Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Opublikowano tegoroczny Ranking Samorządów "Rzeczpospolitej". Jak wypadł w nim Chorzów?

W listopadzie poznaliśmy wyniki XX Rankingu Samorządów "Rzeczpospolitej", w którym to oceniana jest skuteczność działań władz miast oraz gmin na rzecz zrównoważonego rozwoju. Choć Miasto Chorzów nie wypadło w tym zestawieniu najlepiej, to w porównaniu z poprzednim rokiem awansowało ono aż o 21 oczek.
Opublikowano tegoroczny Ranking Samorządów "Rzeczpospolitej". Jak wypadł w nim Chorzów?

Ranking Samorządów "Rzeczpospolitej" uznawany jest za jeden z najbardziej prestiżowych i zarazem wiarygodnych w Polsce. Przeprowadzany jest on już od 20 lat przez redakcję, która ocenia dokonania lokalnych władz naszego kraju, a następnie wyłania i pokazuje samorządy najlepiej dbające o zrównoważony rozwój. Zasady Rankingu ustala niezależna kapituła pod przewodnictwem byłego premiera RP prof. Jerzego Buzka. W jej skład wchodzą także przedstawiciele organizacji samorządowych, organizacji pozarządowych oraz oczywiście przedstawicie redakcji "Rzeczpospolitej". Zgodnie z przyjętą metodologią, Ranking weryfikuje skuteczność działań władz samorządowych w kształtowaniu zrównoważonego rozwoju wspólnoty lokalnej, ujmowanego w trzech strategicznych kategoriach, tj. trwałości ekonomicznej, trwałości środowiskowej oraz trwałości społecznej.

Znamy już wyniki!

W połowie listopada opublikowany został jubileuszowy, dwudziesty Ranking Samorządów "Rzeczpospolitej". Obejmuje on wszystkie miasta i gminy w Polsce (z wyjątkiem Warszawy ze względu na odmienny ustrój prawny), pogrupowane na trzy odrębne kategorie, takie jak: miasta na prawach powiatu, gminy miejskie i miejsko-wiejskie oraz gminy wiejskie. Jak czytamy na stronie internetowej twórców Rankingu, pod uwagę branych było około 30 wskaźników wyliczanych na podstawie publicznie dostępnych baz danych Głównego Urzędu Statystycznego oraz Ministerstwa Finansów. O ostatecznej pozycji w Rankingu decydowała suma punktów uzyskanych w poszczególnych obszarach oceny.

W kategorii miasta na prawach powiatu ocenionych zostało 65 miast. Chorzów wśród nich znalazł się na 40. miejscu (w porównaniu z poprzednim rokiem jest to skok aż o 21 oczek!), zdobywając w sumie 54,85 punktów, na które składa się:

- 20,28 punktów - w obszarze finanse i rozwój (oceniane były wskaźniki dotyczące zdolności samorządu do zwiększania dochodów własnych - w tym dochodów z podatków, umiejętności pozyskiwania zewnętrznych źródeł finansowania, efektywności zarządzania budżetem bieżącym oraz budowy potencjału rozwojowego)
- 24,42 punktów - w obszarze dbałość o mieszkańców (oceniane były te obszary działalności samorządów, które mają największy wpływ na jakość życia mieszkańców; brane były też pod uwagę dane o wydatkach samorządu m.in. na usługi w zakresie edukacji, kultury, sportu, transportu publicznego oraz wymierne efekty tych nakładów np. miejsca dla dzieci w żłobkach czy przedszkolach).
- 10,15 punktów - w obszarze dbałość o środowisko (nacisk położony był na kwestie związane z ochroną środowiska i dostosowaniami do zmian klimatycznych, poszczególne wskaźniki dotyczą m.in. nakładów na zieloną infrastrukturę, efektywności gospodarki wodno-kanalizacyjnej, poziomu selektywnej zbiórki odpadów czy długości ścieżek rowerowych)

Pierwsze miejsce w kategorii miasta na prawach powiatu zajęła Dąbrowa Górnicza (73,36 punktów), tuż za nią znalazł się Olsztyn (69,86 punktów), ostatnie na podium są z kolei Gliwice (67,95 punktów).

źródło: rankingi.rp.pl


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Mieszkaniec 26.11.2024 22:30
No faktycznie, jest się czym chwalić...

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Lid KaTreść komentarza: To już jest koniec prezydenta Szymona Michałka, w ostatnim czasie słyszę tylko złe informacje na temat „namiestnika” Chorzowa. Wystarczył rok żeby mieszkańcy zrozumieli swój błąd, już się w język nie gryzą. Nieszczęśliwego Chorzowa nastał czas :(Data dodania komentarza: 16.05.2025, 23:03Źródło komentarza: Prezydent podsumuje rok urzędowania. Sprawdzamy kluczowe decyzjeAutor komentarza: Marta MagrowskaTreść komentarza: Dziwne Tylko negatywne komentarze na" 16stke Michałka" widzę same rzetelne konta i nie podstawionych ludzi. Panie redaktorze wstydź się!Data dodania komentarza: 16.05.2025, 20:23Źródło komentarza: Przed wyborami do rady nadzorczej ChSM: wojna na ulotki i kandydaci z krótkim stażemAutor komentarza: Zaniepokojony mieszkaniecTreść komentarza: Grupa Michałka podszywa się pod Chsm. To jest kradzież znaku towarowego i wprowadzanie mieszkańców w błąd. Dodatkowo pani Kordela, pani Herman i p. Ahnert nie mieszkają w zasobach spółdzielni, więc po co się pchają? Chcą zniszczyć spółdzielnie jak wszystko czego dotkną.Data dodania komentarza: 16.05.2025, 14:59Źródło komentarza: Przed wyborami do rady nadzorczej ChSM: wojna na ulotki i kandydaci z krótkim stażemAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: Ooo to trzeba to nagłośnić .brak słów kim ci ludzie są,podobno w wodociągów też jest nie za ciekawie ludzie są zastraszaniData dodania komentarza: 15.05.2025, 22:09Źródło komentarza: Przed wyborami do rady nadzorczej ChSM: wojna na ulotki i kandydaci z krótkim stażemAutor komentarza: UWAGATreść komentarza: Ludzie, którzy chcą przejąć spółdzielnie są pokroju Śniechowskiego, a kto to? To obecny prezes Wodociągów, ale zasłynął fikcyjnymi meldunkami przed wyborami samorządowymi!!! Zdolni do wszystkiego! Uważajcie na nich!Data dodania komentarza: 15.05.2025, 17:29Źródło komentarza: Przed wyborami do rady nadzorczej ChSM: wojna na ulotki i kandydaci z krótkim stażemAutor komentarza: BolekTreść komentarza: Niskie opłaty - uśmiałby się kto. Od 30 lat, nic tylko podwyżki i podwyżki, po trochu, po więcej, na chama i inaczej. A ten zysk to gdzie idzie?Data dodania komentarza: 15.05.2025, 12:51Źródło komentarza: Przed wyborami do rady nadzorczej ChSM: wojna na ulotki i kandydaci z krótkim stażem
Reklama