Już niebawem w samym sercu starej huty, na terenie zabytkowej hali elektrowni Huty Kościuszko, rozpoczną się prace budowlane i adaptacyjne. - Na ten cel nasze miasto, dzięki współpracy z Zabrzem, pozyskało 15 milionów złotych dofinansowania. To najwyższa dotacja na cele kulturalne w całej historii Chorzowa - zauważa prezydent Andrzej Kotala.
Całe przedsięwzięcie kosztować będzie ponad 30 milionów złotych. Dzięki tym środkom całkowicie wyremontowana zostanie ponad stuletnia hala. Na cele kulturalne zaadaptowana zostanie też przybudówka. W liczącym 2,5 tys. metrów kwadratowych kompleksie znajdzie się wystawa dot. historii hutnictwa. Zostanie opowiedziana interaktywnie, ale też za pomocą autentycznych urządzeń, których do niedawna używali hutnicy.
W Muzeum Hutnictwa staną m.in. młot Ansaldo, prasa hydrauliczna i walcarki. Warto przypomnieć, że w hali od kilku lat można już podziwiać XIX wieczny młot parowo – powietrzny Brinkmann’a. Nowe oblicze zyska też przestrzeń dookoła hali. Wszystko przy akompaniamencie dźwięków dochodzących z sąsiedztwa - z terenu wciąż działającego zakładu.
Źródło: UM Chorzów










Napisz komentarz
Komentarze