Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 18 czerwca 2025 11:12
Reklama
ReklamaBudowa i remont na Ceneo

Muzeum na Powstańców pod młotek! Wraca temat Domu Kalidego. “To jest tożsamość Chorzowa”

Na najbliższej sesji radni Chorzowa zdecydują czy gmach chorzowskiego muzeum przeznaczyć na sprzedaż. Aktualnie to oddział Muzeum Hutnictwa - nieczynny od blisko dwóch lat. Miał zostać przeniesiony do Domu Kalidego, jednak projekt jego rewitalizacji nie spodobał się nowym władzom Chorzowa.
Muzeum na Powstańców pod młotek! Wraca temat Domu Kalidego. “To jest tożsamość Chorzowa”

Autor: Martyna Majewicz

Muzeum w Chorzowie powstało 13 grudnia 1935 roku jako połączenie działalności muzeów w Bytomiu i Świętochłowicach, początkowo mieszcząc się przy ul. gen. H. Dąbrowskiego 53. Po przerwie spowodowanej II wojną światową, wznowiło działalność w lutym 1945 roku przy ul. Sienkiewicza 3. W styczniu 1959 roku przeniesiono je do siedziby przy ul. Powstańców 25. W 1991 roku stało się samorządową instytucją kultury. W sierpniu 2021 roku zostało połączone z Muzeum Hutnictwa, a placówka przy ul. Powstańców funkcjonuje jako Oddział Historii Miasta i Regionu.

Wraz z rozwojem głównej siedziby Muzeum Hutnictwa i jego zdecydowanie nowocześniejszą ofertą, punkt przy ulicy Powstańców stracił na atrakcyjności. To można powiedzieć, pewien znak czasów. Ale władze miasta nie pozostały głuche na te doniesienia i przygotowano plan, aby ten istotny element historii regionu dotarł on do szerszego grona, niekoniecznie z pierwotnej lokalizacji.

“Aktualnie wyznaczamy kierunek rozwoju”

Dom Kalidego to jeden z najstarszych budynków miejskich, ocalały z pierwotnej kolonii robotniczej dla pracowników Królewskiej Huty. Miał on zostać zaadaptowany na potrzeby Oddziału Historii Miasta i Regionu Muzeum Hutnictwa, i tym samym zastąpić niepopularną placówkę na ul. Powstańców. Pieniądze na tę realizację “leżały na stole”.

Nie było tajemnicą, że nowy zarząd miasta, z prezydentem Szymonem Michałkiem na czele, był dość sceptycznie nastawiony do tego pomysłu. Już w sierpniu 2024 roku poinformowano, że projekt ten "jest przez władze miasta i pracowników merytorycznych analizowany". Z planu finansowego na 2025 rok wynika jednak, że w najbliższym czasie żadnych inwestycji w Muzeum Hutnictwa nie będzie. Szkoda, bo na rewitalizację Domu Kalidego Chorzów mógł pozyskać niemal 7,2 mln zł dotacji w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Pełen koszt przedsięwzięcia miał wynieść 9 680 000 zł brutto. Miasto odstąpiło jednak od realizacji umowy z wykonawcą.

Zapytaliśmy miejską konserwator zabytków, Annę Piontek, o opinię na ten temat. Przekazała nam, że projekt ma pewne mankamenty. Chodzi o zaplanowane tam przestrzenie magazynowe, które w jej ocenie są “niewłaściwe”.

- Jak wszyscy wiemy, zwłaszcza obiekty z rejestru zabytków wymagają odpowiedniej troski. Żeby zachować jak najwięcej substancji zabytkowej, trzeba zatem określać takie funkcje dla tych obiektów, które nie będą tej substancji całościowo naruszały. Magazyny muzealne, zwłaszcza nowoczesne magazyny muzealne, wymagają innych warunków, niż te możliwe do osiągnięcia w Domu Kalidego - wskazała Anna Piontek.

