Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 21 kwietnia 2025 22:58
Reklama

Audyt krajobrazowy przyjęty. Marek Kopel: “Jestem oczywiście bardzo zadowolony”

Radni województwa śląskiego przyjęli w poniedziałek uchwałę dotyczącą audytu krajobrazowego. Kontrowersje wśród aktywistów wzbudziła sprawa granic Parku Śląskiego w ramach tzw. krajobrazu priorytetowego. Zarząd chwali uzyskanie dodatkowej ochrony dla zielonych płuc Śląska.
Audyt krajobrazowy przyjęty. Marek Kopel: “Jestem oczywiście bardzo zadowolony”

Źródło: Śląskie. Pozytywna energia

Audyt krajobrazowy przeprowadzany jest co najmniej raz na 20 lat dla każdego województwa. W ramach takiego opracowania wyznacza się tzw. krajobrazy priorytetowe. To tereny szczególnie cenne z uwagi na swoje wartości przyrodnicze, kulturowe, historyczne, architektoniczne, urbanistyczne, ruralistyczne i estetyczno-widokowe.

Wskazania do ich ochrony są później uwzględniane przy tworzeniu aktów planowania przestrzennego na szczeblu gminnym, a także w planach zagospodarowania przestrzennego województw.

Dodatkowa ochrona dla Parku Śląskiego

Po ponad 5 latach prac, pod obrady radnych sejmiku śląskiego trafił projekt audytu krajobrazowego naszego województwa. Stworzony został przez dwa ośrodki ekspertów ze Śląska i z Warszawy. W toku jego przeprowadzenia odbyły się m. in. konsultacje społeczne, gdy można było zgłaszać do niego swoje uwagi.

Gro aktywistów zwróciło szczególną uwagę na Park Śląski, a konkretnie wskazane w dokumencie jego granice. Otóż w pierwotnej wersji tereny po byłym Ośrodku Postępu Technicznego, będące obecnie w prywatnych rękach, znajdowały się w obszarze krajobrazu priorytetowego. Na wniosek deweloperów, a także Stowarzyszenia Wspólnie dla Chorzowa, zostały z niego usunięte. Wzbudziło to kontrowersje.

Do przygotowanego dokumentu odniósł się wicemarszałek województwa Leszek Pietraszek. Wskazał, że zapisy audytu wzmacniają znaczenie Parku Śląskiego i dają mu dodatkową ochronę. Potwierdził, że odrzucono wiele uwag do projektu, a tych było ponad 500, i przy tym kierowano się wyłącznie uzasadnieniem merytorycznym.

- Wszystkie uwagi i wnioski zostały potraktowane z należytą uwagą, a decyzja o uznaniu Parku Śląskiego za krajobraz priorytetowy jest tego najlepszym dowodem - podkreślał Leszek Pietraszek.

Zauważył także, że gmina Chorzów nie podjęła żadnej decyzji związanej z brakiem zgody na podjęcie audytu w proponowanej formie. Słuszność wyłączenia terenów po OPT tłumaczył tym, że w żaden sposób miejsce to nie pełni funkcji parkowej, a poza tym znajduje się poza nim i do spółki Park Śląski nie należy.

“Nie jestem lobbystą”

Na mównicy pojawiły się także osoby ze strony aktywistów. Jedną z nich była Elżbieta Mądry ze Stowarzyszenia Nasz Park. Przypomniała, że dwa niezależne ośrodki naukowe potwierdziły, iż zarówno teren administrowany przez Park Śląski, jak i ten we własności prywatnej po byłym OPT powinny się znajdować w obszarze chronionym. W jej ocenie nie powinno się tego zmieniać. 

Joanna Porwolik z Koalicji Śląskie Kwitnące wyraziła żal o to, że wszystkie uwagi “strony społecznej” zostały odrzucone bez uzasadnienia, natomiast te, które zostały zgłoszone od deweloperów zostały przyjęte. Stwierdziła, że reprezentuje 40 organizacji społecznych bez inwestorskiego kapitału, a z głosem mieszkańców śląskich miast. Mając po drugiej stronie deweloperów z ogromnymi środkami i zastępami prawników, liczy na wsparcie radnych. 

W dyskusji nierzadko wywoływany był radny sejmiku i przewodniczący Wspólnie dla Chorzowa Marek Kopel, nazywany przez niektórych “lobbystą deweloperów”. Także i on zabrał głos.

- Nie jestem lobbystą, bo nie dostaję za to wynagrodzenia - uciął kąśliwe uwagi Kopel.

