Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 25 kwietnia 2025 10:08

Czeka nas kulinarna podróż do smaków regionu. Przed nami Jarmark Produktów Tradycyjnych w chorzowskim Skansenie

Jeśli chcecie zapoznać się z różnorodnością lokalnych smaków i zwyczajów kulinarnych naszego regionu, to wydarzenie jest właśnie dla Was. Już niebawem w Muzeum "Górnośląskim Parku Etnograficznym w Chorzowie" odbędzie się kolejna edycja Jarmarku Produktów Tradycyjnych. Wydarzeniu, podobnie jak w poprzednich latach, towarzyszyć będzie konkurs pn. "Nasze Kulinarne Dziedzictwo - Smaki Regionów".
Czeka nas kulinarna podróż do smaków regionu. Przed nami Jarmark Produktów Tradycyjnych w chorzowskim Skansenie

Bogata w smaki kuchnia regionalna jest unikalnym zapisem historii, kultury i różnorodności obszaru, z którego pochodzi. Kulinarne zwyczaje oraz lokalne potrawy pozwalają nie tylko lepiej poznać dziedzictwo regionu, ale też śledzić losy mieszkańców, którzy kiedyś tworzyli te wyjątkowe smaki.

- Nośnikami tych smaków i tradycji są często małe, rzemieślnicze zakłady czy rodzinne firmy, które od lat przechowują unikatowe przepisy i receptury. Wszyscy oni spotkają się w ostatnią niedzielę lipca w chorzowskim Skansenie, podczas wydarzenia Jarmark Produktów Tradycyjnych, by podzielić się tym dziedzictwem z mieszkańcami województwa. Jak co roku, na gości muzeum czekać będzie kilkudziesięciu wystawców ze swojskimi wędlinami, serami, przyprawami, przetworami z warzyw i owoców, miodami z lokalnych pasiek, nalewkami i sokami - zdradzają w Górnośląskim Parku Etnograficznym.

Głównym punktem zaplanowanej imprezy, będzie dobrze znany stałym jej bywalcom konkurs pn. "Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów". To, że w Skansenie już po raz 23. będzie wybierany najlepszy regionalny i lokalny produkt żywnościowy oraz najlepsza potrawa regionalna, jest najlepszym świadectwem nie tylko bogactwa i różnorodności kuchni regionalnych w Polsce, ale też nieustającej kreatywności rodzimych gastronomów.

W tym roku konkursowy pokaz odbędzie się w namiotach rozstawionych na Dużej Łące. Po posmakowaniu i ocenie przez jury, skosztować produktów będą mogli także zgromadzeni w Skansenie goście. Oprócz tego, każdy będzie miał możliwość zakupienia produktów od lokalnych producentów, wziąć udział w pokazie kulinarnym Michała Bałazego czy pobawić się w rytm wyjątkowej muzyki, o którą zadba Kapela z Poraja.

Wydarzenie odbędzie się 28 lipca o godz. 12:00. Bilety można nabyć online oraz w kasie Muzeum.

Fot. Muzeum GPE Chorzów


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: HajduczaninTreść komentarza: Biblioteka na Hankego była zbędna i mnie jako mieszkańca cieszy ten fakt. Ta na pniokach faktycznie nie ma zbytnio dogodnej alternatywy, bo najbliższa jest bodajże przy placu Mickiewicza.Data dodania komentarza: 24.04.2025, 17:13Źródło komentarza: To ostatnie dni dwóch Filii Miejskiej Biblioteki Publicznej w ChorzowieAutor komentarza: chorzowianin75Treść komentarza: Ciekawe co jeszcze zostanie zamknięte w Chorzowie??Data dodania komentarza: 24.04.2025, 13:59Źródło komentarza: To ostatnie dni dwóch Filii Miejskiej Biblioteki Publicznej w ChorzowieAutor komentarza: WaldekTreść komentarza: Są wreszcie jakieś punkty przywiezione z meczu wyjazdowego. Nie wiem czy się cieszyć i liczyć jeszcze na awans czy tylko się uśmiechnąć.Data dodania komentarza: 23.04.2025, 06:35Źródło komentarza: Siedem bramek w Kołobrzegu i przełamanie Ruchu Chorzów w starciu z KotwicąAutor komentarza: RafiTreść komentarza: Alba Chorzów 🤣🤣 gorszego syfu już niema.. trudno znowu będzie trzeba wyrzucać śmieci koło kontenera..Data dodania komentarza: 17.04.2025, 00:11Źródło komentarza: Ceny za śmieci poszybują w górę? W Chorzowie rozstrzygnięto przetargAutor komentarza: podatnikTreść komentarza: Ale dajmy im 400 mln na stadion 😂 Napierw ze 3 sezony w ekstraklasie a potem możemy porozmawiać..Data dodania komentarza: 16.04.2025, 19:46Źródło komentarza: Ruch Chorzów nadal zawodzi. Tym razem przegrywa z zamykającą tabelę Stalą Stalowa WolaAutor komentarza: zniesmaczonyTreść komentarza: Ta pani w ogóle wie na jaki temat się wypowiada? Wedle niej Sylwestra zaczęto obchodzić dopiero pod koniec XIX w. Tymczasem historia mówi co innego. Sylwester był już obchodzony w starożytnym Rzymie. Starożytni Rzymianie czcili w ten dzień swojego boga Janusa. Języki angielski i niemiecki, przejęły właśnie od Janusa nazwę miesiąca styczeń (ang. January, niem. Januar). Wypadałoby również nadmienić, że od 46 roku p.n.e. Rzymianie Nowy Rok obchodzili już oficjalnie 1 stycznia bez odwoływania się do tradycji religijnej. Tego dnia urządzano huczne zabawy, przywdziewano maski i obdarowywano się prezentami. 1 stycznia 1000 roku papież Sylwester II udzielił wszystkim wiernym błogosławieństwa „Miastu i Światu” (Urbi et Orbi), co stało się papieską tradycją i trwa do dzisiaj. Tych informacji w tekście zabrakło. Na drugi raz zapytajcie jakiegoś historyka. Ta pani jest najwyraźniej niedoinformowana w temacie.Data dodania komentarza: 12.04.2025, 20:02Źródło komentarza: Przegnać złe duchy