Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 28 czerwca 2026 00:17
Reklama Baner reklamowy

Policja ostrzega! Nie tylko kupując, ale również sprzedając towar przez internet możesz paść ofiarą oszustów

Dotychczas ofiarami oszustów działających w sieci byli kupujący, teraz wzmożoną czujnością muszą wykazać się także sprzedający towar na aukcjach internetowych. Tylko w ciągu ostatnich kilku dni kilkoro mieszkańców Chorzowa, żeby otrzymać przelew za oferowany do sprzedaży towar kliknęli w przesłany link i wpisali dane karty płatniczej. Po chwili okazało się, że stracili swoje oszczędności.
Policja ostrzega! Nie tylko kupując, ale również sprzedając towar przez internet możesz paść ofiarą oszustów

Dokonując wielu transakcji za pośrednictwem internetu jesteśmy już mądrzejsi i bardziej czujni.  Słyszeliśmy  o metodach na blik, na dopłatę kilkudziesięciu  groszy do przesyłki, o nieuczciwych sprzedających, którzy oferują towar do sprzedaży, a po otrzymaniu wpłaty kontakt z nimi się urywa, towaru natomiast nie ma. Teraz pojawiły się nowe sposoby wyłudzenia pieniędzy, gdzie pokrzywdzonym jest sprzedający. Schemat działania oszustów przeważnie wygląda tak jak było to w przypadku pokrzywdzonych mieszkańców miasta, którzy wystawili na portalu internetowym towar do sprzedaży. Na ich ogłoszenia odpowiedział, potencjalny "klient". Za pośrednictwem komunikatora tekstowego, na telefon komórkowy wysłał wiadomość z zapytaniem, czy ogłoszenie jest aktualne. W kolejnej, że zapłacił za towar i prosi o wysyłkę. W wiadomości załączony był link do strony, za pomocą której, sprzedająca miała odebrać rzekomo przelane pieniądze. Po kliknięciu w link otworzyła się strona na której widniało logo jednego z banków. Pokrzywdzeni wpisali tam dane swojej karty bankowej  oraz wcisnęlił przycisk "odbierz przelew".  Pieniądze jednak nie wpłynęły na ich konto, a kontakt z kupującym się urwał, co więcej okazało się, że z ich kont zniknęły pieniądze.

Pamiętaj nie tylko  kupując towar przez internet, ale również sprzedając,  pozostań czujny. Przestrzegając kilku poniższych wskazówek możesz ograniczyć ryzyko stania się ofiarą:

  • nie klikaj żadnych odsyłaczy w widomości przesłanej sms-em, za pośrednictwem komunikatora, czy e-maila: odsyłacze te często prowadzą do sfałszowanych stron lub stron zainfekowanych szkodliwymi programami,
  • nie otwieraj załączników do wiadomości, jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące nadawcy,
  • uważnie przyjrzyjmy się ofercie, która zawiera bardzo zaniżoną cenę w stosunku do innych ofert, szczególnie jeśli chodzi o telefony komórkowe lub inny sprzęt elektroniczny,
  • czytaj komentarze innych osób kupujących, duża liczba negatywnych  może świadczyć o nieuczciwości sprzedającego,
  • wiele serwisów aukcyjnych proponuje ubezpieczenie transakcji oraz program zapewniający ochronę kupującym – skorzystajmy z niego,
  • unikajmy zakupów poza aukcją,
  • przy odbiorze zamówionej przesyłki sprawdzajmy zawsze jej stan, czy nie została uszkodzona i co się w niej znajduje,
  • korzystajmy z programu antywirusowego,
  • nie podawaj swoich osobistych danych na otwartych zasobach: dane, które pozostawiasz w Internecie, są gromadzone przez roboty, które wysyłają je cyberprzestępcom, ci z kolei wykorzystują je do własnych celów (na przykład, żeby wysyłać więcej spamu na twój adres e-mail).
  • nie pobieraj niczego z nieznanych stron internetowych.

Źródło: chorzow.policja.gov.pl


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze

Autor komentarza: szaula Treść komentarza: To wreszcie kiedy 07-2026 czy 07-2027. W nagłówku pisze 07-2026 a na końcu artykułu 07-2027. Data dodania komentarza: 26.06.2026, 10:29 Źródło komentarza: Ciężarówki nie wjadą tranzytem na ulicę Bytomską. Miasto wprowadza poważne zmiany! Autor komentarza: slazak Treść komentarza: To juz wiemy na kogo nie glosowac do rady miasta. Nie chcemy takiej rady! Data dodania komentarza: 25.06.2026, 13:35 Źródło komentarza: Prezydent Szymon Michałek z wotum zaufania i absolutorium Autor komentarza: Laax Treść komentarza: Mówią, żę pożar zaczął się o 16:30 a pierwsze ostrzeżenia RCB zaczęły przychodzić kolejnego dnia o 0:35. Prezydent Michałek sie obudził to wysłał informacje o potrzebie takiego alarmu RCB Data dodania komentarza: 25.06.2026, 10:48 Źródło komentarza: Pożar śmieci w Chorzowie. Powołano pełnomocnika ds. Bezpieczeństwa Środowiskowego [AKTUALIZACJA] Autor komentarza: slazak Treść komentarza: To wyróżnienie pewnie z powodu zamknięcia estakady haha Faktycznie to osiagniecie na skalę całej kuli ziemskiej! Data dodania komentarza: 24.06.2026, 07:17 Źródło komentarza: Miasto Chorzów w prestiżowym zestawieniu! "To nasza wspólna nagroda i jednocześnie motywacja do dalszej pracy" Autor komentarza: Katns Treść komentarza: Dzien dobry o ktorej spiewac bedzie mily pan Data dodania komentarza: 23.06.2026, 10:28 Źródło komentarza: Skolim, Modelki i Zenek Martyniuk na Śląskim! [HARMONOGRAM] Autor komentarza: kaloryfer Treść komentarza: No, trwałe to jak 150! Tak to jest jak uprawia się prowizorkę, byle by tylko pokazać, że COKOLWIEK się ROBI. Wywalone pieniądze- a mógł być festyn, na którym by można pobrylować i FAJNE zdjęcia popstrykać. Data dodania komentarza: 23.06.2026, 10:11 Źródło komentarza: Problemy z placem zabaw w Parku Hutniczym – zaledwie miesiąc po otwarciu
Reklama
Reklama