KPR Ruch Chorzów, a właściwie TAURON Ruch Chorzów, to jedna z 10 najlepszych drużyn kobiecego handballu w Polsce. Podobnie jak wszystkie pozostałe ekipy najwyższego szczebla, otrzymała właśnie licencję na grę w ORLEN Superlidze Kobiet. Pozyskanie sponsora tytularnego, wspomnianego Tauronu, to dobra wiadomość z perspektywy finansów klubu. Niestety, na tym dobre informacje się kończą, bo jak się okazuje, Niebieskie nie mają gdzie rozgrywać swoich meczów.
Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Chorzowie wypowiedział klubowi umowę dotyczącą korzystania przez Ruch z hali sportowej przy ul. Dąbrowskiego 113 oraz z hali na terenie Kompleksu Sportowego Hajduki od 1 sierpnia. Sprawą zainteresował się radny Miasta Chorzów, Jacek Nowak (PiS). W złożonej interpelacji zapytał, jaka była tego przyczyna, kto zapełni lukę po szczypiornistkach i czy jest jeszcze możliwość wycofania wypowiedzenia i ustalenia porozumienia.
Nowe zasady i ton rozmów
W odpowiedzi, podpisanej przez wiceprezydenta Chorzowa Jacka Króliczka, czytamy, że taką decyzję podjęto “w wyniku ustalenia nowych zasad polityki Miasta w zakresie wspierania i upowszechniania sportu”.
“Miasto Chorzów stoi na stanowisku, że finansowanie prywatnego podmiotu musi odbywać się w sposób transparentny i zgodny z zasadami odpowiedzialnego gospodarowania środkami publicznymi”. Wskazano przy tym, że dotychczasowe spotkania z zarządem Ruchu “nie doprowadziły do wypracowania wspólnego stanowiska”.
Podsumowano, że wpływ na decyzję miasta miał “ton prowadzonych przez Zarząd Klubu rozmów oraz brak decyzji na przedstawione warunki przez długi okres czasu” .
Wspomniane warunki dotyczą propozycji przekazania miastu 49% udziałów w klubie i pełen dostęp do dokumentów finansowych, w zamian za ok. 1 mln zł rocznie. W zarządzie klubu miałby przy tym zasiadać przedstawiciel miasta. Prezes Tauron Ruchu, Krzysztof Zioło, w rozmowie z Tubą Chorzowa przyznał, że był gotów przystać na te warunki. Najwyraźniej oferta wtedy już "wygasła", bo miał nie otrzymać już w tej sprawie odpowiedzi.
Okręgowy klub w miejsce superligowego Ruchu
Dalej dowiadujemy się, że obecnie priorytetem Chorzowa jest skupienie się na lokalnych klubach-stowarzyszeniach promujących rozwój dzieci i młodzieży i angażujących społeczność. W związku z tym, miasto zintensyfikowało współpracę z takimi podmiotami jak Ruch Chorzów Handball (który powstał w trakcie konfliktu KPR-u Ruch z miastem i jest dla niego konkurencją), Akademia Handballu Ruch Chorzów oraz Stowarzyszenie Piłkarskie „Ruch Chorzów Futsal”.
Kobieca drużyna nowego klubu Ruch Chorzów Handball ma rozpocząć zmagania od zera, w rozgrywkach 2 Ligi, czyli na czwartym szczeblu. Planowane jest także wystawienie w rozgrywkach zespołu męskiego.
“W.w. kluby będą korzystały z infrastruktury sportowej i lokalowej będącej w Zarządzie Miejskiego Ośrodka Rekreacji i Sportu w Chorzowie, z której do tej pory korzystał m.in. KPR Ruch Chorzów” - tłumaczy Jacek Króliczek.
Dodano, że choć nowe warunki wynajmu są możliwe do uzgodnienia, ich wprowadzenie jest obecnie utrudnione ze względu na to, że obiekty są już “w większości wykorzystane przez znaczącą ilość klubów sportowych, miejskich jednostek oświatowych i innych organizacji”.
Superliga start!
ORLEN Superliga Kobiet rusza 3 września. Tauron Ruch Chorzów pierwsze domowe spotkanie rozegra tydzień później, w weekend 6/7 września. Na ten moment wszystko wskazuje na to, że mecze Ruchu w Superlidze będą odbywały się poza Chorzowem.
Pomimo trudnej sytuacji, Ruch Chorzów sportowo rozegrał jeden z najlepszych sezonów od lat. Chorzowskie szczypiornistki pewnie utrzymały się na najwyższym szczeblu (7. miejsce) i dotarły do ¼ finału Pucharu Polski.
Napisz komentarz
Komentarze