Dodaje, że zaplanowanie oddziału Muzeum Hutnictwa w Domu Kalidego “wymagałoby znaczących interwencji budowlanych w oryginalną substancję”. Przyznała, że plany adaptacji tego obiektu budzą jej wątpliwości jako Miejskiego Konserwatora Zabytków.

Zapytałem czy nie powinno się “kuć żelaza”, jeśli jest szansa na rewitalizację Domu Kalidego, bo kolejna taka może nie pojawić się przez następne 200 lat.

- My kujemy to żelazo i na pewno jest nie tylko szansa, ale dobra sposobność, by Dom Kalidego w najbliższych latach odzyskał swój blask - odpowiada Anna Piontek. - Aktualnie wyznaczamy kierunek rozwoju Domu Kalidego i w zależności od ostatecznie podjętych decyzji o odpowiednie środki będziemy się starać we właściwych programach - zapewniła.

Innego zdania jest Henryk Mercik, były konserwator zabytków Chorzowa, a obecnie Rybnika. Przyznał, że nie może odnieść się do samego projektu, bo go zwyczajnie nie widział. Jest jednak pewny, że wcielenie budynku jako część Muzeum Hutnictwa jest “absolutnie bezwzględne”.

- Dbanie o dziedzictwo kulturowe to nie jest to samo, co wyznaczanie kierunków rozwoju miasta. Dziedzictwo kulturowe już jest. Jest nam dane przez naszych przodków, poprzedników i co najważniejsze jest zasobem nieodnawialnym. Jak coś zostanie zniszczone, to nigdy już tego nie odzyskamy. Nigdy. Kierunki rozwoju to my możemy, a nawet powinniśmy wyznaczać, natomiast są pewne fundamenty, których nie zmienimy - tłumaczy Henryk Mercik. - Nie zmienimy, bo każde miasto ma takie, a nie inne fundamenty. Podobnie jak każdy z nas ma takich, a nie innych przodków. Ktoś być może by chciał, żeby jego przodkiem był ktoś inny. Ja oczywiście nie - od razu mówię. To są moje korzenie, to jest moja rodzina. To jest moja tożsamość. I ten obecnie doprowadzony do ruiny Dom Kalidego to jest tożsamość Chorzowa - podkreśla.

Radni zdecydują

W porządku obrad najbliższej sesji Rady Miasta Chorzów (29.05) znajduje się uchwała “w sprawie wyrażenia zgody na sprzedaż nieruchomości zabudowanej, położonej w Chorzowie przy ul. Powstańców 25”. Jak wskazano w projekcie uchwały, nieruchomość zabudowana jest budynkiem o powierzchni użytkowej 799,70 m2, który znajduje się w spisie obiektów zabytkowych z terenu Chorzowa. Dowiadujemy się również, że obecnie z nieruchomości korzysta Muzeum Hutnictwa na podstawie umowy dzierżawy.

Jeśli radni przegłosują uchwałę, obiekt trafi na sprzedaż. Gdzie w takim przypadku swoje miejsce znajdzie Oddział Historii Miasta i Regionu Muzeum Hutnictwa, jeśli nie w Domu Kalidego? Zapewne takie pytanie pojawi się na czwartkowej sesji. 

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Wstyd 27.05.2025 10:23
ONI nie mieszkają w Chorzowie, co ich interesuje przyszłość NASZEGO MIASTA.

G
Grall 27.05.2025 09:04
Sprawa prosta. Albo sprzedaż albo przenieść tam Miejską Bibliotekę Publiczną w Chorzowie z ulicy Sobieskiego gdzie jest po prostu ciasno. Tamten budynek jako zwykłą kamienicę sprzedać zaś ten na powstańców dostosować dla niepełnosprawnych by korzystali z wszystkich poziomów. Sorry ale na co dokładnie miało iść te 9,8 mln złotych? Kolejne fanaberie poprzedniej władzy która ponownie chciała się uwłaszczyć? Koperty pod biurkiem jak w przypadku remontu centrum przesiadkowego i tężni? Dobrze Pan Michałek zrobił rozwalając ten projekt, Dom Kalidego po prostu przerobić na muzeum tego wielkiego chorzowianina, całą Kalidego jako ulice poddać remontowi zaś targowisko najzwyczajniej zlikwidować. Bo to nie te czasy...

