Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Rajd Śląska w gronie ośmiu najważniejszych rajdów w Europie

Dokładnie 100 dni pozostało do rozpoczęcia tegorocznego Rajdu Śląska – największego wydarzenia motoryzacyjnego w regionie. W drugi weekend października na Śląsk przyjadą najlepsze rajdowe załogi Europy, a rywalizacja w naszym województwie może rozstrzygnąć losy tytułu mistrzowskiego, ponieważ Rajd Śląska będzie finałową rundą cyklu.
Rajd Śląska w gronie ośmiu najważniejszych rajdów w Europie

W siedem lat do mistrzostw Europy 
  
Pierwsza edycja Rajdu Śląska odbyła się w 2017 roku, od razu w randze rundy mistrzostw Polski – najważniejszej serii rajdowej w naszym kraju. W kolejnych latach impreza była sukcesywnie rozwijana – do stawki uczestników dołączyli zawodnicy w historycznych rajdówkach, Rajd Śląska wyłaniał nowych mistrzów Polski i zorganizowano spektakularne show – odcinek specjalny w centrum Katowic. W 2023 roku zawody zyskały międzynarodową rangę, stając się częścią rajdowego pucharu Europy. Zyskały także uznanie Światowej Federacji Samochodowej (FIA) oraz promotora mistrzostw Europy, którego efektem jest awans Rajdu Śląska do Rajdowych Mistrzostw Europy (FIA ERC) – drugiego najważniejszego cyklu na świecie. 
  
Rajd Śląska w gronie ośmiu najważniejszych imprez w Europie 
  
W tym roku rozpoczął się 72. już sezon Rajdowych Mistrzostw Europy. To najstarsza rajdowa seria świata – jej historia sięga 1953 roku. Przez lata wiele polskich rajdów było zaliczanych do kalendarza tych prestiżowych rozgrywek, na czele z Rajdem Polski, czyli drugą – po Rajdzie Monte Carlo – najstarszą imprezą na świecie. 
  
Sukcesy w mistrzostwach Europy odnosili również Polacy. Po trzy tytuły na swoim koncie mają kierowcy pochodzący z województwa Śląskiego – urodzony w Dąbrowie Górniczej Sobiesław Zasada i pochodzący z Ustronia Kajetan Kajetanowicz. 
  
Kalendarz tegorocznej odsłony mistrzostw Europy tworzy osiem rund. Do tej pory rozegrano trzy: Rajd Węgier (12-14 kwietnia, szuter), Rajd Wysp Kanaryjskich (2-4 maja, asfalt) oraz Królewski Rajd Skandynawii (Szwecja, 13-15 czerwca, szuter). Przed nami jeszcze rywalizacja w Rajdzie Estonii (5-7 lipca, szuter), Rajdzie di Roma Capitale (Włochy, 26-28 lipca, asfalt), Rajdzie Barum (Czechy, 16-18 sierpnia, asfalt) i Rajdzie Ceredigion (Wielka Brytania, 30 sierpnia – 1 września, asfalt). 
  
W elitarnym gronie ośmiu najważniejszych rajdów w Europie jest również Rajd Śląska, który zakończy sezon. Finałowa runda cyklu odbędzie się w dniach 11-13 października na asfaltowych odcinkach specjalnych w województwie śląskim. 
  
Rajd Śląska 2024 – kogo i gdzie będzie można zobaczyć? 
  
Trzydniowe widowisko sportowe rozpocznie się w piątek, 11 października popołudniu. Rajd ruszy z centrum Katowic. Najpierw – ceremonia startu, podczas której kibice będą mogli z bliska zobaczyć rajdówki i spotkać zawodników. Następnie – wyjątkowy w skali Europy odcinek specjalny w centrum tak dużego miasta, czyli wieczorne ściganie na ulicach Katowic. Z kolei w sobotę i niedzielę rajdowe załogi będzie można zobaczyć w akcji na trasach na południu województwa śląskiego, m.in. w powiecie cieszyńskim czy Jastrzębiu-Zdroju. 
  
