W niedzielę, 25 maja, czeka nas kolejna odsłona uwielbianego wydarzenia pn. "Dzień Rzemiosła i Rękodzieła". Tym razem przebiegnie ono pod hasłem "50 warsztatów i pokazów na 50-lecie", co ma oczywiście związek z obchodzonym w tym roku jubileuszem. Jak zapowiadają organizatorzy, będzie to jedno z największych spotkań z dawnymi zawodami i tradycjami rękodzielniczymi w naszym regionie.
- Na odwiedzających czeka aż 50 różnych pokazów i warsztatów, podczas których będzie można zobaczyć, jak przed laty pracowali rzemieślnicy. Będzie to wyjątkowa okazja, by przyjrzeć się z bliska takim profesjom jak kaletnictwo (szycie sakiewek), czerpanie papieru, powroźnictwo, kowalstwo, stolarstwo, garncarstwo, pszczelarstwo, rzeźbiarstwo w drewnie czy szewstwo. Nie zabraknie też pokazów pracy tradycyjnych urządzeń, takich jak wialnia czy stemp - zdradzają w Skansenie.
Oprócz pokazów i warsztatów, przygotowano także wydarzenia towarzyszące, jakim są dwa konkursy - na urodzinową laurkę oraz nową nazwę Skansenu.
"Na pamiątkę, z wyrazami sympatii"
Konkurs ten przeznaczony jest zarówno dla dzieci, jak i osób dorosłych, bowiem realizowany będzie w kilku kategoriach wiekowych. Polega on na własnoręcznym stworzeniu laurki, w dowolnej technice oraz rozmiarze. Co istotne, prace można wykonywać indywidualnie lub zespołowo.
- Celem konkursu jest nie tyle promowanie doskonałości wykonania laurki, ile raczej przypomnienie starszym oraz uświadomienie młodszemu pokoleniu znaczenia pięknej tradycji, jaką było przygotowywanie i wręczanie przy różnych okazjach solenizantom – własnoręcznie wykonanych laurek. Stanowiły wyraz sympatii, wdzięczności i ogólnie, ciepłych uczuć, jakim darzy się obdarowanego. W tym wypadku takie uczucia skierowane zostaną, mamy nadzieję, do Muzeum - podkreślają organizatorzy.
Swoje prace należy dostarczyć do Skansenu do 21 maja. Następnie komisja konkursowa wybierze najciekawsze laurki według kryterium oryginalności, zaangażowania twórców oraz wysiłku, jaki trzeba było włożyć by uzyskać właściwy efekt. Podczas Dnia Rzemiosła i Rękodzieła odbędzie się uroczyste otwarcie jubileuszowej wystawy, a zaraz po tym nastąpi wręczenie nagród.
Regulamin konkursu oraz formularz zgłoszeniowy można znaleźć >>TUTAJ<<.
"Jeśli nie skansen, to co?"
Drugi konkurs również kierowany jest do wszystkich, bez żadnych ograniczeń wiekowych. Jego ideą jest z kolei zwrócenie uwagi na nieadekwatność terminu "skansen".
- W języku potocznym definiuje się nim każde Muzeum na Wolnym Powietrzu, choć w rzeczywistości słowo to stanowi nazwę własną jednej tylko placówki tego typu – Muzeum w Sztokholmie. Skoro więc leksykalnym błędem jest używanie terminu „skansen” (tak jak nie należy każdej pary sportowego obuwia nazywać Adidasami, lub zamiennie używać pojęć pielucha/pampers) to jaką inną nazwę na ten typ Muzeów należałoby ustanowić? - zastanawiają się organizatorzy.
Konkurs polega zatem na wymyśleniu najbardziej inspirującej nazwy zastępczej dla chorzowskiego Skansenu. Swoje propozycje można przesyłać drogą mailową na adres: jubileusz@muzeumgpe-chorzow.pl. Czas na to jest do 21 maja włącznie.
- Nie jest naszą ambicją wypromowanie nowego nazewnictwa (nie mamy do tego odpowiednich instrumentów ani środków), raczej chodzi o to, by w zabawowej formie przemycić do powszechnej świadomości kilka informacji o dylematach nurtujących środowisko skansenowych muzealników, które zapewne dla przeciętnego zwiedzającego są zupełnie nieznane - wyjaśniają w Muzeum.
Ogłoszenie wyników nastąpi także podczas Dnia Rzemiosła i Rękodzieła. Regulamin konkursu oraz formularz zgłoszeniowy można znaleźć >>TUTAJ<<.
Więcej o jubileuszu:
Napisz komentarz
Komentarze