"Czyste Powietrze" to kompleksowy program, którego celem jest zmniejszenie lub uniknięcie emisji pyłów i innych zanieczyszczeń wprowadzanych do atmosfery przez domy jednorodzinne. Skupia się on zatem przede wszystkim na wymianie starych pieców i kotłów na paliwo stałe oraz termomodernizacji budynków jednorodzinnych by efektywnie zarządzać energią. Działania te nie tylko pomagają chronić środowisko, ale też dzięki oszczędnościom finansowym, zwiększają domowy budżet. Program kierowany jest do osób fizycznych będących właścicielami lub współwłaścicielami domów jednorodzinnych czy wydzielonych lokali mieszkaniowych, a dotacje udzielane są za pośrednictwem wszystkich Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Co nowego w programie?
W ostatnim czasie, zgodnie z zapowiedziami, program "Czyste Powietrze" przeszedł kompleksową reformę. Jej celem było zwiększenie skuteczności wsparcia dla osób ubiegających się o dotacje na termomodernizację i wymianę źródeł ciepła. Nowe zasady mają nie tylko wyeliminować nadużycia, ale też lepiej dopasować pomoc do rzeczywistych potrzeb beneficjentów.
- Nowe Czyste Powietrze to realne wsparcie dla polskich rodzin w walce ze smogiem i wysokimi rachunkami za ogrzewanie. Przebudowaliśmy gruntownie zasady programu – od systemu przyznawania dotacji, przez wymagania techniczne, aż po kontrolę jakości wykonania inwestycji. Naszym celem jest skierowanie pomocy tam, gdzie jest najbardziej potrzebna – do osób zagrożonych ubóstwem energetycznym. Nowe rozwiązania są uczciwe, efektywne i sprawiedliwe, co zapewni mądre i transparentne wydatkowanie środków publicznych - podkreśla Mateusz Pindel, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
Zmiany, jakie zaszły w programie "Czyste Powietrze", wymienić można w kilku punktach. Najważniejsze z nich to:
- potwierdzenie standardu energetycznego domu przed i po inwestycji,
- wyższe progi dochodowe uprawniające do podwyższonego i najwyższego dofinansowania,
- najwyższe dofinansowanie uzależnione od dochodów oraz standardu energetycznego budynku,
- racjonalizacja wydatków – maksymalne kwoty dotacji w poszczególnych rodzajach kosztów kwalifikowanych, w tym limity dotacji jednostkowych na m2 powierzchni ocieplenia,
- oraz bezpłatna pomoc operatora – od momentu podjęcia decyzji o inwestycji aż po jej rozliczenie.
Nowe "Czyste Powietrze" wystartowało!
W poniedziałek, tj. 31 marca, ruszył nabór wniosków do nowej odsłony programu "Czyste Powietrze". Skierowany jest on do osób fizycznych, które są właścicielami czy współwłaścicielami domów jednorodzinnych lub lokali mieszkalnych w budynkach posiadających wyodrębnioną księgę wieczystą. Minimalny okres własności wynosi 3 lata (nie dotyczy to sytuacji spadkowych). Dotacja jest przeznaczona dla budynków, które uzyskały pozwolenie na budowę do 31 grudnia 2020 r. Szczegóły, na podstawie których można ocenić czy ktoś kwalifikuje się do dofinansowania, a jeśli tak, to do jakiego, można znaleźć na stronie czystepowietrze.gov.pl.
Dofinansowania, które dostępne są dla osób fizycznych spełniających określone kryteria dochodowe, dzielą się na: podstawową dotację, podwyższoną dotację oraz najwyższe dofinansowanie. To ostatnie przewidziane jest dla osób ubogich energetycznie, czyli dla właścicieli budynków i lokali, gdzie zapotrzebowanie na energię użytkową do ogrzewania wynosi powyżej 140 kWh/m2 rocznie.
Wnioski o dofinansowanie można złożyć na kilka sposobów. Obowiązkowo - z pomocą operatora, jeśli staramy się o prefinansowanie i najwyższy poziom dofinansowania; opcjonalnie z pomocy operatora można skorzystać przy podwyższonym poziomie dotacji bez prefinansowania. W pozostałych przypadkach wnioski składa się: na stronie gov.pl, w urzędzie gminy lub we właściwym Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Więcej informacji zarówno o nowej odsłonie "Czystego Powietrza", jak i samym złożeniu wniosku o dofinansowanie, można znaleźć >>TUTAJ<<.
.webp)
Materiał dofinansowany ze środków WFOŚiGW w Katowicach. Za treść artykułu odpowiada redakcja.
Napisz komentarz
Komentarze