Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Podsumowanie 2024 roku w chorzowskim zoo. "To miejsce, które nieustannie rozwija się, angażuje społeczeństwo i dąży do zapewnienia jak najlepszych warunków"

Kontynuacja programów hodowlanych, realizacja wielu kluczowych inwestycji czy rekordowa frekwencja - to tylko niektóre z czynników, dzięki którym ubiegły rok w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym można uznać za wyjątkowo udany.
Podsumowanie 2024 roku w chorzowskim zoo. "To miejsce, które nieustannie rozwija się, angażuje społeczeństwo i dąży do zapewnienia jak najlepszych warunków"

Autor: A. Furgalińska

Źródło: Śląski Ogród Zoologiczny

W ostatnim czasie na stronie chorzowskiego zoo pojawiło się podsumowanie 2024 roku, który jak się okazuje przyniósł naprawdę wiele dobrego. Najważniejszą kwestią, zasługującą na szczególne wyróżnienie, była rekordowa frekwencja. Liczba odwiedzających osiągnęła imponujący wynik 491 446 osób, co stanowiło najwyższy wynik w historii ogrodu. 

- To ogromny sukces, który nie tylko świadczy o rosnącej popularności tego miejsca, ale także o jego pozycji na mapie turystycznej i edukacyjnej województwa. Wzrost liczby odwiedzających w 2024 roku jest wynikiem wielu czynników, które w tym okresie przyciągnęły tak szerokie grono osób. Przede wszystkim, Śląski Ogród Zoologiczny nadal intensywnie rozwijał swoją ofertę, dostosowując ją do oczekiwań i potrzeb współczesnych odwiedzających - podkreślają w zoo.

Zrealizowanych zostało wiele kluczowych inwestycji, które znacząco poprawiły warunki życia zwierząt, a przy okazji wzbogaciły ofertę dla odwiedzających. Jedną z najważniejszych była budowa nowego wybiegu dla lwów. Zapewnia on zwierzętom przestronną, wzbogaconą o elementy naturalnego środowiska przestrzeń, pozwalającą na swobodę ruchu i naturalne zachowanie. Projekt ten zatem nie tylko poprawił warunki życia tych majestatycznych drapieżników, ale też umożliwił zwiedzającym ich obserwację z bliska. Równie ważną inwestycją była budowa nowoczesnego budynku dla otocjonów, który został zaprojektowany z myślą o stworzeniu warunków zbliżonych do naturalnych. Nowa przestrzeń zapewniła im przestronność i odpowiednią temperaturę, co sprzyja ich rozwojowi oraz dobremu samopoczuciu. Zdecydowanie największą inwestycją, zmieniającą oblicze ogrodu, była budowa szklanej kładki nad Kotliną Dinozaurów. Niezwykła konstrukcja stała się jedną z głównych atrakcji ogrodu, dzięki niej odwiedzający zoo mogą podziwiać replikę dinozaurów z zupełnie innej perspektywy. To unikalne rozwiązanie dało nie tylko niezrównane widoki, ale także pozwoliło poczuć się blisko prehistorycznych stworzeń w pełni bezpieczny sposób.

W 2024 roku chorzowskie zoo kontynuowało też swoją misję ochrony bioróżnorodności. Na świat przyszło 221 zwierząt, co stanowi znaczący wkład w rozmnażanie gatunków w warunkach ogrodów zoologicznych. Oprócz tego przyjęto 178 nowych zwierząt, wzbogacając ofertę edukacyjną i umożliwiając odwiedzającym bliższe poznanie egzotycznych i rzadkich przedstawicieli fauny. W ogrodzie miały miejsce również wyjazdy zwierząt (było ich 86), które zostały przeniesione do innych ogrodów zoologicznych w ramach programów wymiany genetycznej i hodowlanej.

Wiele zmian odnotowano w sekcji małp i ssaków drapieżnych. W ramach wymiany do Chorzowa przyjechało 11 nowych zwierząt, a 5 osobników zostało przeniesionych do innych instytucji. Na świat przyszło 13 zwierząt, w tym m.in. panda czerwona czy serwal sawannowy. Niestety odnotowano też zgony, mowa tu o takich gatunkach jak tygrys, gepard oraz hulman czczony.

Ważnych chwil nie brakowało w sekcji ssaków kopytnych. Choć w ramach wymiany z innymi ogrodami nie przyjechał żaden nowy osobnik, to przeniesionych z śląskiego zoo do innych ogrodów zostało 21 zwierząt. Jeśli chodzi o narodziny, na świat przyszło aż 35 zwierząt, w tym dwie żyrafy siatkowane czy antylopa indyjska, co stanowi ważny element działań na rzecz rozmnażania zagrożonych gatunków oraz urozmaicenia kolekcji ogrodu. Wśród zmarłych zwierząt znalazła się m.in. alpaka oraz lama.

