Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Baner reklamowy

Śląsko Wilijo już w niedzielę

Niezwykle barwne i pełne góralskiego wigoru Bałamuty ze Zwardonia i Juakcy z Żywca, czyli Dziady Noworoczne odwiedzą chorzowski skansen podczas „Śląskiej Wiliji”, która odbędzie się w niedzielę (16 grudnia).
Śląsko Wilijo już w niedzielę

Diabły, niedźwiedzie, śmierć czy wielobarwne postacie koni porwą gości do wspólnej zabawy i przybliżą tradycję oraz symbolikę zwyczajów ludowych, związanych z okresem przejścia między starym a nowym rokiem.

Historię świętowania Bożego Narodzenia na Śląsku, Dzieciątko, betlyjkę i choinkę przybliży Marek Szołtysek. W skansenie opowiedzą również, dlaczego woda w dzień Wigilii nabiera właściwości leczniczych, a kamienie podskakują z radości i czy faktycznie to zwierzęta mówią do nas ludzkim głosem w Wigilijną Noc.

Kolędy i pastorałki zaśpiewają Zespół Pieśni i Tańca „Chorzów” oraz Zespół „Prowokalni”, zapraszając do wspólnego kolędowania, a jeśli komuś nie po drodze ze śpiewaniem, będzie mógł wykonać piękną ozdobę choinkową ze słomy lub papieru oraz stroiki świąteczne w trakcie warsztatów rękodzielniczych.

Przy wejściu do Muzeum, gości przywitają zwierzęta z „żywej szopki”, czekające szczególnie na najmłodszych gości. Bilet ulgowy kosztuje 7 złotych, a normalny 10 złotych.

PROGRAM:
 

12.00 – otwarcie imprezy Marek Szołtysek
12.30 – występ Zespołu Pieśni i Tańca Chorzów 
13.10 – grupa kolędnicza Bałamuty ze Zwardonia
13.50 – wyniki konkursu „Opowieści naszego pradziadka” 
14.15 – Jukace – dziady żywieckie
Zaproszenie na wystawę „Kościoły drewniane województwa śląskiego” 
14.30 – występ zespołu „Prowokalni” 
15.20 – zwyczaje i wierzenia wigilijne – Katarzyna Stolarska
15.35 – wyniki konkursu na najpiękniejszą bombkę bożonarodzeniową

Kuchnia świąteczna – chałupa ze Strzemieszyc 
Warsztaty ozdób świątecznych – spichlerz z Wojkowic 
 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze

Autor komentarza: Radek Treść komentarza: Czy ja dobrze rozumiem, że zakwestionowano poprawność matematycznych obliczeń? Czy urzędnicy nie mają kalkulatorów, albo umiejętności korzystania z nich? Może należałoby każdemu z pracowników UM zakupić tani przenośny kalkulator i zorganozować szkolenie e jego korzytania? Data dodania komentarza: 14.07.2026, 11:38 Źródło komentarza: Plan ogólny Chorzowa unieważniony przez wojewodę Autor komentarza: Radek Treść komentarza: Czy ja dobrze rozumiem, że zakwestionowano poprawność matematycznych obliczeń? Czy urzędnicy nie mają kalkulatorów, albo umiejętności korzystania z nich? Może należałoby każdemu z pracowników UM zakupić tani przenośny kalkulator i zorganozować szkolenie e jego korzytania? Data dodania komentarza: 14.07.2026, 11:37 Źródło komentarza: Plan ogólny Chorzowa unieważniony przez wojewodę Autor komentarza: Żal Treść komentarza: To prawda...niestety....30 lat temu świat był jeszcze normalniejszy...dziś wszystko przelicza się na kasę zysk byle szybciej byle więcej...schyłek ludzkości...tak ogólnie Data dodania komentarza: 14.07.2026, 11:01 Źródło komentarza: Plan ogólny Chorzowa unieważniony przez wojewodę Autor komentarza: Okirafal Treść komentarza: Stadion, a resztę olać albo zamalować bazgrołami z ruchu Data dodania komentarza: 14.07.2026, 06:48 Źródło komentarza: Plan ogólny Chorzowa unieważniony przez wojewodę Autor komentarza: Iiii Treść komentarza: To po co głosowanie?? Data dodania komentarza: 13.07.2026, 20:03 Źródło komentarza: Znamy wyniki głosowania w Świętochłowickim Budżecie Obywatelskim na 2027 rok. Zobacz, jakie projekty zwyciężyły! Autor komentarza: slazak Treść komentarza: To miasto juz nigdy nie podniesie sie. Zapomnijcie o tym. Obiecuje Wam i wspomnicie moje slowa. Na to miasto juz dawno jest za pozno. Ulica wolnosci juz nigdy nie bedzie taka jak 30 lat temu! A parkiem slaskim cieszcie sie póki go jeszcze mamy... Data dodania komentarza: 13.07.2026, 17:18 Źródło komentarza: Plan ogólny Chorzowa unieważniony przez wojewodę
Reklama
Reklama