Tradycja Złotych Masek sięga 1967 roku - to właśnie wtedy po raz pierwszy, z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru, przyznano je za szczególne osiągnięcia artystyczne w zakresie sztuki teatralnej.
Początkowo Złotymi Maskami nagradzały artystów regionalne media oraz wojewodowie czterech województw - katowickiego, bielskiego, częstochowskiego i opolskiego. W 1999 roku opiekę nad nagrodą przejęło Województwo Śląskie, którego Zarząd przyznaje ją na podstawie propozycji komisji złożonej z ekspertów w dziedzinie teatru. Ocenie podlegają spektakle premierowe zrealizowane na terenie naszego województwa w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia roku poprzedzającego przyznanie nagrody.
Nominacje ogłoszone. Kto tym razem przyodzieje Złotą Maskę?
Do tegorocznej 57. edycji Złotych Masek zgłoszone zostały aż 72 spektakle, zrealizowane przez 23 producentów, z czego po dokonaniu preselekcji członkowie komisji zakwalifikowali 55 tytułów. Jak się okazało, wśród nominowanych znalazł się pochodzący z naszego miasta instruktor tańca Maciej Mendyka, który ma szansę na zdobycie tej prestiżowej nagrody w kategorii choreografia/ ruch sceniczny za choreografię w spektaklu "Ćma" w reżyserii własnej i Tomasza Owczarka w Teatrze STEP Tomasza Micha w Chorzowie.
- To ogromne wyróżnienie i dowód na to, jak wspaniałych mamy instruktorów! - podkreśla z dumą zespół tworzący Teatr.
Laureatów Złotych Masek poznamy podczas uroczystości wręczenia nagród, która odbędzie się 31 marca w Teatrze Śląskim w Katowicach. Za wszystkich nominowanych, a w szczególności oczywiście za Macieja Mendykę, trzymamy mocno kciuki!
Nieco więcej o Teatrze STEP Tomasz Micha
Wszystko zaczęło się w 2010 roku. Tuż po powstaniu Show Tanecznego STEP, Tomasz Mich zajął się tworzeniem pierwszych spektakli tanecznych takich jak "Szyszymora" czy "Skóra i lateks", która została wówczas wystawiona na deskach Teatru Rozrywki. W 2013 roku STEP zaczął powiększać swój zespół w Chorzowskim Centrum Kultury i zapraszać do współpracy większą ilość tancerzy, aktorów i wokalistów, czego owocem był spektakl "Gwiazda", mający swoją premierę rok później. W tym samym okresie Tomasz Mich (odpowiedzialny za pomysły, reżyserię, kostiumy oraz choreografie) podjął współpracę z Tomaszem Owczarkiem (reżyseria, scenariusze oraz przygotowanie aktorskie) oraz Aleksandrą Konior-Gapys (przygotowanie wokalne), dzięki czemu pod szyldem Studia Musicalowego STEP Tomasza Micha powstały pierwsze przedstawienia produkcji Chorzowskiego Centrum Kultury. W późniejszym czasie wyznaczyły one drogę rozwoju i nakreśliły unikatowy, spójny styl z gatunku spektaklu muzycznego, który (aktualnie już) Teatr STEP prezentuje w każdej kolejnej produkcji. Pierwsze dwa wspólne spektakle - "Kochaj i tańcz" (2015) oraz "Jak nie my, to kto?" (2016) zachęciły twórców do eksperymentowania z formą, dzięki czemu w 2017 roku powstał osobny odłam STEP - Teatr STEP Tomasza Micha, który rozpoczął swoją działalność pod Stowarzyszeniem założonym przez Tomasza Micha i Tomasza Owczarka. Później działalność sceniczna obu odłamów zaczęła przenikać się w takim stopniu, że od kilku lat wszystkie produkcje traktowane są jako dokonania Teatru STEP Tomasza Micha i każdy kolejny spektakl tworzony jest właśnie pod tym szyldem.
Z biegiem czasu przedstawienia, bazujące na autorskich pomysłach i oryginalnych fabułach, zaczęły poruszać coraz odważniejsze kwestie, a tym samym przybierać coraz większe formy. Efektowne choreografie i elementy taneczne, autorskie aranżacje muzyczne, wymagające wyzwania aktorskie, unikatowe kostiumy, elementy wizualne i scenograficzne oraz historie, które uczą, bawią i wywołują emocje - to wszystko, co charakteryzuje chorzowski Teatr STEP. Jak podkreślają jego twórcy, widoczny przez te wszystkie lata rozwój, stał się możliwy dzięki ciężkiej pracy, motywacji, ambitnemu podejściu, rodzinnej atmosferze oraz utalentowanym artystom, którzy pojawili się w szeregach STEP-u.
Napisz komentarz
Komentarze