Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
piątek, 5 grudnia 2025 17:34
Reklama Baner reklamowy
ReklamaBudowa i remont na Ceneo

Sprzedano elektrownię CEZ Chorzów. Kim jest nowy właściciel?

Czeska spółka energetyczna CEZ podpisała z ResInvest Group porozumienie o sprzedaży udziałów w polskich aktywach, w tym CEZ Skawina oraz CEZ Chorzów. Przyczyną miała być wysoka emisyjność spowodowana spalaniem węgla.
Sprzedano elektrownię CEZ Chorzów. Kim jest nowy właściciel?

Polskie aktywa CEZ obejmują dwie elektrownie (CHP), zlokalizowane w regionie Śląska (Chorzów) i Małopolski (Skawina). Obie częściowo wykorzystują do produkcji biomasę, a w ubiegłym roku wyprodukowały łącznie 1390 GWh energii elektrycznej i 5649 TJ ciepła.

W poniedziałek, rzecznik Grupy CEZ Alice Horakova poinformowała w opublikowanym komunikacie, że czeska grupa energetyczna sprzedała elektrownie spółce inwestycyjnej ResInvest Group. Tym samym przypomniała, że sprzedaż polskich aktywów węglowych nastąpiła w oparciu o konkurencyjny proces aukcyjny, który rozpoczął się 26 marca 2024 r.

Według zapowiedzi spółki czeski inwestor będzie w dalszym ciągu rozwijać w Polsce nowoczesne usługi energetyczne (ESCO) w zakresie dekarbonizacji i efektywności energetycznej poprzez spółki zależne należące do Grupy Elevion. W Polsce Grupę Elevion reprezentuje obecnie pięć spółek zależnych: Euroklimat, Metrolog, OEM Energy, TRiM-tech i IBP.

- Oferta Grupy ResInvest była najatrakcyjniejsza ze wszystkich złożonych ofert, co potwierdziło kilka niezależnych wycen. Uzyskana cena przewyższa obecny koszt pozbycia się stosownych aktywów z konsolidacji Grupy CEZ - czytamy w komunikacie.

Jak wynika z dalszej części komunikatu w procesie sprzedaży uczestniczą także spółki CEZ Produkty Energetyczne Polska i CEZ Polska. Spółka CEZ Produkty Energetyczne Polska świadczy specjalistyczne usługi wsparcia w zakresie zagospodarowania ubocznych produktów energetycznych powstających podczas spalania węgla i biomasy. CEZ Polska będąca parasolowym holdingiem dla CEZ Chorzów i CEZ Skawina monitoruje również sytuację na polskim rynku pod kątem regulacji i legislacji energetycznej, zapewnia komunikację, działania PR i Public Affairs.

Jak zaznaczyła czeska grupa, sprzedaż przedmiotowych polskich spółek wpisuje się w działania dekarbonizacyjne Grupy CEZ, do których zobowiązała się w swojej Wizji 2030. W ramach tej strategii wyzbywa się ona wybranych aktywów w niektórych krajach i koncentruje się na rozwoju źródeł odnawialnych i nowoczesnych usług energetycznych w Czechach i w Europie.

ResInvest Group to prywatna firma handlowo-inwestycyjna, która zabezpiecza globalne dostawy dla największych europejskich i azjatyckich koncernów energetycznych. Specjalizuje się w masowych substratach, takich jak paliwa stałe, biomasa, płody rolne, rudy czy metale i jest aktywna w 12 krajach na całym świecie.

źródło: PAP/ wnp.pl/ businessinsider.com


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Krycha 18.11.2024 17:50
Dlaczego czeska spolka ,a nie Polacy byla wlascicielem i dlaczego sprzedala?

Ostatnie komentarze

Autor komentarza: W.Treść komentarza: Symbole parku są demontowane przez spółkę Time&Quality Co.- czyli przez czas i jakość tych symboli zagwarantowaną technikami budowlanymi lat 70-tych.Data dodania komentarza: 5.12.2025, 11:41Źródło komentarza: Żyrafa wciąż bez głowy. I chyba jeszcze długo jej nie odzyskaAutor komentarza: REFERENDUMTreść komentarza: Transport? Edukacja? Nieee…. W Chorzowie potrzebny jest drugi stadion! *najlepiej taki za pół miliarda 🙃 A co? Stać nas!Data dodania komentarza: 5.12.2025, 10:58Źródło komentarza: Prace rozbiórkowe przy Cichej 6 trwają w najlepsze. Ze stadionu zniknęła już legendarna OmegaAutor komentarza: slazakTreść komentarza: Czy to znowu próba rozmontowania parku?! Najpierw wycinanie drzew i sprzedaz parku pod budowę blokow a teraz demontaż symboli parku?!Data dodania komentarza: 4.12.2025, 19:48Źródło komentarza: Żyrafa wciąż bez głowy. I chyba jeszcze długo jej nie odzyskaAutor komentarza: Woda może się i rozchodzi, ale układy i znajomości nieTreść komentarza: Chorzów ma pecha. Anna Piontek miejskim konserwatorem zabytków. Trybunę stadiony Ruchu powstałą w 1937 roku, już skasowała. Teraz opowiada głupoty o wodzie, która się rozchodzi. Ta pani była dyrektorem Muzeum Ziemi PAN. Zaledwie po dwóch latach swoich rządów w muzeum, wyleciała ze stołka. Otrzymała dymisję w połowie dyrektorskiej kadencji. Oczywiście w reklamowaniu się na Fejsie, czy innych społecznościowych mediach, nic o tym nie wspomni. Jest mistrzynią autoreklamy. Z wykształcenia jest jedynie magistrem. Teraz mieszkańcy Chorzowa muszą doświadczać jej działań.Data dodania komentarza: 4.12.2025, 19:42Źródło komentarza: Zespół ds. transformacji śródmieścia zabrał głos. “Jesteśmy w stanie przywrócić światłość temu miejscu”Autor komentarza: jolaTreść komentarza: Bez stadionu miasto może funkcjonować ,bez drogi niebawem pustynia.Może kolega dużego Bu pomoże.Data dodania komentarza: 4.12.2025, 18:36Źródło komentarza: Prace rozbiórkowe przy Cichej 6 trwają w najlepsze. Ze stadionu zniknęła już legendarna OmegaAutor komentarza: W.Treść komentarza: Możecie sobie mówic o Kotali co chcecie, ale nie tknął stadionu dopóki nie było pieniędzy na nowy. Nie było, to nie ruszał. A cukierek? Kasy na stadion nie ma, kasy nie będzie, stadionu teraz też już nie ma, pozwolenia na budowę nie ma a jak będzie to nie wiadomo jaki. Mieliśmy stadion wyłoniony w konkursie arch. na 12.000 z możliwością rozbudowy na mecz do 16.000 i w zupełności wystarczylo. Teraz będziemy się zadłużać na kolosa 22.000 za nie wiadomo w sumie ile, bo przecież 400.000.000 to czysta teoria, a w sumie nawet nie wiadomo jaki ten projekt będzie.Data dodania komentarza: 4.12.2025, 14:35Źródło komentarza: Prace rozbiórkowe przy Cichej 6 trwają w najlepsze. Ze stadionu zniknęła już legendarna Omega
Reklama
Reklama
Reklama