Do ogrodowej sekcji ptaków przyjechało 8 zwierząt, a dwa zostały przeniesione do innych instytucji. Na świat przyszło 21 piskląt, w tym przedstawiciele takich gatunków jak ślepowron zwyczajny czy nandu szare. Niestety nie obyło się bez strat, wśród ptaków, które odeszły znalazł się m.in. cietrzew zwyczajny czy czapla nadobna.

W przypadku ostatniej sekcji - akwarium-terrarium, do ogrodu przyjechało 159 nowych zwierząt zarówno wodnych, jak i lądowych, które wzbogaciły jej różnorodność gatunkową, z kolei wyjechało 58 zwierząt. Na świat przyszły 152 osobniki, kilka też zmarło, jak chociażby paletka zielona czy traszka waltla.

- Śląski Ogród Zoologiczny stał się ważnym punktem na mapie regionu, który łączy pasję do przyrody z misją ochrony zagrożonych gatunków. Z każdym rokiem ogród wzmacnia swoją pozycję jako instytucja, która nie tylko bawi, ale także kształtuje postawy ekologiczne i promuje wiedzę o ochronie środowiska, edukując przyszłe pokolenia o wartości bioróżnorodności. Zrealizowane w 2024 roku inwestycje i inicjatywy są dowodem na to, że Śląski Ogród Zoologiczny to miejsce, które nieustannie rozwija się, angażuje społeczeństwo i dąży do zapewnienia jak najlepszych warunków zarówno dla swoich zwierząt, jak i odwiedzających - zaznaczają w chorzowskim zoo.

Pełne podsumowanie 2024 roku w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym można znaleźć >>TUTAJ<<.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: Ooo to trzeba to nagłośnić .brak słów kim ci ludzie są,podobno w wodociągów też jest nie za ciekawie ludzie są zastraszaniData dodania komentarza: 15.05.2025, 22:09Źródło komentarza: Przed wyborami do rady nadzorczej ChSM: wojna na ulotki i kandydaci z krótkim stażemAutor komentarza: UWAGATreść komentarza: Ludzie, którzy chcą przejąć spółdzielnie są pokroju Śniechowskiego, a kto to? To obecny prezes Wodociągów, ale zasłynął fikcyjnymi meldunkami przed wyborami samorządowymi!!! Zdolni do wszystkiego! Uważajcie na nich!Data dodania komentarza: 15.05.2025, 17:29Źródło komentarza: Przed wyborami do rady nadzorczej ChSM: wojna na ulotki i kandydaci z krótkim stażemAutor komentarza: BolekTreść komentarza: Niskie opłaty - uśmiałby się kto. Od 30 lat, nic tylko podwyżki i podwyżki, po trochu, po więcej, na chama i inaczej. A ten zysk to gdzie idzie?Data dodania komentarza: 15.05.2025, 12:51Źródło komentarza: Przed wyborami do rady nadzorczej ChSM: wojna na ulotki i kandydaci z krótkim stażemAutor komentarza: MarianTreść komentarza: Spółdzielcy mają 2 wybory. Mogą wybrać źle osoby związane z Michałkiem, niemieszkające w zasobach ChSM, takie jak Ahnert, żona Kordeli czy żona radnego Hermana LUB zagłosować za dalszym rozwojem na osoby faktyczne związane z ChSM i jej sukcesem!!Data dodania komentarza: 14.05.2025, 22:40Źródło komentarza: Przed wyborami do rady nadzorczej ChSM: wojna na ulotki i kandydaci z krótkim stażemAutor komentarza: zenekTreść komentarza: Kasa ,kasa ,kasa czego tu nie rozumicie ludziska stadion sam sie nie wybuduje ,Prezydent obiecał stadion to musi znalesc jakos pieniadze ,oj bedzie sie działoData dodania komentarza: 14.05.2025, 19:41Źródło komentarza: Przed wyborami do rady nadzorczej ChSM: wojna na ulotki i kandydaci z krótkim stażemAutor komentarza: SpółdzielcaTreść komentarza: Jeżeli jeszcze nie wierz do czego prowadzą rządy Michałka to zapytaj kogoś kto pracuje w UM, spółce miejskiej, kulturze czy edukacji. Wtedy oczy Ci się otworzą!!!! Co to za ludzie i dlaczego warto obronić spółdzielnie przed grupą Saimona.Data dodania komentarza: 14.05.2025, 18:44Źródło komentarza: Przed wyborami do rady nadzorczej ChSM: wojna na ulotki i kandydaci z krótkim stażem
Reklama