W poniedziałek estakada w Chorzowie została zamknięta dla ruchu wszelkich pojazdów. Dotyczy to zarówno obiektu, jak i poruszania się na terenie pod nim. Nagła decyzja spowodowała, że w mieście powstał paraliż komunikacyjny. W miarę upływu czasu było już jednak lepiej. Uruchomiono specjalną stronę internetową, na której na bieżąco publikowane są aktualne informacje i komunikaty: estakada.chorzow.eu.
“Ludzi kompletnie nie ma tutaj, jest zero”
Wykluczenie znacznej części centrum Chorzowa to duży problem dla przedsiębiorców, prowadzących tam swoje biznesy. Dzień po decyzji o wyłączeniu mostu nad Rynkiem zapytaliśmy w okolicznych sklepach, jak ta sytuacja wpłynęła na ilość klientów.
- To tragedia dla nas przedsiębiorców, małych firm i generalnie wszystkich, którzy są wokół estakady. Odczuliśmy brak klientów, bo nie mają jak dotrzeć do naszych sklepów i do naszych firm. Nie możemy ani towaru przyjąć, ani wydać towaru, bo żadne auto tu nie może podjechać - mówi pani Jadwiga z Charity Shopu. - Jesteśmy załamani totalnie, bo przeżyliśmy remont Rynku, przeżyliśmy remont ulicy Powstańców i przeżyliśmy pandemię. Ale ta sytuacja jest ponad wszystko. Nie wiem czy damy radę - przyznaje.
- Mieliśmy tutaj już spotkanie z naszą panią menadżer. Sprawdzała ilość paragonów, jaka spadła, jest to już jakieś 30%, więc jesteśmy po prostu teraz na zasadzie obserwacji sytuacji. (...) Mamy nadzieję, że drogi dojścia klientów, czy nawet jakieś drogi, alternatywy dojazdu będą udostępnione mimo wszystko - mówi Jolanta, kierowniczka sklepu piekarni Kłos.
- Myślę, że w ogóle każdy jeden przedsiębiorca, który zajmuje tutaj lokale przy Rynku, na ulicy Wolności, każdy się tego obawia. Zresztą widać to po dniu dzisiejszym, dezorientacji po prostu ludzi, jak się mają poruszać. Wyłączone całe centrum przesiadkowe, wyłączone wszystkie tramwaje, autobusy. Napływu ludzi kompletnie nie ma tutaj, jest zero. My nie mamy dzisiaj w ogóle ruchu, my dzisiaj każdy z nas, którzy tutaj stoimy, nie sprzedał nic. Podejrzewam, że nie będzie to prowadziło w dobrą stronę - komentuje Patrycja ze sklepu odzieżowego.
Nie wszystkie punkty miały tyle “szczęścia”, że ich problemem jest mniejsza liczba klientów. Kawiarnia Kaskada, Księgarnia Dopełniacz, sklep Gryfnie, a także Galeria Sztuki Muzycznej i Obrazu - to miejsca, które znajdują się bezpośrednio pod estakadą i w wyniku ostatnich działań musiały w trybie nagłym zawiesić swoją działalność.
Decyzja problematyczna, ale słuszna
Zapytani przez nas mieszkańcy mówią o utrudnieniach z przemieszczaniem się, głównie jeśli chodzi o transport. Każdy jednak przyznał, że bezpieczeństwo powinno stać nad tymi sprawami i wyłączenie estakady z użytku oceniali jako słuszne, choć kłopotliwe.
- Jak miałoby się coś stać, to kto by za to odpowiadał? Ale jest taka sprawa, że nie robią tak jak się należy. Tu zatrzymali wszystko, że się nie można poruszać. Wszystko na pieszo - narzeka pan Sławomir.
Napotkana pani Anita pamięta jeszcze, jak most oddawano do użytku. Stała wtedy z synem w wózku na chorzowskim Rynku.
- Spełniała swoje założenie, bo rozładowywała ruch samochodów, autobusów i wszystkiego. No i teraz stoję i wspominam sobie, jak to było, jak otwierali tę estakadę i uruchamiali. Ale jeżeli to stanowiło po tylu latach niebezpieczeństwo, to jestem jak najbardziej za. A są takie mądre głowy, które rozwiążą ten problem objazdami - mówi.
Burza mózgów w magistracie
We wtorek w Urzędzie Miasta Chorzów odbyło się spotkanie z przedsiębiorcami, jakich dotknęły decyzje ostatnich dni. Chodzi o tych prowadzących działalność przy ul. Rynek, ul. Faski oraz na początku ul. Wolności.
Prezydent Chorzowa Szymon Michałek oraz wiceprezydent Jacek Króliczek wysłuchali zgromadzonych i niebawem mają zostać zaproponowane rozwiązania, jakie pomogą przedsiębiorcom przetrwać ten niełatwy okres. W spotkaniu uczestniczyli jeszcze dyrektor MZUiM Robert Kuśmirek oraz przedstawiciele Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Wydziału Mieszkalnictwa.
Wraz z Urzędem Miasta zachęcamy, aby nie zapominać o lokalach okalających centrum miasta i korzystać z ich usług. Trzymamy kciuki za nasze lokalne biznesy!
Napisz komentarz
Komentarze