"Ekoprzedszkolak" to organizowany przez katowicki WFOŚiGW konkurs dedykowany organom prowadzącym przedszkola samorządowe z terenu województwa śląskiego. Jego celem jest dofinansowanie utworzenia na terenie placówki mini ogrodu botanicznego lub mini arboretum, które służyć będą prowadzeniu zajęć edukacyjno-przyrodniczych dla najmłodszych. Wszystko oczywiście po to, aby zaktywizować dzieci, umocnić ich wrażliwość na przyrodę, rozwinąć zainteresowania z zakresu ekologii, ukształtować świadomy stosunek do środowiska, nauczyć właściwych postaw wobec przyrody, a także uatrakcyjnić zajęcia prowadzone na świeżym powietrzu.
Na początku czerwca poznaliśmy laureatów tegorocznej, pierwszej edycji konkursu. Łączna wartość środków przeznaczonych na realizację przedsięwzięć wyniesie aż 3.716.576,87 zł!
- Z ogromną radością informujemy, że Zarząd Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach rozstrzygnął konkurs "Ekoprzedszkolak 2026", w ramach którego wyłoniono 75 przedszkoli z całego województwa śląskiego! Dzięki otrzymanemu dofinansowaniu przy placówkach powstaną mini ogrody botaniczne oraz mini arboreta, które będą służyć prowadzeniu zajęć edukacyjno-przyrodniczych dla najmłodszych. To wyjątkowe miejsca, w których dzieci będą mogły poznawać świat roślin, rozwijać wrażliwość ekologiczną i uczyć się poprzez bezpośredni kontakt z naturą - czytamy na stronie katowickiego WFOŚiGW.
Tym, co z pewnością ucieszy Chorzowian, jest informacja, że wśród laureatów znalazło się, zlokalizowane przy ul. Cieszyńskiej, Przedszkole nr 3, które otrzyma 50 tysięcy zł dofinansowania na realizację swojego projektu pn. "Trójka w świecie natury: od bioróżnorodności do dziecięcej wrażliwości". Dzięki dotacji na terenie placówki powstanie wyjątkowa przestrzeń do nauki, obserwacji i odkrywania przyrody. Na powierzchni ponad 2 tys. metrów kw. powstanie m.in. szklarnia edukacyjna "Laboratorium Przyrody", sad z krzewami owocowymi, ogród ziołowy "Zmysłowy Zakątek", ścieżka sensoryczna, strefa bioróżnorodności z domkiem dla motyli i kompostownikiem, strefa obserwacji ptaków, strefa meteorologiczna, strefa wody wykorzystująca deszczówkę oraz przestrzenie przeznaczone do prowadzenia zajęć edukacyjnych na świeżym powietrzu.
Autorkami zwycięskiego projektu są dyplowane nauczycielki Przedszkola nr 3 - mgr Marta Kalisz oraz mgr Adriana Zielińska, posiadające wieloletnie doświadczenie w pracy z dziećmi. Nad przygotowaniem przedsięwzięcia i opracowaniem dokumentacji konkursowej czuwała również dyrektor placówki - mgr Renata Piróg, która aktywnie wspierała i nadzorowała cały proces tworzenia projektu.
- Chcemy, aby nasze przedszkole było miejscem, w którym dzieci nie tylko uczą się o naturze, ale stają się jej częścią. Wierzymy, że bezpośredni kontakt z przyrodą od najmłodszych lat kształtuje odpowiedzialnych, wrażliwych i świadomych mieszkańców naszego miasta. Ogród będzie przestrzenią, w której dzieci będą mogły doświadczać, odkrywać, eksperymentować i każdego dnia budować relację z otaczającym je światem przyrody – podkreślają autorki projektu.
Dzięki realizacji projektu, przedszkolaki będą mogły obserwować cykle życia roślin, poznawać gatunki ptaków i owadów, prowadzić proste eksperymenty przyrodnicze, uczyć się oszczędzania wody czy kompostowania. Warto tutaj wspomnieć również o wymiernych korzyściach dla samego środowiska. Na terenie placówki pojawią się bowiem liczne nasadzenia rodzimych gatunków roślin, co zwiększy bioróżnorodność i stworzy przyjazne warunki dla motyli oraz ptaków.
- Utworzony ogród będzie służył kolejnym pokoleniom przedszkolaków jako stała przestrzeń edukacyjna, rozwijana i wzbogacana w następnych latach. Dzięki temu dzieci będą mogły każdego dnia doświadczać przyrody wszystkimi zmysłami, rozwijać ciekawość świata oraz zdobywać wiedzę w sposób praktyczny i angażujący - mówią z dumą autorki tego projektu.

Materiał dofinansowany ze środków WFOŚiGW w Katowicach. Za treść artykułu odpowiada redakcja.

Napisz komentarz
Komentarze