K. J. 26.05.2025 22:56
Do tego muzeum oddałam Sztandar Cechu Piekarskiego z Lipin

Hanna 26.05.2025 18:54
No co jeszcze zniszczymy w naszym mieście .Nowe nie powstanie ,stare pod młotek .Ręce opadają Chorzów zamienia się w ruinę ,moi przodkowie widząc to płaczą z niebios a ja już przestałam wierzyć że będzie lepiej ...

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: AndrzejTreść komentarza: Panie michałek. Zabezpieczyć i Przywrócić ruch pod Estakadą. Od Powstańców do Kościuszki i dalej do Katowickiej i odwrotnie. Estakada górą nie jest Potrzebna.Data dodania komentarza: 18.06.2025, 08:53Źródło komentarza: Gorąca dyskusja na forum GZM i spór prezydentów o EstakadęAutor komentarza: EwelinkaTreść komentarza: Pan MIchałek wziął się wkońcu do roboty i... zamknął estakadę i koniec. A teraz niech inni zrobią, wymyślą, dadzą pieniądze, ogarnąm bo to przecież tranzyt. G%^*o prawda. Po chorzowie jeżdzą hydraulicy, elektrycy, robotnicy, inspektorzy spółdzielni i wspólnot i jeżdzą estakadą 3 razy dzennie jadąc z batorego, na kościuszki i z powrotem do batorego. I oni nie tracą 10 minut na przejazd, tylko tracą 3 razy tyle, i czas i pieniądze na benzynę. A Pan Michałek powinien przywrócić ruch jak nie na estakadzie, to chociaz pod nią, bo omy z balkonikami nie mogą z Wolności do Kauflanda i z powrotem. Bo lludzi komunikacja wysadza przy muzeum hutnictwa i potem "radźcie sobie". Michałek zrób podpory uruchom ruch pod estakadą, żeby się dało życ a potem myśl co dalej.Data dodania komentarza: 17.06.2025, 22:44Źródło komentarza: Gorąca dyskusja na forum GZM i spór prezydentów o EstakadęAutor komentarza: BeatarekTreść komentarza: Tak szczęśliwy, a Prezydent Chorzowa podjął bardzo ważną decyzję dla bezpieczeństwa ludzi. Jestem ciekaw czy Pan Krupa weżnie odpowiedzialność jak Estakada się zawali.Data dodania komentarza: 17.06.2025, 22:02Źródło komentarza: Gorąca dyskusja na forum GZM i spór prezydentów o EstakadęAutor komentarza: Mieszkaniec z rodzinąTreść komentarza: Panie Prezydencie. Jesteśmy z Panem! Dziękujemy za to, że dba Pan o nasze bezpieczenstwo i ma determinację do pracy nad poprawą warunków w których przychodzi nam żyć.Data dodania komentarza: 17.06.2025, 20:41Źródło komentarza: Gorąca dyskusja na forum GZM i spór prezydentów o EstakadęAutor komentarza: AntyKibolTreść komentarza: Od bębniarza do grabarza!!! Czy już Chorzów jest szczęśliwy? Dla kolegi pytamData dodania komentarza: 17.06.2025, 17:51Źródło komentarza: Gorąca dyskusja na forum GZM i spór prezydentów o EstakadęAutor komentarza: S.ST.Treść komentarza: Gdzie są moje komentarze.Data dodania komentarza: 17.06.2025, 16:58Źródło komentarza: Stadion w zamian za przyłączenie Chorzowa do Katowic? “Prezydent mówił, że byłby w stanie to zrobić”
Reklama