Wyczynowe samochody rajdowe i najlepsi w Europie zawodnicy pojawią się także na Stadionie Śląskim. Wielofunkcyjny obiekt w Chorzowie po raz kolejny będzie bazą Rajdu Śląska. Dookoła „Kotła Czarownic” będzie też zlokalizowana strefa serwisowa. W tym miejscu kibice przyjrzą się pracy rajdowych mechaników i przekonają się, że w 30 minut można w samochodzie wymienić skrzynię biegów, albo dyferencjał. 
  
Również na Stadionie Śląskim – na niedzielne popołudnie – zaplanowano zakończenie zawodów i wręczenie pucharów. Oprócz tego organizatorzy Rajdu Śląska – Fundacja Automobilistów – przygotowują liczne, dodatkowe atrakcje dla kibiców. 
  
Impreza nie będzie biletowana – wszystkie odcinki specjalne będzie można zobaczyć za darmo. Pełną trasę tegorocznej edycji Rajdu Śląska organizatorzy ujawnią 9 sierpnia. 
  
O wysoki poziom widowiska zadbają najlepsze rajdowe załogi Europy. W gronie uczestników FIA ERC są zawodnicy znani ze startów samochodami WRC w mistrzostwach świata, np. Oliver Solberg, Mads Ostberg czy Hayden Paddon – aktualny mistrz Europy. Spodziewać możemy się także Mikołaja Marczyka, dwukrotnego zwycięzcy Rajdu Śląska. 
  
Rywalizacja w mistrzostwach Europy jest niezwykle zacięta. Najlepiej świadczy o tym obsada poszczególnych rund. W otwierającym sezon Rajdzie Węgier wystartowało aż 36 załóg w samochodach Rally2/R5 – najszybszych i najbardziej zaawansowanych konstrukcjach, jakimi można się ścigać w FIA ERC i w Polsce. 
  
Rajdówki Rally2 to w pełni wyczynowe, zbudowane specjalnie do sportu samochody. Napędzane są silnikami o mocy około 300 KM, która jest przenoszona na wszystkie koła. Jeden egzemplarz takiego auta kosztuje około 1,2-1,5 mln zł! Oprócz tego w Rajdzie Śląska będzie można zobaczyć też krajową czołówkę, w tym załogi w samochodach historycznych. 
  
Globalna promocja regionu 
 


– Rajd, który ma być rundą mistrzostw Europy musi spełniać najwyższe standardy, ale także wnosić wartość do cyklu i stanowić urozmaicenie kalendarza. Rajd Śląska odpowiada tym wymaganiom z nawiązką, więc zasłużył na włączenie do kalendarza i to jako decydująca, finałowa runda. Jestem przekonany, że zawodnicy docenią poziom wyzwania jakim jest Rajd Śląska i będą mile zaskoczeni gościnnością i entuzjazmem mieszkańców Śląska – powiedział Iain Campbell, koordynator Rajdowych Mistrzostw Europy. 
  

 

Rundy FIA ERC są transmitowane na żywo w kilkudziesięciu stacjach telewizyjnych na całym świecie, w tym w Polsce. Ponadto kibice mogą oglądać rywalizację za pomocą Rally.TV – internetowej platformy, gdzie znajdą nie tylko relacje z każdego odcinka specjalnego, lecz także wiele dodatkowych materiałów – wywiady, skróty, onboardy i analizy. 
  

– Nigdy wcześniej nie rozgrywano zawodów tak wysokiej rangi na Śląsku. Znaleźliśmy się w grupie ośmiu najważniejszych rajdów na Starym Kontynencie. Walka o tytuł w tych rozgrywkach jest zawsze zacięta, dostarcza kibicom wielu emocji i stanowi ogromną wartość dla zawodników. Tak prestiżowa impreza gwarantuje dotarcie do fanów sportów motorowych w całej Europie. To świetne narzędzie do promocji regionu, co potwierdzają badania i dane statystyczne. Runda FIA ERC to także realne korzyści dla lokalnej społeczności – zyski dla branży turystycznej i eventowej – zauważył Grzegorz Wróbel, prezes Fundacji Automobilistów. 
  
