Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 28 czerwca 2026 10:51
Reklama Baner reklamowy

Rodzice aktywnie ruszyli po świadczenia w ramach programu „Aktywny rodzic”. Średnio co godzinę do ZUS wpływa 5 tys. wniosków

Od 1 października rodzice dzieci do lat trzech, mogą składać wnioski o wsparcie finansowe w ramach programu Aktywny Rodzic. Program cieszy się dużym zainteresowaniem. W ciągu niespełna półtora dnia do ZUS złożono blisko 162 tys. wniosków, co oznacza, że średnio składanych jest 5 tys. wniosków na godzinę.
Rodzice aktywnie ruszyli po świadczenia w ramach programu „Aktywny rodzic”. Średnio co godzinę do ZUS wpływa 5 tys. wniosków

Rodzice w ramach programu „Aktywny rodzic” mają do wyboru jedno z trzech świadczeń na jedno dziecko, czyli „Aktywny rodzic w pracy”, „Aktywnie w żłobku” i „Aktywnie w domu”. To z jakiego programu skorzystają rodzice, wszystko zależy od ich aktywności zawodowej oraz opieki instytucjonalnej, czy też nie, jaka sprawowana jest nad danym dzieckiem.

– Może się zdarzyć tak, że pracujący rodzice, mający dwójkę dzieci, skorzystają z dwóch różnych świadczeń, czyli na jedno ze swoich pociech, które uczęszcza do żłobka, będą pobierać „Aktywnie w żłobku”, a na drugie, które pozostaje pod opieką babci lub dziadka „Aktywnie w pracy” – mówi Beata Kopczyńska, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie śląskim. 

Duże zainteresowanie wsparciem

Już od pierwszego dnia program cieszył się dużym zainteresowaniem ze strony rodziców. W ciągu niespełna półtorej dnia (czyli do godz. 8:00 2 października) złożono 161,7 tys. wniosków. W przeliczeniu na godziny średnio co godzinę do ZUS wpływało 5 tys. wniosków. Najwięcej, bo ponad 86,6 tys. dotyczyło świadczenia „Aktywnie w żłobku”, ponad 40 tys. świadczenia "Aktywni rodzice w pracy", a następnie – „Aktywnie w domu”, z liczbą niecałe 35 tys. wniosków. Najczęstszym kanałem złożenia wniosków jest portal eZUS (PUE ZUS) i aplikacja mZUS, trzecim wyborem przesłania wniosków jest bankowość elektroniczna. Najmniej wniosków złożonych zostało poprzez portal Emp@tia. 

Świadczenie uzależnione od aktywności rodziców i opieki nad dzieckiem

Przypomnijmy, rodzice dzieci do lat 3 mogą, od 1 października, skorzystać z jednego z trzech świadczeń:

⦁    Aktywnie w pracy 
Świadczenie przysługuje na każde dziecko w wieku od 12. do 35. miesiąca życia, które nie uczęszcza do żłobka, przedszkola, klubu dziecięcego. Dodatkowo warunkiem jest to, że rodzice muszą być aktywni zawodowo i wykazać minimalny poziom przychodów, od których opłacane są składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe (minimalny poziom podstawy wymiaru składki). Wysokość świadczenia to 1500 zł miesięcznie albo 1900 zł miesięcznie na dziecko z odpowiednim orzeczeniem o niepełnosprawności. 

⦁    Aktywnie w żłobku
Świadczenie jest kierowane do rodziców dzieci, które korzystają ze żłobka, klubu dziecięcego albo dziennego opiekuna. Wsparcie wyniesie do 1500 zł miesięcznie na dziecko lub do 1900 zł miesięcznie na dziecko z niepełnosprawnością. Świadczenie nie pokrywa kosztów wyżywienia. Nie ma początkowego wieku dziecka, od którego przysługiwałoby świadczenie. Warunkiem jest uczęszczanie dziecka do placówki i potwierdzenie tego w rejestrze żłobków albo w wykazie dziennych opiekunów. Natomiast świadczenie przysługuje do końca roku szkolnego, w którym dziecko skończy 3 lata, a gdy objęcie dziecka wychowaniem przedszkolnym jest niemożliwe lub utrudnione – do końca roku szkolnego, w którym dziecko kończy 4 lata.

⦁    Aktywnie w domu 
Świadczenie przysługuje na każde dziecko w rodzinie, w wieku od 12. do 35. miesiąca życia. Wynosi 500 zł miesięcznie, niezależnie od tego, czy dziecko ma orzeczenie o niepełnosprawności. Świadczenie przysługuje na dziecko w pełnej wysokości także w przypadku, gdy prawo do świadczenia powstało w trakcie miesiąca. Na przykład w sytuacji, gdy dziecko zostało przyjęte przez opiekuna faktycznego na wychowanie w połowie lub pod koniec miesiąca.

Aby skorzystać ze świadczeń trzeba wysłać wniosek elektroniczny do ZUS. Można to zrobić za pośrednictwem eZUS (PUE ZUS), aplikacji mZUS, bankowości elektronicznej i portalu Emp@tia.

Pierwsze wypłaty świadczeń  będą miały miejsce na przełomie listopada i grudnia po uzyskaniu danych sprawozdawczych za październik.

źródło: Informacja prasowa


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze

Autor komentarza: szaula Treść komentarza: To wreszcie kiedy 07-2026 czy 07-2027. W nagłówku pisze 07-2026 a na końcu artykułu 07-2027. Data dodania komentarza: 26.06.2026, 10:29 Źródło komentarza: Ciężarówki nie wjadą tranzytem na ulicę Bytomską. Miasto wprowadza poważne zmiany! Autor komentarza: slazak Treść komentarza: To juz wiemy na kogo nie glosowac do rady miasta. Nie chcemy takiej rady! Data dodania komentarza: 25.06.2026, 13:35 Źródło komentarza: Prezydent Szymon Michałek z wotum zaufania i absolutorium Autor komentarza: Laax Treść komentarza: Mówią, żę pożar zaczął się o 16:30 a pierwsze ostrzeżenia RCB zaczęły przychodzić kolejnego dnia o 0:35. Prezydent Michałek sie obudził to wysłał informacje o potrzebie takiego alarmu RCB Data dodania komentarza: 25.06.2026, 10:48 Źródło komentarza: Pożar śmieci w Chorzowie. Powołano pełnomocnika ds. Bezpieczeństwa Środowiskowego [AKTUALIZACJA] Autor komentarza: slazak Treść komentarza: To wyróżnienie pewnie z powodu zamknięcia estakady haha Faktycznie to osiagniecie na skalę całej kuli ziemskiej! Data dodania komentarza: 24.06.2026, 07:17 Źródło komentarza: Miasto Chorzów w prestiżowym zestawieniu! "To nasza wspólna nagroda i jednocześnie motywacja do dalszej pracy" Autor komentarza: Katns Treść komentarza: Dzien dobry o ktorej spiewac bedzie mily pan Data dodania komentarza: 23.06.2026, 10:28 Źródło komentarza: Skolim, Modelki i Zenek Martyniuk na Śląskim! [HARMONOGRAM] Autor komentarza: kaloryfer Treść komentarza: No, trwałe to jak 150! Tak to jest jak uprawia się prowizorkę, byle by tylko pokazać, że COKOLWIEK się ROBI. Wywalone pieniądze- a mógł być festyn, na którym by można pobrylować i FAJNE zdjęcia popstrykać. Data dodania komentarza: 23.06.2026, 10:11 Źródło komentarza: Problemy z placem zabaw w Parku Hutniczym – zaledwie miesiąc po otwarciu
Reklama
Reklama