Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
piątek, 23 stycznia 2026 23:00
Reklama Baner reklamowy
Reklama
Reklama

Zróbmy mural w Chorzowie

Czy w Chorzowie powstanie kolejny mural? Tego chcą inicjatorzy projektu społecznego, którzy zachęcają do jego wsparcia wszystkich mieszkańców, którzy chcą wpływać na wygląd naszej przestrzeni publicznej.
Zróbmy mural w Chorzowie

Murale zmieniły oblicze wielu polskich miast na lepsze. Przemyślana sztuka miejska stanowi idealne dopełnienie miejskiej zabudowy takiej jak blokowiska czy kamienice. - Byłaby to miła odmiana od często przypadkowo dobieranych kolorów, którymi maluje się bloki mieszkalne, lub wszechobecnych pstrokatych banerów reklamowych mówi Bartłomiej Czaja, pomysłodawca.

Temat muralu może nawiązywać do znanej historycznej postaci lub do wydarzenia związanego z Chorzowem, co pozwala na inteligentne wyrażenie tożsamości lokalnej społeczności przy zachowaniu wysokich standardów estetycznych. - Zbyt częstym motywem chorzowskiej przestrzeni są bazgroły nawiązujące do lokalnych wojenek klubów piłkarskich, a przecież na murach miejskich mogą wykazać się młodzi artyści. Sztukę można połączyć z historią – dodaje drugi z pomysłodawców, Bartek Sieniak.

Kogo konkretnie mają na myśli inicjatorzy? M.in. zasłużonego dla rozwoju tutejszego przemysłu hrabiego Redena czy Ignacego Mościckiego, aktora Jerzego Cnotę czy też muzyka Ryszarda Riedla, który urodził się i zmarł w naszym mieście. To jednak tylko przykłady, które mają szansę stać się dziełem sztuki dostępnym dla oczu każdego przechodnia. Wszystko zależy od woli mieszkańców.

Projekt stworzenia muralu był jedną z propozycji tegorocznego budżetu obywatelskiego. Mimo otrzymania sporej liczby głosów (4023) nie znalazł się wśród zwycięskich projektów. Czy uda się tym razem. Poprzeć inicjatywę można POD TYM adresem.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze

Autor komentarza: AZTreść komentarza: Ludzie! Przestańcie już czepiać się p.Prezydenta Szymona Michałka.Wg.Was On jest winny wszystkiego.Co z Wami,dlaczego nie czapialiście się tak wszystkiego za wcześniejszych rządów poprzedniej władzy.Dajcie już spokój.Data dodania komentarza: 23.01.2026, 01:31Źródło komentarza: Śmierć na pasach w Chorzowie. Kierowca autobusu usłyszy zarzutyAutor komentarza: BybTreść komentarza: Więcej kierowców z krajów w których nigdy snieg nie pada, juz teraz szarpią autobusami ze jeździć sie nie da albo stają w poprzek pasow dla pieszych.Data dodania komentarza: 22.01.2026, 23:16Źródło komentarza: Śmierć na pasach w Chorzowie. Kierowca autobusu usłyszy zarzutyAutor komentarza: Zadziwiony propagandą sukcesuTreść komentarza: Proszę o rzetelność dziennikarską, i podawanie prawdy, oficjalne wyniki na stronie https://ksis.eu/resultx.php?id_prop=8850. Najlepsze zawodniczki startowały w kategorii A Dziewczynki te natomiast w kategorii C, czyli rekreacyjnej i najczęściej rywalizowały tylko z innymi dziewczynkami z tego klubu. A prawo do reprezentowania kraju mają tylko zawodniczki Kadry Narodowej powołane przez Polski Związek Gimnastyczny, a wymienione w artykule dziewczynki nawet licencji zawodniczych nie posiadają. Gratuluję pasji ale to nie osiągnięcia sportowe tylko rekreacyjnej.Data dodania komentarza: 22.01.2026, 22:15Źródło komentarza: Wielki sukces chorzowianek w Paryżu! Studio Gwiazd podbija stolicę FrancjiAutor komentarza: Synek z CwajkiTreść komentarza: Michałek nie jest ekspertem z dziedziny budowy mostów. Ekspertyzę napisał biegły i napisał wprost, że estakadę należy natychmiast zamknąć. Michałek podjął jedyną sensowną decyzję, jaka była wtedy możliwa. Niech się każdy zastanowi, co by zrobił na miejscu Michałka. Tak na spokojnie, ze świadomością odpowiedzialności za życie ludzi.Data dodania komentarza: 22.01.2026, 17:54Źródło komentarza: Śmierć na pasach w Chorzowie. Kierowca autobusu usłyszy zarzutyAutor komentarza: Chorzowianka z dużym CH 🤣Treść komentarza: Brawo. Super że nasze dzieci z Śląska gdzieś się pokazują za granicą 😍 jakie piękne strojeData dodania komentarza: 22.01.2026, 12:08Źródło komentarza: Wielki sukces chorzowianek w Paryżu! Studio Gwiazd podbija stolicę FrancjiAutor komentarza: ChorzowiankaTreść komentarza: Przecież to jest chore że tamtędy jadą autobusy. To jest skręt co najwyżej dla osobówek. A tam busy tiry wszystko. Szkoda chłopa. Dziękujemy wam menele z ruchu. Macie na sumieniu pierwszą ofiarę waszej nieudolności.Data dodania komentarza: 22.01.2026, 11:42Źródło komentarza: Śmierć na pasach w Chorzowie. Kierowca autobusu usłyszy zarzuty
Reklama
Reklama