"Niematerialne - przekaż dalej" to program zainaugurowany w 2023 roku z okazji 20. rocznicy przyjęcia Konwencji UNESCO w sprawie ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego oraz 10. rocznicy Krajowej listy niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Jego celem jest wspieranie przekazu pokoleniowego, ochrony i popularyzacji zjawisk wpisanych na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego oraz praktyk wpisanych do Krajowego rejestru dobrych praktyk w dziedzinie ochrony niematerialnego dziedzictwa, realizowanych w obrębie społeczności kultywujących daną tradycję czy zwyczaj. Ponadto, przyznawane w ramach tego programu dofinansowania, mają przyczynić się do aktywizacji społeczności lokalnych oraz budowania sieci współpracy w zakresie poznawania, ochrony i opieki nad dziedzictwem niematerialnym.
Jak poinformował Narodowy Instytut Dziedzictwa, w naborze do tegorocznej 3. edycji programu złożonych zostało aż 115 wniosków. Ostatecznie dofinansowanie zostało przyznane na wykonanie 20 projektów, wspierających międzypokoleniowy przekaz wiedzy i umiejętności, ochronę oraz popularyzację zjawisk i praktyk w dziedzinie niematerialnego dziedzictwa.
Jednym z beneficjentów jest Muzeum Hutnictwa, które otrzyma 43 400 zł na realizację projektu pn. "Hutnicza mowa we modych gowach. Na ratunek znikającemu socjolektowi hutniczemu". Zakłada on stworzenie: słownika hutniczej mowy; gry edukacyjnej, opartej na zasobach słownika oraz maratonu gier, podczas którego ożywione zostaną słowa prosto z hal i wielkich pieców.
- Hutniczy socjolekt odchodzi w zapomnienie – razem z ogniem wygasających wielkich pieców. Od lat marzyliśmy o stworzeniu słownika tej unikalnej mowy. Teraz to marzenie staje się rzeczywistością – i nie posiadamy się z radości! - komentują w Muzeum Hutnictwa.
Napisz komentarz
Komentarze