Mówił, że budowa mieszkań nie jest niczym złym, a nawet jest “dobrem narodowym”. Wspomniał o ustawie tzw. lex deweloper, ułatwiającej tworzenie nowych lokali i tym samym spełnianie ważnej potrzeby społecznej.

Był prezydent Chorzowa odniósł się do czasów wielkich zmian i tego, jak wtedy zmieniała się własność poszczególnych terenów i instytucji. Przypomniał, że obszar nie tylko po OPT, ale także Uniwersytetu Śląskiego i Zakładu Produkcji Filmowej nie znajdowały się w historycznych granicach Parku. Tylko na pewien czas, pokłosiem reform, zostały wcielone do ówczesnego WPKiW i później, zgodnie z założeniem z niego wyodrębnione.

Stwierdził również, że gwarantem dobrego funkcjonowania Parku jest jego właściciel, czyli województwo śląskie, które przeznaczyło w ostatnich latach ponad 500 mln zł na jego rozwój i nadal będzie to robić. Pochwalił audyt, który w jego ocenie został przygotowany profesjonalnie i starannie.

- Jako mieszkaniec Chorzowa jestem oczywiście bardzo zadowolony - przyznał.

Dodał również, że założeniem tego audytu nie jest tworzenie nowych krajobrazów na terenie zdegradowanym.

-  Nigdy te tereny nie pełniły funkcji parkowej, widać to gołym okiem - odniósł się do terenów po OPT.

Po dłuższej dyskusji radni przyjęli projekt uchwały w sprawie audytu krajobrazowego województwa śląskiego stosunkiem głosów 24:17. 

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: RafiTreść komentarza: Alba Chorzów 🤣🤣 gorszego syfu już niema.. trudno znowu będzie trzeba wyrzucać śmieci koło kontenera..Data dodania komentarza: 17.04.2025, 00:11Źródło komentarza: Ceny za śmieci poszybują w górę? W Chorzowie rozstrzygnięto przetargAutor komentarza: podatnikTreść komentarza: Ale dajmy im 400 mln na stadion 😂 Napierw ze 3 sezony w ekstraklasie a potem możemy porozmawiać..Data dodania komentarza: 16.04.2025, 19:46Źródło komentarza: Ruch Chorzów nadal zawodzi. Tym razem przegrywa z zamykającą tabelę Stalą Stalowa WolaAutor komentarza: zniesmaczonyTreść komentarza: Ta pani w ogóle wie na jaki temat się wypowiada? Wedle niej Sylwestra zaczęto obchodzić dopiero pod koniec XIX w. Tymczasem historia mówi co innego. Sylwester był już obchodzony w starożytnym Rzymie. Starożytni Rzymianie czcili w ten dzień swojego boga Janusa. Języki angielski i niemiecki, przejęły właśnie od Janusa nazwę miesiąca styczeń (ang. January, niem. Januar). Wypadałoby również nadmienić, że od 46 roku p.n.e. Rzymianie Nowy Rok obchodzili już oficjalnie 1 stycznia bez odwoływania się do tradycji religijnej. Tego dnia urządzano huczne zabawy, przywdziewano maski i obdarowywano się prezentami. 1 stycznia 1000 roku papież Sylwester II udzielił wszystkim wiernym błogosławieństwa „Miastu i Światu” (Urbi et Orbi), co stało się papieską tradycją i trwa do dzisiaj. Tych informacji w tekście zabrakło. Na drugi raz zapytajcie jakiegoś historyka. Ta pani jest najwyraźniej niedoinformowana w temacie.Data dodania komentarza: 12.04.2025, 20:02Źródło komentarza: Przegnać złe duchyAutor komentarza: slawekTreść komentarza: hard rock pub powstał w II połowie 1997 roku a nie w 1996Data dodania komentarza: 7.04.2025, 15:16Źródło komentarza: Zamyka się kultowy pub. "Brak nam już słów"Autor komentarza: jaaaTreść komentarza: Oraz światła reflektorowe ze Stadionu ślaskiego , ufo to raczej spodek dla niektórych , takie betonowe stare coś cos co upiekszono , nie róbmy z siebie idiotów , twierdzac że mamy te ufoData dodania komentarza: 1.04.2025, 14:53Źródło komentarza: Tajemnicze znalezisko w tramwaju! Czy należy do kosmitów?Autor komentarza: SzymonTreść komentarza: Taki podatek to kwota około 50 zł miesięcznie. To teraz wszystko ruszy z kopyta ;)Data dodania komentarza: 27.03.2025, 15:26Źródło komentarza: Nowe ulgi podatkowe dla chorzowskich przedsiębiorców. “To pierwszy z serii pomysłów”