Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 30 kwietnia 2026 07:58
Reklama Baner reklamowy

Dzień z czosnkiem

Lecznicze właściwości, kuszący zapach, a na dodatek leczy każde schorzenie. Mowa o czosnku, który ludzie uprawiają od 5 tysięcy lat.
Dzień z czosnkiem

Czosnek jest rośliną, która popularność zyskała już wieki temu. Pochodzi ze stepów środkowej Azji. Grecy, Rzymianie i Egipcjanie bardzo cenili sobie tę przyprawę. Mimo powszechnie uważanego za nieprzyjemny zapachu, namawiam Was abyście stosowali czosnek. Prawdopodobnie nie zabrzmi to zachęcająco, ale nawet na drugi dzień po spożyciu czosnku, jego specyficzna woń wydobywa się poprzez pory skóry; nie ma się jednak czego obawiać, ponieważ zapach ten można szybko zneutralizować, żując natkę pietruszki.

Wykorzystanie czosnku w kuchni


Najbardziej popularna forma przemycenia tej aromatycznej przyprawy do potraw odbywa się za pomocą soli czosnkowej lub czosnku granulowanego. Jednak najwięcej wartościowych substancji dostarczamy naszemu organizmowi gdy spożywamy go na surowo w formie kawałków lub przeciśniętego przez praskę. Tylko wtedy mamy kontakt z prawdziwie dobroczynnymi substancjami zawartymi w tym warzywku. Czosnek jest nieodłącznym elementem wielu sosów, dipów czy dodatków do mięs. Ryba doprawiona czosnkiem zawsze się udaje, a sałatki zyskują oryginalną ostrość oraz niepowtarzalny zapach. Czosnek świetnie sprawdza się także w formie samodzielnej przekąski - zamarynowane ząbki czosnku są delikatniejsze w smaku i są nie lada atrakcją na stole z przystawkami. Sprawdźcie sami, jak szybko potrafią znikać.

 

Wykorzystanie czosnku w medycynie


Antybakteryjne działanie czosnku jest wykorzystywane w domowej medycynie podczas różnego rodzaju infekcji czy przeziębień. Zaleca się wówczas przyjmowanie czosnku na surowo lub chociaż w postaci przypraw. Badania naukowe potwierdziły, że często spożywanie tego warzywa poprawia wydolność fizyczną oraz psychiczną. Jeżeli jesteście fanami czosnku to bądźcie pewni, że i oznaki starzenia zostaną odepchnięte. Tak właśnie działa kilka ząbków zjedzonych w ciągu tygodnia.

 

 

Źródło:kalibi.pl, wikipedia.org

Fot.: gotujemy.pl

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze

Autor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: A kiedy w koncu zlikwidujecie estakade i wybudujecie obwodnice? Jak nie potraficie to oddajcie wladze tym co potrafia. Jak potraficie to brac sie do roboty, bo juz dosc czasu zmarnowaliscie!Data dodania komentarza: 29.04.2026, 19:27Źródło komentarza: Z Bytomia do Katowic pojedziemy szybciej. Tramwaje Śląskie podpisały umowy na przebudowę torowiskaAutor komentarza: ChorzowianinTreść komentarza: Zamiast pisac takie glupoty lepiej lec i zbierej podpisy pod referendum. Zgrana ekipa juz czeka.Data dodania komentarza: 28.04.2026, 13:40Źródło komentarza: Maciej Franta: "W innej sytuacji nikt by nie przetestował zamknięcia estakady"Autor komentarza: YjzelTreść komentarza: Estakada powinna być zlikwidowana. Zamiast dumać jak ją reanimować myślcie nad organizacją środków i budową obwodnicy. W polsce są środki na budowy obwodnic małych miasteczek i wsi, bo takie się ciagle buduje. Na tak ważną inwestycje tym bardziej będą. A jak Wy politycy jesteście za słabi aby dowieźć ten temat to poprosimy jako społeczeństwo łatwoganga a pomoc. Tylko czy wtedy będziecie nam jeszcze do czegoś potrzebni?Data dodania komentarza: 28.04.2026, 13:32Źródło komentarza: Estakadą przejadą pojazdy do 15 ton?Autor komentarza: slazakTreść komentarza: Niekończąca się opowieść...Data dodania komentarza: 28.04.2026, 11:44Źródło komentarza: Estakadą przejadą pojazdy do 15 ton?Autor komentarza: obywatelTreść komentarza: Dotyczy stadionu komentarz mateusza borka any komentator. – Jak ja słyszę, że nowy stadion w Chorzowie ma być budowany etapami, a cały proces potrwa 10 lat, to jestem załamany. Przecież gdy zostanie oddana czwarta trybuna, pierwsza będzie już wymagała remontuData dodania komentarza: 27.04.2026, 16:16Źródło komentarza: Referendum: złożono wniosek, chcą odwołania Szymona Michałka!Autor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: Brawo!Data dodania komentarza: 27.04.2026, 12:26Źródło komentarza: Chorzów w walce z rakiem! Ponad 100 osób zgoliło włosy, a Polska zebrała rekordowe miliony
Reklama
Reklama