Jak ogłosiło w ostatnim czasie Chorzowskie Koło Ruchu Autonomii Śląska, powoli rusza realizacja projektu ścieżki edukacyjnej związanej z ważnymi dla naszego miasta postaciami, który w 2024 roku zakwalifikował się do Budżetu Obywatelskiego.
Ścieżka ma być połączeniem zarówno systemów multimedialnych oraz tablic tradycyjnych, na których pojawiać się będą opisy osób ważnych dla historii miasta Chorzów, czasami zapomnianych lub nieznanych.
- Zależy nam na tym, aby te ważne dla miasta osoby na nowo odkryć, a przy okazji stworzyć nową atrakcję turystyczną w Chorzowie. (...) Tak aby miasto mogło się pochwalić, że taka ścieżka istnieje i funkcjonuje - mówi nam Krzysztof Szulc z Chorzowskiego Koła Ruchu Autonomii Śląska.
Pierwszym i najważniejszym przystankiem na trasie ma być pomnik Friedricha Wilhelma Redena, przy którym powstanie tablica z życiorysem tej jakże ważnej dla historii tego terenu postaci. Co ciekawe opis i informacje, pojawią się zarówno w języku polskim, jak i po śląsku.
- Będziemy się starali aby te tablice, były maksymalnie uzupełnione o nowe, nieznane informacje. Jesteśmy w kontakcie z pracownikami Uniwersytetu Śląskiego, w sprawie wsparcia merytorycznego od osób znających temat. Staramy się, aby pojawiające się treści nie były tylko gołymi informacjami biograficznymi, które można znaleźć w internecie czy na stronach Chorzowa, ale żeby były poszerzone o informacje, które w tych podstawowych wersjach się nie znajdują - komentuje Krzysztof Szulc.
W ramach projektu powstać ma również dedykowana strona internetowa, na której pojawią się dodatkowe informacje w języku angielskim i niemieckim oraz specjalna skrzynka geocaching. Geocaching, czyli inaczej gra terenowa dla użytkowników odbiorników GPS, polegająca na poszukiwaniu skrytek czy pojemników, uprzednio ukrytych przez innych uczestników tej zabawy.
W pierwszej fazie projektu przewiduje się powstanie jednej, bądź dwóch tablic, strony internetowej oraz jednej skrzynki geocaching, choć jak już teraz zapowiadają twórcy nie zamierzają na tym poprzestać. W kolejnych latach projekt ścieżki ponownie będzie zgłaszany do Budżetu Obywatelskiego, aby rozszerzać tablice o nowe postaci i lokalizacje. Finalnie powstać ma ścieżka po całym mieście, która składała będzie się z 20 punktów z opisami postaci historycznych.
- Zdajemy sobie sprawę, że finansowo to musiałoby się to rozbić na jakieś dwa, trzy, może cztery lata. W kolejnych latach, kiedy odejdą koszty m.in. stworzenia strony internetowej, będziemy w stanie postawić więcej punktów - dodaje Krzysztof Szulc.
Ze ścieżki korzystać będą mogły również szkoły, które będą miały okazję wybrać się na wycieczkę na świeżym powietrzu, przy okazji odkrywając postaci zasłużone dla danej części miasta. Projekt ścieżki przewiduje, że będzie on stworzony zarówno dla mieszkańców, jak i odwiedzających Chorzów gości i turystów.
Napisz komentarz
Komentarze