Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Nadchodzi rewolucja w sposobie zatwierdzania taryfy za wodę i ścieki!

W ostatnim czasie pojawiły się informacje związane ze zmianą w sposobie zatwierdzania taryf za wodę i ścieki. Projekt nowelizacji ustawy zakłada ponowne przeniesienie kompetencji na poziom gminny.
Nadchodzi rewolucja w sposobie zatwierdzania taryfy za wodę i ścieki!

Źródło: Pixabay.com

W ostatnim czasie do debaty publicznej przedostał się projekt nowelizacji ustawy zaproponowany przez Ministerstwo Infrastruktury. Zakłada on przeniesienie kompetencji ze szczebla dużych regionów na poziom gminny. Zmiana ma zwiększyć elastyczność gmin, choć są również obawy, że wywoła wzrost rachunków za wodę.  

W ustawie ma bowiem zostać ujęte, że to ponownie rada gminy dostanie kompetencje do zatwierdzania taryf za wodę i ścieki. Aktualnie, po zmianach, które miały miejsce w 2017 roku decyzja ta należała do Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie.

Kiedy nowelizacja wejdzie w życie to przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne będzie inicjowało procedurę, przekazując wójtowi, burmistrzowi czy prezydentowi miasta wniosek o zatwierdzenie taryfy wraz z projektem taryfy oraz uzasadnieniem w odpowiednim terminie przed dniem upływu okresu obowiązywania dotychczasowej taryfy. Dokona on formalnego sprawdzenia projektu taryfy pod względem zgodności z przepisami i wypracuje rekomendacje dla rady gminy.

Taryfy ustalone w ten sposób obowiązywać miałyby przez okres nie dłuższy niż trzy lata. 

Warto jednak zaznaczyć, że ustawodawcy w ustawie pozostawili furtkę, która umożliwi ingerencje Wodom Polskim. Obligatoryjnie wystąpi ona w przypadku, gdy wystąpią zmiany o ponad 15% planowanej taryfy względem poprzednio obowiązujących średnich taryf z okresu 3 lat dla danego przedsiębiorstwa. W takiej sytuacji spółka będzie mogła zablokować zmianę cen, jeśli nie będzie miała ona uzasadnienia.  

Fakultatywnie Wody Polskie będą mogły wydawać opinię nawet gdy zmiany nie przekroczą 15%, jeżeli rada gminy uzna, że jest ona potrzebna dla zapewnienia odpowiedniej ochrony społeczności lokalnej przed nadmiernym wzrostem cen. Decyzja o wprowadzeniu taryfy należeć będzie jednak do rady gminy.

- Tym samym zapewniona zostanie ustawowa ochrona interesów odbiorców usług przed nieuzasadnioną zmianą cen usług wodociągowo-kanalizacyjnych przez procedurę obowiązkowego uzyskiwania stanowiska od PGW Wody Polskie w przypadku wystąpienia zagrożenia ustalenia stawek opłat na znacznie wyższym poziomie niż średni - możemy przeczytać na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Zmiana tłumaczona jest również faktem, że jednym z powodów problemów finansowych przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych jest to, że nie są one w stanie reagować na aktualne wydarzenia i rosnące koszty funkcjonowania, bo Wody Polskie odmawiają im udzielenia zgody na zmianę taryf za dostarczanie wody i ścieków. Niektórzy eksperci uważali taki efekt za sztuczne mrożenie cen. Inni już teraz zauważają, że takie rozwiązanie może spowodować wzrost cen. Aktualnie prace nad nowelizacją trwają, a planowany termin przyjęcia projektu przez Radę Ministrów to pierwszy kwartał 2025 roku.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Lid KaTreść komentarza: To już jest koniec prezydenta Szymona Michałka, w ostatnim czasie słyszę tylko złe informacje na temat „namiestnika” Chorzowa. Wystarczył rok żeby mieszkańcy zrozumieli swój błąd, już się w język nie gryzą. Nieszczęśliwego Chorzowa nastał czas :(Data dodania komentarza: 16.05.2025, 23:03Źródło komentarza: Prezydent podsumuje rok urzędowania. Sprawdzamy kluczowe decyzjeAutor komentarza: Marta MagrowskaTreść komentarza: Dziwne Tylko negatywne komentarze na" 16stke Michałka" widzę same rzetelne konta i nie podstawionych ludzi. Panie redaktorze wstydź się!Data dodania komentarza: 16.05.2025, 20:23Źródło komentarza: Przed wyborami do rady nadzorczej ChSM: wojna na ulotki i kandydaci z krótkim stażemAutor komentarza: Zaniepokojony mieszkaniecTreść komentarza: Grupa Michałka podszywa się pod Chsm. To jest kradzież znaku towarowego i wprowadzanie mieszkańców w błąd. Dodatkowo pani Kordela, pani Herman i p. Ahnert nie mieszkają w zasobach spółdzielni, więc po co się pchają? Chcą zniszczyć spółdzielnie jak wszystko czego dotkną.Data dodania komentarza: 16.05.2025, 14:59Źródło komentarza: Przed wyborami do rady nadzorczej ChSM: wojna na ulotki i kandydaci z krótkim stażemAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: Ooo to trzeba to nagłośnić .brak słów kim ci ludzie są,podobno w wodociągów też jest nie za ciekawie ludzie są zastraszaniData dodania komentarza: 15.05.2025, 22:09Źródło komentarza: Przed wyborami do rady nadzorczej ChSM: wojna na ulotki i kandydaci z krótkim stażemAutor komentarza: UWAGATreść komentarza: Ludzie, którzy chcą przejąć spółdzielnie są pokroju Śniechowskiego, a kto to? To obecny prezes Wodociągów, ale zasłynął fikcyjnymi meldunkami przed wyborami samorządowymi!!! Zdolni do wszystkiego! Uważajcie na nich!Data dodania komentarza: 15.05.2025, 17:29Źródło komentarza: Przed wyborami do rady nadzorczej ChSM: wojna na ulotki i kandydaci z krótkim stażemAutor komentarza: BolekTreść komentarza: Niskie opłaty - uśmiałby się kto. Od 30 lat, nic tylko podwyżki i podwyżki, po trochu, po więcej, na chama i inaczej. A ten zysk to gdzie idzie?Data dodania komentarza: 15.05.2025, 12:51Źródło komentarza: Przed wyborami do rady nadzorczej ChSM: wojna na ulotki i kandydaci z krótkim stażem
Reklama