Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 26 czerwca 2025 18:06
Reklama
ReklamaBudowa i remont na Ceneo

To już 96 lat wielkiego klubu

Dokładnie 20 kwietnia 1920 roku w Bismarkhütte, czyli dzisiejszym Chorzowie Batorym powstał najbardziej utytułowany klub w naszym kraju, dzisiejszy Ruch Chorzów. W środę dzień po remisowym meczu z Legią Warszawa obchodzimy więc 96 lat istnienia!
To już 96 lat wielkiego klubu

3 kwietnia 1920 roku na pierwszym zebraniu organizowanym przez Paczyńskiego w sprawie utworzenia nowego klubu w Hajdukach/Bismarkhucie, obecni byli: Jan, Józef i Franciszek Bartoszkowie; Bernard i Augustyn Skopowie oraz August Kiołbasa. Uchwalono wówczas datę zebrania konstytucyjnego (mającego wybrać zarząd nowego klubu) na 20 kwietnia 1920. Tego dnia zgodnie z ustaleniami odbyło się założycielskie zebranie klubu w Domu Związkowym w Hajdukach/Bismarkhucie, w którym wzięło udział czterdzieści osób. W składzie wybranego zarządu znalazło się 9 osób: wiceprezes Paweł Kiełbasa, skarbnik Edward Supernok, kierownik sportowy Franciszek Bartoszek, sekretarz Bernard Skop oraz Paweł Skop, Sylwester Golasz, Teofil Paczyński, Jakub Szweda i Stanisław Sojka. Pierwszym prezesem został nauczyciel z Klimzowca, Paweł Koppa.

20 kwietnia stał się więc oficjalną datą powstania chorzowskiego klubu. W przeciągu 96 lat "Niebiescy" wywalczyli aż 14. tytułów mistrza kraju, 6-krotnie byli wicemistrzem kraju, a 9 razy stawali na najniższym stopniu podium. Trzykrotnie drużyna z Chorzowa wywalczyła również Puchar Polski. Wielokrotnie "Niebiescy" reprezentowali nasz kraj na arenie międzynarodowej, a w 1974 roku dotarli do ćwierćfinału Pucharu UEFA, a rok później do ćwierćfinału Pucharu Europy Mistrzów Krajowych.

Ruch jest pierwszym historycznym mistrzem Górnego Śląska w oficjalnych rozgrywkach PZPN i jako pierwszy klub piłkarski reprezentował nasz region na szczeblu klubowych mistrzostw Polski. Ruch jako pierwszy i zarazem ostatni górnośląski klub zdobył tytuł mistrzowski i Puchar Polski.

W styczniu 2005 r. klub został przejęty przez nowopowstałą Sportową Spółkę Akcyjną. 4 grudnia 2008 r. akcje Ruchu Chorzów S.A. zostały wprowadzone do obrotu na rynku New Connect. Ruch był pierwszym futbolowym przedsiębiorstwem z Europy Środkowo – Wschodniej, który zadebiutował na giełdzie.

Przez 96 lat klubem rządziło aż 39 prezesów, a na ławce trenerskiej zasiadło aż 63 szkoleniowców. W niebieskich barwach najwięcej spotkań rozegrał Antoni Nieroba - 401 spotkań, a najskuteczniejszym piłkarzem był Gerard Cieślik - 177 bramek, ikona chorzowskiego klubu.

"Niebiescy" ustanowili również kilka innych rekordów. Ernest Wilimowski zdobył jako jedyny w naszej lidze aż 10 bramek w jednym spotkaniu i zaliczył jeszcze kilka rekordów ligowych. Trafił siedem razy z rzędu w jednym ligowym meczu, został najmłodszym królem strzelców ekstraklasy, a także zanotował najwyższą średnią w sezonie ligowym. Teodor Peter trafiał do bramki rywali 16 spotkań z rzędu.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: StifTreść komentarza: Teraz mieszkańcy Chorzowa,Bytomia, Tarnowskich Gór oraz okolic powinni wystąpić do 3- ciej drogi na którą głosowali o dotację. PozdrawiamData dodania komentarza: 26.06.2025, 14:20Źródło komentarza: Estakada w Chorzowie się sypie: są wyniki ekspertyzy. Co to oznacza dla kierowców?Autor komentarza: SifTreść komentarza: Po co było remontować za 38,5 mln tylko na jedną dekadę. Widocznie jakiejś grupie ludzi się opłaciło. Pozdrawiam.Data dodania komentarza: 26.06.2025, 14:12Źródło komentarza: Estakada w Chorzowie się sypie: są wyniki ekspertyzy. Co to oznacza dla kierowców?Autor komentarza: PoinformowanyTreść komentarza: To polityczna gra i zemsta. Wystarczy tylko informacja, w jakich czasach Marcin Cyprys-Gaudyn został mianowany na stanowisko prokuratora: „Decyzjami Prokuratora Generalnego z 15 września 2016 roku powołani zostali na stanowisko prokuratora prokuratury rejonowej: 10. Marcin Piotr Cyprys – Gaudyn w Prokuraturze Rejonowej Katowice – Zachód w Katowicach,” Czy to tylko przypadek ? Od 2015 do 2023 roku Prokuratorem Generalnym był Zbigniew Ziobro .Data dodania komentarza: 26.06.2025, 11:33Źródło komentarza: Były Prezydent Chorzowa zatrzymany przez CBŚP!Autor komentarza: GośćTreść komentarza: Teraz jeszcze za M.Kopla niech się wezmą...on też ma brudne łapskaData dodania komentarza: 26.06.2025, 09:08Źródło komentarza: Były Prezydent Chorzowa zatrzymany przez CBŚP!Autor komentarza: Obserwator pobocznyTreść komentarza: Bo panstwo mamy kartonowe i na to pozwala. Decyzje podejmuja miernoty a szara masa jest prosta w manipulacji. Na tyle prosta, ze te miernoty nia w miare sprawnie manipuluja i utrzymuja sie na stanowiskach skutecznie blokujac rozwoj i postep.Data dodania komentarza: 26.06.2025, 00:32Źródło komentarza: Były Prezydent Chorzowa zatrzymany przez CBŚP!Autor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: Teraz jeszcze powinni dolozyc, za zaniedbania i bezsensowny remont estakady oraz zmarnowanie srodkow na budowe czegos co niby mialo byc centrum przesiadkowym a okazalo sie nieudolnym gniotem. Nastepnie na zmarnowanie pieniedzy wydanych na remont rynku gdzie wiadomo bylo, ze estakada juz dlugo nie pociagnie oraz ostania super inwestycja tak samo trafiona jak poprzednie czyli to jakies lotnisko pomiedzy huta a Posti. No i teraz glowna kwestia czyli wydanie zgody na zabudowanie terenow zarezerwowanych w projekcie budowy obwodnicy. Pewnie jest tego wiecej, bo nasz byly wlodarz nie marnowal czasu. Za to fenomenalnie marnowal nasze pieniadze. Po prostu mistrz!!Data dodania komentarza: 25.06.2025, 22:53Źródło komentarza: Były Prezydent Chorzowa zatrzymany przez CBŚP!
Reklama
Reklama