta?! Cos za duzo płonie aut u nas! Data dodania komentarza: 8.08.2026, 12:19 Źródło komentarza: Pożar samochodu na kempingu w Parku Śląskim. Cztery osoby w szpitalu! Autor komentarza: Alojzketa Treść komentarza: Co roku? A czemu nie codziennie? Data dodania komentarza: 8.08.2026, 11:33 Źródło komentarza: Stadion w zamian za przyłączenie Chorzowa do Katowic? “Prezydent mówił, że byłby w stanie to zrobić” Autor komentarza: Leni 234 Treść komentarza: Moze Katowice kupilyby miasto Sosnowiec byloby lepiej bo dotychczas bardzo sa zaangazowani w organizowaniu "Biegu 15~tki i jakos im to sprawie idzie i sie rozumieja. Data dodania komentarza: 7.08.2026, 12:14 Źródło komentarza: Stadion w zamian za przyłączenie Chorzowa do Katowic? “Prezydent mówił, że byłby w stanie to zrobić” Autor komentarza: Leni 234 Treść komentarza: Obojetnie czy wybrzurza czy niedopiero co puscili ruch tramwajowy do Rynku dla linii 17 i 20 co tez mogloby byc dla lini nr 9,ale ZTM staje "Murem"i za niedlugo znowu bedzie bordell tramwajowy bo beda musieli wstrzymac ruch tramwaji w okolicy Rynku.Najlepszym rozwiazaniem byloby wybudowanie tzw "zeberka " szynowego z ulicy Powstancow przez il. Jagiellonska do ulicy Wolnosci.Powstalaby tzw Petla tramwajowa i nie trzeba byloby uruchamiac komunikacji zastepczej, ktora i tak musialaby objezdzac caly Rynek.Ulica Jagiellonska i tak jest wylaczona z ruchu jest deptakiem jak ulica Wolnosci po ktorej kursuja tramwaje,a ostatnio nawet w sei kierunkach. Data dodania komentarza: 7.08.2026, 12:04 Źródło komentarza: GINB odpowiada w sprawie podparcia estakady. Chorzów czeka transformacja śródmieścia Autor komentarza: slazak Treść komentarza: Darmowa woda z podatkow obywatela! Ktos sie jeszcze daje na to nabrać?! Data dodania komentarza: 5.08.2026, 17:12 Źródło komentarza: Żar leje się z nieba. W Chorzowie darmowa woda i ochłoda Autor komentarza: Tycho Treść komentarza: Chcialem wpłacić ale po informacji że jest kibicem zrezygnowalem. Data dodania komentarza: 4.08.2026, 16:26 Źródło komentarza: Wracali z wakacji we Włoszech. Ich świat wywrócił się do góry nogami
Reklama
Reklama