Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 18 czerwca 2025 10:27
Reklama
ReklamaBudowa i remont na Ceneo

Święto ognia, wody i ziół znów zawita do chorzowskiego Skansenu

Miłosne wróżby, warsztaty wyplatania wianków, lekcja języka śląskiego czy spektakl "Ballady i romanse" - to tylko część atrakcji zaplanowanych w ramach tegorocznej Nocy Świętojańskiej. Wydarzenie odbędzie się 21 czerwca w Muzeum "Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie".
Święto ognia, wody i ziół znów zawita do chorzowskiego Skansenu

Źródło: Muzeum "Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie"

Noc Kupały to święto pierwotnie obchodzone przez pogańskich Słowian, podczas letniego przesilenia - w nocy z 21 na 22 czerwca, czyli najkrótszą noc w roku. W tradycji ludowej kończyło ono cykl obrzędów (rozpoczynający się od zaduszek) mający zapewnić powrót na ziemię "czasu życia", a więc czasu urodzaju, dobrobytu oraz szczęścia. Chrześcijańską odpowiedzią na pogańskie obchody Nocy Kupały jest Noc Świętojańska, przypadająca w wigilię dnia św. Jana Chrzciciela, a więc z 23 na 24 czerwca. Jest ona próbą zasymilowania przez chrześcijaństwo pogańskich obrzędów związanych z letnim przesileniem słońca, dlatego też obchodzi się ją w podobny sposób.

O najpopularniejszych związanych z tym zwyczajach i obrzędach już niebawem przypomną w Muzeum "Górnośląskim Parku Etnograficznym w Chorzowie", gdzie na 21 czerwca zaplanowano kolejną odsłonę dobrze znanej już imprezy plenerowej pn. "Na św. Jana".

- W najkrótszą noc w roku spotkamy się, by wspólnie odkrywać słowiańskie obrzędy, ludowe wierzenia oraz cieszyć się bogatym programem artystycznym! W tym roku uczestników czeka wiele nowych atrakcji, które łączą kulturę, historię i lokalne dziedzictwo w rodzinnej atmosferze - zapowiadają w Skansenie.

Podczas trwającego w godz. 16:00-21:00 wydarzenia, spodziewać się można m.in. plenerowej inscenizacji dzieła Adama Mickiewicza "Ballady i romanse", która przeniesie widzów w świat romantyzmu, magii i ludowych wierzeń. Spektakl, przygotowany przez Teatr Trip, stanie się nie tylko artystyczną podróżą w czasie, ale też okazją do refleksji nad relacją człowieka z naturą oraz światem duchowym.

Kolejną atrakcją będzie lekcja języka śląskiego z Izoldą Czmok-Nowak. Podczas jej trwania uczestnicy poznają podstawy języka śląskiego w niecodziennym kontekście. Tematem przewodnim będą duchy, zjawy i "straszki", czyli istoty z regionalnych opowieści i legend.

Na dużej łące Kapela Fedaków poprowadzi warsztaty śpiewu i tańca inspirowane tradycyjną muzyką ludową. Goście Skansenu będą mogli poznać i wspólnie wykonać pieśni sobótkowe oraz nauczyć się prostych układów tanecznych charakterystycznych dla kultury ludowej.

Krzysztof Borda, który poprowadzi wieczorne obrzędy sobótkowe, wprowadzi uczestników w klimat Nocy Kupały. Zaplanowano skoki przez ognisko, wróżby miłosne i rytualne poszukiwanie legendarnego kwiatu paproci - symbolu szczęścia i spełnienia marzeń.

Oczywiście nie zabraknie też warsztatów wyplatania wianków z kwiatów i ziół, a następnie tradycyjnego obrzędu puszczania ich na wodę. Jest to symboliczna praktyka wróżebna, związana z miłością oraz przyszłością.

- Zachęcamy do udziału wszystkich zainteresowanych dawnymi obyczajami, tradycją ludową oraz rodzinnym spędzaniem czasu w niepowtarzalnej atmosferze słowiańskiej nocy pełnej ognia, śpiewu, magii i natury! - podkreślają w Skansenie.

Bilety na wydarzenie są dostępne >>TUTAJ<<.
 

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: AndrzejTreść komentarza: Panie michałek. Zabezpieczyć i Przywrócić ruch pod Estakadą. Od Powstańców do Kościuszki i dalej do Katowickiej i odwrotnie. Estakada górą nie jest Potrzebna.Data dodania komentarza: 18.06.2025, 08:53Źródło komentarza: Gorąca dyskusja na forum GZM i spór prezydentów o EstakadęAutor komentarza: EwelinkaTreść komentarza: Pan MIchałek wziął się wkońcu do roboty i... zamknął estakadę i koniec. A teraz niech inni zrobią, wymyślą, dadzą pieniądze, ogarnąm bo to przecież tranzyt. G%^*o prawda. Po chorzowie jeżdzą hydraulicy, elektrycy, robotnicy, inspektorzy spółdzielni i wspólnot i jeżdzą estakadą 3 razy dzennie jadąc z batorego, na kościuszki i z powrotem do batorego. I oni nie tracą 10 minut na przejazd, tylko tracą 3 razy tyle, i czas i pieniądze na benzynę. A Pan Michałek powinien przywrócić ruch jak nie na estakadzie, to chociaz pod nią, bo omy z balkonikami nie mogą z Wolności do Kauflanda i z powrotem. Bo lludzi komunikacja wysadza przy muzeum hutnictwa i potem "radźcie sobie". Michałek zrób podpory uruchom ruch pod estakadą, żeby się dało życ a potem myśl co dalej.Data dodania komentarza: 17.06.2025, 22:44Źródło komentarza: Gorąca dyskusja na forum GZM i spór prezydentów o EstakadęAutor komentarza: BeatarekTreść komentarza: Tak szczęśliwy, a Prezydent Chorzowa podjął bardzo ważną decyzję dla bezpieczeństwa ludzi. Jestem ciekaw czy Pan Krupa weżnie odpowiedzialność jak Estakada się zawali.Data dodania komentarza: 17.06.2025, 22:02Źródło komentarza: Gorąca dyskusja na forum GZM i spór prezydentów o EstakadęAutor komentarza: Mieszkaniec z rodzinąTreść komentarza: Panie Prezydencie. Jesteśmy z Panem! Dziękujemy za to, że dba Pan o nasze bezpieczenstwo i ma determinację do pracy nad poprawą warunków w których przychodzi nam żyć.Data dodania komentarza: 17.06.2025, 20:41Źródło komentarza: Gorąca dyskusja na forum GZM i spór prezydentów o EstakadęAutor komentarza: AntyKibolTreść komentarza: Od bębniarza do grabarza!!! Czy już Chorzów jest szczęśliwy? Dla kolegi pytamData dodania komentarza: 17.06.2025, 17:51Źródło komentarza: Gorąca dyskusja na forum GZM i spór prezydentów o EstakadęAutor komentarza: S.ST.Treść komentarza: Gdzie są moje komentarze.Data dodania komentarza: 17.06.2025, 16:58Źródło komentarza: Stadion w zamian za przyłączenie Chorzowa do Katowic? “Prezydent mówił, że byłby w stanie to zrobić”
Reklama