Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 25 maja 2026 01:02
Reklama Baner reklamowy

Uratuj życie, oddaj krew!

Krew - to bez wątpienia symbol życia. Wakacje to czas, kiedy wzrasta zapotrzebowanie na nią. Wielkość zapasów w bankach krwi nigdy nie jest wystarczająca. Może czas pomyśleć o tym, żeby oddać krew. 26 lipca na ul. Wolności przy Poczcie Głównej pojawi się ambulans, w którym będzie można oddać krew w godz. od 10:00 do 17:00.
Uratuj życie, oddaj krew!

- Zgłaszając się do oddania krwi należy być zdrowym, wypoczętym i po lekkim posiłku, w ciągu doby poprzedzającej oddanie krwi należy wypić ok. 2 litry płynu, nie palić papierosów i nie pić alkoholu oraz koniecznie zabrać dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość (ze zdjęciem) - czytamy na stronie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach.

Krew może oddać każda osoba w wieku od 18 do 65 lat, ważąca przynajmniej 50 kg. Dla wielokrotnych krwiodawców to już właściwie normalność. Chciałoby się powiedzieć zwykła ludzka pomoc, która przecież tak naprawdę jest jednak czymś niezwykłym.

Ci, którzy po raz pierwszy wybierają się oddać krew powinni pamiętać o kilku zasadach:

- dzień wcześniej nawodniamy organizm, sugeruje się wypicie około 2 litrów płynów, nie spożywamy alkoholu, zjadamy lekki posiłek;

- dorosły człowiek posiada od 5 do 6 litrów krwi, jednorazowo dawca oddaje tylko 450 ml;

Jeżeli dawca stale oddaje krew, czyli jest honorowym dawcą czekają na niego zniżki np. w aptekach, u lekarza taka osoba powinna być przyjmowany poza kolejnością. Krwiodawstwo w Polsce ma charakter honorowy, co oznacza, że poza ściśle określonymi wyjątkami opiera się na zasadzie dobrowolnego i bezpłatnego oddawania krwi. Po oddaniu krwi dawcy przysługuje:

- posiłek regeneracyjny o wartości kalorycznej 4 500 kcal (18 840 kJ);

- zwolnienie od pracy w dniu, w którym oddaje krew, i na czas okresowego badania lekarskiego dawców krwi na zasadach określonych w odrębnych przepisach;

- zwrot utraconego zarobku na zasadach wynikających z przepisów prawa pracy;

- zwrot kosztów przejazdu do jednostki organizacyjnej publicznej służby krwi na zasadach określonych w odrębnych przepisach.

Siedziba Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, z którego mogą skorzystać mieszkańcy Chorzowa zlokalizowana jest w Katowicach, wejście od ul. Kozielskiej. Czynne w poniedziałek, wtorek, środę i piątek w godz 7:00 - 15:00, w czwartki - w godz. 7:00 - 18:00, w każdą sobotę w godz. 8:00 - 13:00.

Ekspedycja czynna całą dobę pod numerem tel. 32 20 87 300.

 

Źródło:rckik-katowice.pl

Fot.: flickr.com


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze

Autor komentarza: Tęczowy ChorzowTreść komentarza: Czy na otwarciu był wojewoda bo widziałem jak trawniki malują na kolory tęczy pod urzędemData dodania komentarza: 22.05.2026, 11:26Źródło komentarza: Po niemal roku wrócił przejazd pod estakadą!Autor komentarza: slazakTreść komentarza: Pytanie zasadnicze. Na jak dlugo bedzie otwarty...Mam nadzieję ze regerendum wyybierze kogos kompetentnego na to stanowisko i ten ktos podejmie decyzję co dalej!Data dodania komentarza: 22.05.2026, 06:34Źródło komentarza: Po niemal roku wrócił przejazd pod estakadą!Autor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: Kiedy będą opublikowane oświadczenia majątkowe radnych i reszty ? Chcę wiedzieć ile co miesiąc inkasują za ten pokaz władzyData dodania komentarza: 22.05.2026, 06:02Źródło komentarza: Po niemal roku wrócił przejazd pod estakadą!Autor komentarza: EwkaTreść komentarza: Mógł ten orzejazd wrocic wxzesniej, tylko sie sajmon bujać niepotrzebnie z WINBem bujał. Bez efektu za to ze szkodą dla mieszkańcow.Data dodania komentarza: 21.05.2026, 20:47Źródło komentarza: Po niemal roku wrócił przejazd pod estakadą!Autor komentarza: LittleMiTreść komentarza: Taką stajnię Augiasza można posprzątać tylko za odpowiednią kasę i pewność, że się ma wolną rękę do robienia porządków.Data dodania komentarza: 20.05.2026, 15:12Źródło komentarza: Ośrodek Pomocy Społecznej w Świętochłowicach nadal bez nowego dyrektora. Jest kolejna rekrutacjaAutor komentarza: InfoTreść komentarza: Przybył w sprawie transkrypcji zastępcy ?Data dodania komentarza: 20.05.2026, 08:07Źródło komentarza: Adam Andruszkiewicz z Kancelarii Prezydenta RP z wizytą w Chorzowie
Reklama
Reklama