Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Pomnik Powstańca doczeka się renowacji. O co chodzi z tajemniczą żółtą kartką?

Przed opuszczeniem Śląska zaniósł listę z nazwiskami powstańców do chorzowskiego muzeum. Przechowywał ją od września 1939 r. W ten sposób uchronił wiele osób przed represjami.
Pomnik Powstańca doczeka się renowacji. O co chodzi z tajemniczą żółtą kartką?

Projekt Miasta Chorzów pn. “Powstań! Konserwacja i remont Pomnika Powstańca Śląskiego w Chorzowie połączone z edukacją społeczną na rzecz pamięci historycznej” otrzymał dofinansowanie w ramach programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Miejsca pamięci i trwałe upamiętnienia w kraju – prace remontowe, badawcze, edukacyjne 2025”. Kwota przyznanego grantu to 230 000,00 zł. Prace mają zostać zrealizowane jeszcze w tym roku. 

- Dofinansowane zadanie obejmie przede wszystkim kompleksowy remont i konserwację Pomnika Powstańców Śląskich w Chorzowie – będącego miejscem pamięci o bohaterach powstań śląskich i II wojny światowej - poinformował Urząd Miasta w Chorzowie.

To kolejna w ostatnim czasie, po renowacji rzeźby Adama Mickiewicza tego typu inwestycja w naszym mieście. Dzięki pozyskanym środkom, następny z charakterystycznych obiektów Chorzowa zyska nowy blask. Jak podkreślają w urzędzie miasta, to nie tylko ważne z perspektywy samego stanu dzieła, ale także z powodu istotnego elementu społecznej pamięci i kultu miejsca w jakim się ona znajduje. Nie jest przypadkiem, że to właśnie tutaj wielokrotnie odbywały się wszelkiego rodzaju wydarzenia rangi państwowej i patriotycznej.

- Kompleksowej konserwacji technicznej i estetycznej Pomnika, pracom fizycznym, będzie towarzyszyła renowacja naszej społecznej pamięci poprzez lekcje, projekcje edukacyjne i wydarzenia okolicznościowe, a także działania popularyzujące i udostępniające dla osób ze szczególnymi potrzebami - czytamy w komunikacie.

Powstaniec zastąpił Germanię

Chorzowski Pomnik Powstańca Śląskiego to tak naprawdę kopia znajdującego się niegdyś przed budynkiem Poczty Polskiej “Pomnika ku czci poległych Powstańców Śląskich”. Pierwotny odsłonięty został 2 X 1927 r. przez prezydenta RP Ignacego Mościckiego. Tego też dnia w jego wnętrzu umieszczono listę imienną powstańców śląskich z Królewskiej Huty, zawierająca 281 nazwisk.

Wcześniej, na tym samym cokole znajdował się Posąg Germanii - personifikacji zwycięskich Niemiec. Uległ on zniszczeniu podczas powstań śląskich. Postać ta dzierżyła w ręku miecz, podobnie do Powstańca.

Monument był autorstwa 23-letniego wówczas, krakowskiego artysty Stefana Zbigniewicza, a wykonany został przez Wincentego Chorembalskiego. Przedstawiał on powstańca – hutnika, który miał twarz Juliusza Ligonia - śląskiego działacza społecznego i publicysty. Przedstawiono go z trzymanym w prawej dłoni mieczem, skierowanym ostrzem za sylwetkę postaci, w stronę niemieckiego wtedy Bytomia. W drugiej ręce miał wsparty na kowadle młot.

Nie każdy bohater nosi pelerynę

Posąg nie przetrwał II wojny światowej i krótko po jej rozpoczęciu został zdemontowany na polecenie niemieckich władz.

Już po wojnie, w latach 50. XX wieku ślązacy niemieckiego ducha otrzymywali zezwolenia na wyjazdy do Republiki Federalnej Niemiec. Jednym z nich był mężczyzna, który brał udział, jako robotnik w usunięciu monumentu. Zatrzymał dla siebie listę powstańców, dzięki czemu najpewniej uchronił wiele osób przed represjami. Przed opuszczeniem Śląska zaniósł pożółkłą kartkę do chorzowskiego muzeum, składając ją na ręce jego pracownika, Janusza Modrzyńskiego. Nie szukał przy tym rozgłosu i poprosił o zachowanie anonimowości.

