Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
ReklamaBudowa i remont na Ceneo

Zobacz jak w Chorzowie powstawał drugi sezon niemieckiego serialu “Der Palast” [WIDEO]

W oklejeniu pojazdu na love parade pomagały chorzowskie dzieciaki, chłopak z okolicy został dublerem jednego z aktorów, a mieszkanka kamienicy zadbała o detale w swoim oknie. Poznajemy kulisy powstawania produkcji “Der Palast”, realizowanej na ulicy 23 czerwca w Chorzowie. 
Zobacz jak w Chorzowie powstawał drugi sezon niemieckiego serialu “Der Palast” [WIDEO]

W kwietniu 2024 roku jedna z ulic w Chorzowie zamieniła się w plan filmowy. Na tę okoliczność przygotowano wyjątkową scenografię: pomalowano elewacje kamienic, podstawiono oldschoolowe samochody, a na budynkach pojawiły się kolorowe transparenty. Produkcja pt. “Der Palast” realizowana była przez niemiecką telewizję ZDF i trafiła już do emisji. 

- Serial opowiada o życiu ludzi z różnych warstw społecznych w momencie ważnej zmiany historycznej - po upadku muru berlińskiego. Tłem nadającym wizualnego "smaczku" jest kolorowy świat berlińskiego Teatru Rewiowego, który również przechodzi zmiany i walczy o przetrwanie w nowej rzeczywistości - przekazała "Tubie" Marta Bejma, producentka wykonawcza projektu.

Ustaliliśmy, że 51 z 72 dni zdjęciowych realizowanych było w Polsce - w Krakowie i na Śląsku. Ekipa gościła już m. in. w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim, gdzie kręcono scenę wielkiego tanecznego show.

Mieszkańcy mieli niezłe kino

To, co działo się na ulicy 23 czerwca, możemy teraz zobaczyć w krótkim materiale wideo, tzw. “making of”. Osoby odpowiedzialne za przedsięwzięcie opowiadają w nim o ciekawostkach związanych z produkcją w Chorzowie. Dowiadujemy się m. in. o pani, która dołożyła swoją cegiełkę do scenografii, dzieciach pomagających w oklejeniu vana na zaaranżowane love parade, czy chłopaku, który trochę z przypadku został dublerem głównego aktora!

Ekipa na każdym kroku podkreśla, jak dobrze układała im się współpraca z chorzowianami. 

- Bardzo się cieszymy przychylnością mieszkańców. Siedzą i mają tutaj niezłe kino! - komentuje Katarzyna Małek, scenografka planowa. - Jesteśmy wdzięczni, że tak cierpliwie znoszą nasze zmagania, hałasy nocą. Jesteśmy zachwyceni gościnnością - dodaje. 

Klimat i odrobina technologii cyfrowej

Skauci przez kilka miesięcy poszukiwali miejsc, które wizualnie będą przypominały stolicę Niemiec z tamtych lat. Chorzowska lokacja została zaaranżowana na niemiecką ulicę z lat 90, z czasów tuż po upadku muru berlińskiego

- Kiedy trafiliśmy na ulicę 23 Czerwca w Chorzowie wiedzieliśmy, że to jest mocna propozycja. Klimat miejsca wszystkim totalnie się zgadzał! Wzbudził nawet sporo wspomnień u naszego reżysera i producentów - zauważa Marta Bejma.

Niewielkim mankamentem okazała się tutaj wysokość kamienic. Te berlińskie są w rzeczywistości wyższe - brakowało co najmniej jednego piętra. Dzięki zastosowaniu technologii cyfrowej, na szklanym ekranie obiekty będą posiadały dodatkowe kondygnacje.

Nie tylko część zewnętrza ulicy w Chorzowie Drugim pełniło rolę scenografii, ale także wnętrza budynków. Filmowcy wykorzystali do tego trzy pobliskie mieszkania, a dzięki uprzejmości lokatorów, również kilka dodatkowych na "ujęcia okienne".

Powrót do codzienności

Wszelkie adaptacje budynków, w tym dobudowanie nakładek, malowanie fasad itp. zostały potwierdzone z konserwatorem zabytków. Samo graffiti zostało wykonane specjalnie stworzoną kredową farbą, która jest zmywalna. Po zakończeniu zdjęć wszystko zostało przywrócone do pierwotnego stanu.  

- Mamy dokładnie ustalone z właścicielami kamienic i konserwatorem, co i w jaki sposób mamy wyczyścić czy odmalować - zapewniał Wojtek Żak, location manager projektu, odpowiedzialny za załatwianie pozwoleń związanych z obiektami zdjęciowymi na Śląsku.

Prace nad serialem trwały w Chorzowie do 8 maja. Następnie filmowcy przenieśli się do Krakowa. 

Serial można oglądać za darmo w mediatece niemieckiej telewizji ZDF. W tym momencie wyłącznie w oryginalnej wersji językowej i, jak ustaliliśmy, nie podjęto jeszcze decyzji o tym, czy kiedykolwiek trafi do polskiej dystrybucji. 

Fot. screen Miasto Chorzów / własne


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: SlonzokTreść komentarza: Nie lubię Ślązaków bo to gorole, my są Slonzoki.Data dodania komentarza: 23.07.2025, 14:55Źródło komentarza: Nie żyje Krzysztof Hornik, wieloletni radny Miasta ChorzówAutor komentarza: SlonzokTreść komentarza: Szacunek dla Pana i mojego zmarłego brata.Data dodania komentarza: 23.07.2025, 14:51Źródło komentarza: Nie żyje Krzysztof Hornik, wieloletni radny Miasta ChorzówAutor komentarza: SlonzokTreść komentarza: Ślązak kto to jest? Chyba gorol. Jo znom ino Slonzokow.Data dodania komentarza: 23.07.2025, 14:48Źródło komentarza: Nie żyje Krzysztof Hornik, wieloletni radny Miasta ChorzówAutor komentarza: SlonzokTreść komentarza: Jak żeś jest Ślązak a nie Slonzok toś jest gorol.Data dodania komentarza: 23.07.2025, 14:42Źródło komentarza: Nie żyje Krzysztof Hornik, wieloletni radny Miasta ChorzówAutor komentarza: EwelinkaTreść komentarza: Pan Pyszałek wzialby sie do roboty, m8asto zas4ane i zarzygane, brudne, stoi w miejscu, czyli sie cofa a my tylko będą z panem prezydentem, stadion, bieg z panem prezydentem, stadion, machanie dzieciom, stadion. To miasto sie stacza, a dzięki kibolowi ze stołkiem stacza sie w trybie geometrycznym.Data dodania komentarza: 23.07.2025, 12:26Źródło komentarza: MORiS zaprasza w środę na wielki wspólny trening biegowy w ChorzowieAutor komentarza: lokalnyTreść komentarza: dlaczego prezydent planuje podwyżkę wywozu śmieci przy tylu dłużnikach to będzie generować jeszcze większe stratyData dodania komentarza: 23.07.2025, 07:06Źródło komentarza: Mieszkańcy zadłużeni na blisko 200 mln zł
Reklama
Reklama