Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Miasto Chorzów łączy siły z Uniwersytetem Śląskim. "Najważniejsze jest dla nas, żebyśmy mieli wspólną wizję"

W minioną środę, tj. 12 marca, podpisane zostało porozumienie dotyczące współpracy pomiędzy Miastem Chorzów a Uniwersytetem Śląskim. Wśród najważniejszych jej założeń znajduje się m.in. stworzenie bazy mieszkaniowej dla studentów oraz realizacja projektów popularyzujących naukę.
Miasto Chorzów łączy siły z Uniwersytetem Śląskim. "Najważniejsze jest dla nas, żebyśmy mieli wspólną wizję"

Autor: Martyna Majewicz

Wczorajsze spotkanie, jakie miało miejsce w chorzowskim magistracie, to milowy krok w budowaniu silnych relacji pomiędzy samorządem a środowiskiem akademickim. Podpisane podczas niego porozumienie o współpracy pomiędzy Miastem Chorzów a Uniwersytetem Śląskim ma nie tylko zacieśnić wspólne więzi, ale przede wszystkim przynieść wymierne korzyści zarówno społeczności uniwersyteckiej jak również mieszkańcom naszego miasta.

Umowa, jaką podpisał prezydent Szymon Michałek oraz rektor prof. dr hab. Ryszard Koziołek obejmuje szereg kluczowych obszarów. Jednym z najważniejszych jest dążenie do stworzenia bazy mieszkaniowej dla studentów i doktorantów, która miałaby powstać na terenie Chorzowa. W planach jest chociażby zaadaptowanie istniejących już budynków lub też rozwój chorzowskiego kampusu UŚ, polegający na budowie tam akademików.

- Bazując na przykładach innych miast akademickich wiemy, że student, jeżeli studiuje 4 czy 5 lat w jakimś mieście, to często w tym mieście już pozostaje i właśnie w nim wchodzi w to życie, że tak powiem zawodowe. Na tym nam zależy w pierwszej kolejności. (…) Podpisanie umowy tak naprawdę pokazuje, że te wspólne cele Uniwersytetu oraz Urzędu Miasta dzisiaj konstytuują się w taki sposób, że już rzeczywiście chcemy działać, natomiast będzie wymagało czasu przygotowanie konkretnych rozwiązań, również architektonicznych, które później będziemy krok po kroku wdrażali. Najważniejsze jest dla nas, żebyśmy mieli wspólną wizję - podkreślał Szymon Michałek.

- Wiemy dobrze, że jeśli chodzi o potrzeby i preferencje studentów, to gdzie i za ile mogą znaleźć dobre lokum do mieszkania jest często decydującym kryterium wyboru miejsca do studiowania. Przez ostatnie lata przetoczyła się cała fala dyskusji w Polsce na temat rosnących kosztów utrzymania i coraz słabszych warunków. To jest bardzo dobra karta przetargowa dla mniejszych ośrodków akademickich, takich jak Chorzów, które mogą swoją ofertą przyciągnąć studentów do studiowania w Uniwersytecie Śląskim, a tym samym także do mieszkania czy to przez okres czasowy czy już na stałe w Chorzowie - dodał prof. dr hab. Ryszard Koziołek.

Innym ważnym aspektem współpracy będzie realizacja projektów popularyzujących naukę, organizacja wydarzeń naukowych w chorzowskim kampusie oraz wspólne działania promujące osiągnięcia obu stron. Ponadto planowany jest cykl spotkań biznesowych, mający za zadanie rozwój sieci kontaktów, które w przyszłości pozwolą na jeszcze lepsze wykorzystanie potencjału miasta oraz uczelni.