W innym miejscu, nadal z mieczem

Dzisiejszy Pomnik Powstańca Śląskiego zaprojektowany został na podobieństwo swojego poprzednika, choć nieco się od niego różni. Obecna wersja miecz trzyma opuszczony ku ziemi. Stworzony został przez Henryka Goraja i Tadeusza Ślimakowskiego, natomiast założenie placu z sześcioma pylonami zaprojektował Adam Lisik.

Nowy monument odsłonięty został 1 IX 1971 r. w 32. rocznicę agresji Niemiec hitlerowskich na Polskę oraz z okazji 50. Rocznicy III Powstania śląskiego. Daty poszczególnych trzech zrywów powstańczych umieszczone zostały na trzech stojących pylonach.

Celem programu “Miejsca pamięci i trwałe upamiętnienia w kraju” jest wspieranie samorządów w zapewnianiu stabilnej opieki nad najważniejszymi miejscami pamięci, stanowiącymi materialne świadectwo wydarzeń kluczowych dla narodowej tożsamości. 


Pomnik Powstańca Śląskiego

Pomnik Powstańca Śląskiego

Autor: Martyna Majewicz

Lista imienna powstańców śląskich

Lista imienna powstańców śląskich

Źródło: Zbiory Muzeum w Chorzowie

Pomnik ku czci poległych Powstańców Śląskich

Pomnik ku czci poległych Powstańców Śląskich

Źródło: Fotopolska.eu

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: koloTreść komentarza: uwazajcie ludzie na kogo głosujecie cały CHorzów jest juz w rekach Prezydenta M . i jego ludzi jest nie za ciekawie ,chsm chca przejąć ,w wodociągach tez jest nie za ciekawie ludzie traca prace,przedszkola zamykają i wyglada na to ze to nie koniec ,Data dodania komentarza: 20.05.2025, 13:33Źródło komentarza: "Czas na zmiany" w Chorzowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej? Frekwencja zaskoczyła, wybory odroczoneAutor komentarza: HanysTreść komentarza: W pgm- ie też robią czystkę, pozbywają się ludzi z doświadczeniem.... chcą odbudować i naprawiać domy własnymi ludźmi bez firm zewnętrznych choć nie mają kadry, doświadczenia i sprzętu, a o materiale nie wspomnę. Byle było tanio...Data dodania komentarza: 20.05.2025, 13:11Źródło komentarza: Prezydent podsumuje rok urzędowania. Sprawdzamy kluczowe decyzjeAutor komentarza: Ilona spółdzielca od 45 latTreść komentarza: To najlepsza i najstarsza spółdzielnia w kraju,która bardzo dobrze funkcjonuje niech tak pozostanie. Nie możemy dać jej zniszczyć.Data dodania komentarza: 20.05.2025, 10:56Źródło komentarza: "Czas na zmiany" w Chorzowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej? Frekwencja zaskoczyła, wybory odroczoneAutor komentarza: WyborcaTreść komentarza: Nie ma lepszej spółdzielni, popieram obecny zarząd i RN. Nie zmienia się czegoś co dobrze funkcjonuje. Ten bezczelny skok na ChSM, te chamstwo, hejt na fb i przekupstwo kawą i ciastem tylko po to by wyłudzić głos lub pełnomocnictwo spowodowało, że tyle osób chciało przyjść. Bądźmy czujni, bo zło nie śpi.Data dodania komentarza: 20.05.2025, 09:47Źródło komentarza: "Czas na zmiany" w Chorzowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej? Frekwencja zaskoczyła, wybory odroczoneAutor komentarza: Spółdzielca - mieszkaniecTreść komentarza: Trzeba uratować spółdzielnie przed zakusami Michałków, super, że tak wiele osób przyszło, teraz pozostaje czekać na nowy termin.Data dodania komentarza: 20.05.2025, 08:54Źródło komentarza: "Czas na zmiany" w Chorzowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej? Frekwencja zaskoczyła, wybory odroczoneAutor komentarza: Edek K.Treść komentarza: Mimo wszystko wolałbym, aby osoby aspirujące na intratne stanowiska miały kompetencje.Data dodania komentarza: 19.05.2025, 22:20Źródło komentarza: Przed wyborami do rady nadzorczej ChSM: wojna na ulotki i kandydaci z krótkim stażem
Reklama