Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 13 lipca 2026 06:29
Reklama Baner reklamowy

Zielona akupunktura

Chorzów urządza się na zielono. W mieście powstanie m.in. zielony dywan, zielona ściana i bardzo zielone podwórko. Wszystko to w ramach wspólnego projektu z miastami z Włoch, Słowacji i Niemiec.
Zielona akupunktura

Głównym celem projektu SALUTE4CE realizowanego w ramach Programu INTERREG dla Europy Środkowej i koordynowanego przez Instytut Ekologii Terenów Uprzemysłowionych w Katowicach jest rozwój tzw. "zielonej akupunktury" w miejskich przestrzeniach. W tym roku chorzowianie wraz z architektami zaprojektują m.in. dywan z roślin przy ul. Bankowej, instalację na ścianie Chorzowskiego Centrum Kultury, podwórko przy ul. Armii Krajowej, a także wygląd jednej ze ścian estakady od strony ul. Moniuszki. Szacunkowy koszt inwestycji to ponad 100 tysięcy euro.

– Dziś startujemy z prezentacją projektu, który zaczynamy wdrażać w Chorzowie. Przed nami dwa tygodnie upałów, podczas których będziemy szukać schronienia od słońca, a także odpoczynku od tkanki miejskiej, w której niejednokrotnie dominuje betonowa zabudowa. Wspólnie z innymi miastami będziemy pracować nad powołaniem do życia idei, którą nazwaliśmy „zielona akupunktura”. Wyznaczyliśmy kilka miejsc w naszym mieście, które podczas gorących dni nie są chętnie odwiedzane. Sprawimy, by stały się one zielone, ekologiczne i bardziej przyjazne dla mieszkańców – zaznacza wiceprezydent Marcin Michalik.

Realizacja projektu potrwa ok. 3 lat, a oprócz Chorzowa zaangażuje się w niego niemieckie miasto Erfurt, włoska Alessandria, a także słowacki Liptowski Mikułas. Wesprą go też specjaliści z Instytutu w Dreźnie, Turynie, Ostrawie oraz Instytutu Ekologii Terenów Uprzemysłowionych w Katowicach. Partnerem projektu został natomiast Śląski Ogród Botaniczny w Mikołowie.

- W dużych gminach jest duży problem, by wygospodarować miejsca, które moglibyśmy zazielenić, ponieważ tereny, które się do tego nadają, często są atrakcyjne dla deweloperów czy przemysłu, a samorządy zezwalają na wykorzystanie ich do takich celów. Zieleń w miastach to jednak nie tylko większa estetyka, ale też zmiana mikroklimatu w danej przestrzeni, która jest bardzo potrzebna. My postaramy się skorzystać z takich miejsc, które mieszkańcy chętnie będą odwiedzać, a przy tym nie będą atrakcyjne dla potencjalnego inwestora – zaznacza Anna Starzewska-Sikora z Instytutu Ekologii Terenów Uprzemysłowionych w Katowicach.

Spotkanie z przedstawicielami podmiotów zaangażowanych w realizację projektu odbyło się w środę (5 czerwca) przy Chorzowskim Centrum Kultury. To tam powstanie pierwsza zielona ściana.

 

Źródło: materiały prasowe/własne



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze

Autor komentarza: Złośliwy Treść komentarza: Żulisie już się cieszą. Będzie integracja przy pomocy soku z gumijagód. Data dodania komentarza: 11.07.2026, 22:40 Źródło komentarza: Ulica Wolności wzbogaciła się o nowe ławki Autor komentarza: slazak Treść komentarza: Ale kompromitacja! To wygląda jak perfumowanie kupy ktora smierdzi i udawanie ze to pachnie! Data dodania komentarza: 11.07.2026, 20:40 Źródło komentarza: Ulica Wolności wzbogaciła się o nowe ławki Autor komentarza: Misia Treść komentarza: Zawalidrogi Data dodania komentarza: 10.07.2026, 15:40 Źródło komentarza: Ulica Wolności wzbogaciła się o nowe ławki Autor komentarza: K. Treść komentarza: Pan z dojtoratem od ławek i donic w końcu się wziął do roboty. Mam tutaj w tym jednym momencie pytanie. W jaki sposob pan dr planuje przeprowadzic te prototypowanie. Bo przeciez o tym mowa. Tak? Te ławki to czasowe rozwiazanie, ktore ma sprawdzic, czy sie sorawdza, czy uklad dobry, tak? A potem co? Ankieta i zmiana aranzacji? Was w tym urzedzie powalilo? Ławkie se układacie? Przypominam panu doktorowi, ze juz raz sie w parametrowanie bawil. Na placu Miarki. Do dzisiaj nie ma raportu z tej "zabawy" czy sie to sorawdzilo, czy nie, uwagi, ankiety. Pan doktor chuba niewiele wie o tym parametrowaniu. Data dodania komentarza: 10.07.2026, 15:18 Źródło komentarza: Ulica Wolności wzbogaciła się o nowe ławki Autor komentarza: slazak Treść komentarza: Kogo myśmy wybrali na prezydenta!!! Data dodania komentarza: 9.07.2026, 17:03 Źródło komentarza: Umowa z Kaskadą wypowiedziana przez post na Facebooku? “Wpis wskazywał na zakończenie działalności” Autor komentarza: Tak to jest Treść komentarza: Na wizualizacjach był tam ładny, zielony skwer :( Szkoda. Data dodania komentarza: 8.07.2026, 20:18 Źródło komentarza: Centrum handlowe przy Muzeum Hutnictwa coraz bliżej
Reklama
Reklama