– Wbrew pozorom rajdy samochodowe to sport zespołowy. Tak, jak załoga nie odniosłaby sukcesu bez wsparcia zespołu, sponsorów, mechaników czy kibiców, tak też my nie zrealizowalibyśmy tak znaczącego przedsięwzięcia bez naszych partnerów. Od samego początku jest z nami województwo śląskie, partner strategiczny imprezy. Wspierają nas również GZM i miasto Katowice oraz szereg innych podmiotów. Dzięki ich zaangażowaniu możemy zaproponować mieszkańcom Śląska emocjonującą imprezę, a regionowi zapewnić globalną reklamę – podsumował Wróbel. 

Źródło: Informacja prasowa 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: Ooo to trzeba to nagłośnić .brak słów kim ci ludzie są,podobno w wodociągów też jest nie za ciekawie ludzie są zastraszaniData dodania komentarza: 15.05.2025, 22:09Źródło komentarza: Przed wyborami do rady nadzorczej ChSM: wojna na ulotki i kandydaci z krótkim stażemAutor komentarza: UWAGATreść komentarza: Ludzie, którzy chcą przejąć spółdzielnie są pokroju Śniechowskiego, a kto to? To obecny prezes Wodociągów, ale zasłynął fikcyjnymi meldunkami przed wyborami samorządowymi!!! Zdolni do wszystkiego! Uważajcie na nich!Data dodania komentarza: 15.05.2025, 17:29Źródło komentarza: Przed wyborami do rady nadzorczej ChSM: wojna na ulotki i kandydaci z krótkim stażemAutor komentarza: BolekTreść komentarza: Niskie opłaty - uśmiałby się kto. Od 30 lat, nic tylko podwyżki i podwyżki, po trochu, po więcej, na chama i inaczej. A ten zysk to gdzie idzie?Data dodania komentarza: 15.05.2025, 12:51Źródło komentarza: Przed wyborami do rady nadzorczej ChSM: wojna na ulotki i kandydaci z krótkim stażemAutor komentarza: MarianTreść komentarza: Spółdzielcy mają 2 wybory. Mogą wybrać źle osoby związane z Michałkiem, niemieszkające w zasobach ChSM, takie jak Ahnert, żona Kordeli czy żona radnego Hermana LUB zagłosować za dalszym rozwojem na osoby faktyczne związane z ChSM i jej sukcesem!!Data dodania komentarza: 14.05.2025, 22:40Źródło komentarza: Przed wyborami do rady nadzorczej ChSM: wojna na ulotki i kandydaci z krótkim stażemAutor komentarza: zenekTreść komentarza: Kasa ,kasa ,kasa czego tu nie rozumicie ludziska stadion sam sie nie wybuduje ,Prezydent obiecał stadion to musi znalesc jakos pieniadze ,oj bedzie sie działoData dodania komentarza: 14.05.2025, 19:41Źródło komentarza: Przed wyborami do rady nadzorczej ChSM: wojna na ulotki i kandydaci z krótkim stażemAutor komentarza: SpółdzielcaTreść komentarza: Jeżeli jeszcze nie wierz do czego prowadzą rządy Michałka to zapytaj kogoś kto pracuje w UM, spółce miejskiej, kulturze czy edukacji. Wtedy oczy Ci się otworzą!!!! Co to za ludzie i dlaczego warto obronić spółdzielnie przed grupą Saimona.Data dodania komentarza: 14.05.2025, 18:44Źródło komentarza: Przed wyborami do rady nadzorczej ChSM: wojna na ulotki i kandydaci z krótkim stażem
Reklama