Ustanowiona blisko 20 lat temu Nagroda Marszałka Województwa Śląskiego za Wydarzenie Muzealne Roku przyznawana jest za najwybitniejsze osiągnięcia z zakresu działalności muzealnej w naszym województwie, co ma na celu podkreślenie wagi ochrony i upowszechnienia dziedzictwa kulturowego. Nagrodami honoruje się instytucje muzealne działające na terenie województwa, których statut lub regulamin został uzgodniony z Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Co istotne, nagrody te przyznawane są za wydarzenia, które miały miejsce w roku poprzedzającym daną edycję.
Skansen doceniony i to podwójnie!
W ubiegłym tygodniu, w Muzeum Historii Katowic odbyła się uroczystość wręczenia Nagrody Marszałka Województwa Śląskiego za Wydarzenie Muzealne 2024 roku. Na konkurs, który obejmował cztery kategorie wpłynęło aż 44 zgłoszeń z 18 muzeów, z czego:
- 17 zgłoszeń w kat. wystawy
- 12 zgłoszeń w kat. publikacje książkowe
- 14 zgłoszeń w kat. dokonania z zakresu inicjatyw edukacyjnych oraz popularyzacji dziedzictwa kulturowego, w tym wydawnictwa multimedialne
- 1 zgłoszenie w kat. dokonania z zakresu konserwacji
Łączna pula nagród we wszystkich kategoriach wynosiła 80 000 zł. Oprócz nagród przyznano również wyróżnienia o charakterze honorowym.
Jak się okazało, Muzeum "Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie" zostało uhonorowane w aż dwóch kategoriach. Za najlepsze dokonanie z zakresu konserwacji uznano przedsięwzięcie pn. "Konserwacja i restauracja pralki Miele", zaś w kategorii dokonań z zakresu inicjatyw edukacyjnych oraz popularyzacji dziedzictwa kulturowego, w tym wydawnictwa multimedialne wyróżnienie otrzymał projekt "Etno brzmienia".
- Ochrona zabytków oraz upowszechnianie tradycji to nie tylko nasza misja, ale przede wszystkim odpowiedzialność wobec przyszłych pokoleń. Wierzymy, że dziedzictwo kulturowe to żywa opowieść, która wciąż może inspirować, uczyć i łączyć ludzi. Każdy projekt, który realizujemy, ma na celu nie tylko konserwację materialnych śladów przeszłości, takich jak zabytki techniki czy architektury, ale także przywracanie znaczenia obrzędom, wspomnieniom i zwyczajom, które przez pokolenia kształtowały tożsamość naszej społeczności - mówi Paulina Cius-Górska, dyrektor chorzowskiego Skansenu.
Nagrodzonym główną nagrodą przedsięwzięciem jest projekt konserwacji i restauracji unikalnej pralki mechanicznej marki „Miele”, pochodzącej najprawdopodobniej z początku lat 30. XX wieku. Zabytek ten stanowi niezwykły przykład wczesnych urządzeń gospodarstwa domowego, które zmieniały codzienne życie mieszkańców wsi i miast. Wzorcową konserwację urządzenia przeprowadziła: Sylwia Kudła-Herner z Pracowni Konserwacji Zabytków ARTCON a projektem z ramienia Muzeum kierował Damian Adamczak, starszy kustosz z Działu Obiektów i Zabytków Ruchomych MGPE.
- Dzięki ich zaangażowaniu i precyzji, obiekt został profesjonalnie zabezpieczony i odnowiony, przy jednoczesnym zachowaniu jego historycznej autentyczności. Pralka stała się jednym z cenniejszych eksponatów, prezentowanych obecnie z dumą na wystawie jubileuszowej - podkreślają w Skansenie.
Drugim uhonorowanym projektem jest przedsięwzięcie kulturalno-edukacyjne pn. "Etno Brzmienia", którego celem była popularyzacja śląskich pieśni ludowych i zawodowych zebranych przez prof. Adolfa Dygacza oraz wprowadzenie ich w przestrzeń nowoczesnej edukacji muzealnej.
Inicjatywa obejmuje szereg działań, w tym warsztaty i spacery edukacyjne dla dzieci, młodzieży i dorosłych, tworzenie materiałów dydaktycznych oraz interaktywną ścieżkę zwiedzania. Jednym z kluczowych elementów projektu jest publikacja "Patrzcie, dzieci, kruszec leci…" skierowana do uczniów w wieku wczesnoszkolnym oraz ich nauczycieli i opiekunów.
Napisz komentarz
Komentarze