- Na pewno chcielibyśmy też mocno zintensyfikować współpracę z chorzowskimi szkołami, dlatego że to, czym dzisiaj dysponuje Uniwersytet i co może stanowić istotne wzmocnienie kształcenia, to są laboratoria. Laboratoria zwłaszcza w zakresie nauk eksperymentalnych i nauk ścisłych pozwolą uzupełnić czy też wzbogacić kształcenie na poziomie ponadpodstawowym, a tym samym wzmocnić atrakcyjność samego Chorzowa jako miasta szkolnictwa, którego partnerem jest Uniwersytet Śląski - uzupełnia prof. dr hab. Ryszard Koziołek.

Warto w tym miejscu również wspomnieć o zapowiadanym podczas wczorajszego spotkania "Programie Naukowym dla Śląska", który wystartuje już w przyszłym miesiącu. Powołany on został przez największe ośrodki akademickie Górnego Śląska, a jego celem jest zbudowanie funduszu na badania służące na rozwiązywanie istotnych problemów naszego regionu.


Autor: Martyna Majewicz

Autor: Martyna Majewicz

Autor: Martyna Majewicz

Autor: Martyna Majewicz

Autor: Martyna Majewicz

Autor: Martyna Majewicz

Autor: Martyna Majewicz

Autor: Martyna Majewicz

Autor: Martyna Majewicz

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Lid KaTreść komentarza: To już jest koniec prezydenta Szymona Michałka, w ostatnim czasie słyszę tylko złe informacje na temat „namiestnika” Chorzowa. Wystarczył rok żeby mieszkańcy zrozumieli swój błąd, już się w język nie gryzą. Nieszczęśliwego Chorzowa nastał czas :(Data dodania komentarza: 16.05.2025, 23:03Źródło komentarza: Prezydent podsumuje rok urzędowania. Sprawdzamy kluczowe decyzjeAutor komentarza: Marta MagrowskaTreść komentarza: Dziwne Tylko negatywne komentarze na" 16stke Michałka" widzę same rzetelne konta i nie podstawionych ludzi. Panie redaktorze wstydź się!Data dodania komentarza: 16.05.2025, 20:23Źródło komentarza: Przed wyborami do rady nadzorczej ChSM: wojna na ulotki i kandydaci z krótkim stażemAutor komentarza: Zaniepokojony mieszkaniecTreść komentarza: Grupa Michałka podszywa się pod Chsm. To jest kradzież znaku towarowego i wprowadzanie mieszkańców w błąd. Dodatkowo pani Kordela, pani Herman i p. Ahnert nie mieszkają w zasobach spółdzielni, więc po co się pchają? Chcą zniszczyć spółdzielnie jak wszystko czego dotkną.Data dodania komentarza: 16.05.2025, 14:59Źródło komentarza: Przed wyborami do rady nadzorczej ChSM: wojna na ulotki i kandydaci z krótkim stażemAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: Ooo to trzeba to nagłośnić .brak słów kim ci ludzie są,podobno w wodociągów też jest nie za ciekawie ludzie są zastraszaniData dodania komentarza: 15.05.2025, 22:09Źródło komentarza: Przed wyborami do rady nadzorczej ChSM: wojna na ulotki i kandydaci z krótkim stażemAutor komentarza: UWAGATreść komentarza: Ludzie, którzy chcą przejąć spółdzielnie są pokroju Śniechowskiego, a kto to? To obecny prezes Wodociągów, ale zasłynął fikcyjnymi meldunkami przed wyborami samorządowymi!!! Zdolni do wszystkiego! Uważajcie na nich!Data dodania komentarza: 15.05.2025, 17:29Źródło komentarza: Przed wyborami do rady nadzorczej ChSM: wojna na ulotki i kandydaci z krótkim stażemAutor komentarza: BolekTreść komentarza: Niskie opłaty - uśmiałby się kto. Od 30 lat, nic tylko podwyżki i podwyżki, po trochu, po więcej, na chama i inaczej. A ten zysk to gdzie idzie?Data dodania komentarza: 15.05.2025, 12:51Źródło komentarza: Przed wyborami do rady nadzorczej ChSM: wojna na ulotki i kandydaci z krótkim stażem
Reklama