Temat związany z nauką języka śląskiego ciągnie się w polskiej debacie publicznej już od bardzo długiego czasu. Choć w kwietniu 2024 roku polski parlament przegłosował ustawę, stanowiącą język ten za regionalny, to kilka tygodni później prezydent Andrzej Duda zdecydował się nie podpisać ustawy, stawiając prezydenckie veto.
Gdy wydawało się więc, że przeznaczone na edukację śląskiej mowy 2 mln złotych przepadną, poinformowano, o decyzji Komisji Finansów Publicznych, która zadecydowała o przyznaniu tych pieniędzy naszemu regionowi.
To właśnie dzięki tej poprawce w rektoracie Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach w związku z programem "Regionalna Edukacja na Śląsku", realizowanym przez śląską uczelnię, a finansowanym właśnie przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, kilka miesięcy temu zaprezentowano powstałe materiały oraz plany dotyczące edukacji i popularyzacji języka śląskiego.
Warto również wspomnieć, że w ramach tego programu już w roku akademickim 2024/25 otworzony został całkiem nowy kierunek studiów podyplomowych pn. „Region - Język i Kultura”. Obejmuje on zagadnienia z językoznawstwa, kulturoznawstwa, historii i socjologii naszego regionu.
To właśnie studenci tego kierunku 6 lipca 2025 roku po raz pierwszy w historii napisali egzamin z języka śląskiego. Odbył on się w Szkole Języka i Kultury Polskiej Uniwersytetu Śląskiego, przy współpracy z Towarzystwem Kultywowania i Promowania Śląskiej Mowy Pro Loquela Silesiana oraz Radą Języka Śląskiego.
Do egzaminu ze ślōnskiej godki przystąpiły 32 osoby, a sam test składał się z dwóch części - pisemnej i ustnej. W komisji egzaminacyjnej zasiedli za to prof. Jolanta Tambor, prof. Aleksandra Kunce, Mirosław Syniawa, Bogdan Kallus, Rafał Adamus i Grzegorz Kulik.
Napisz komentarz
Komentarze