Przypomnijmy, że w lutym zwołano nadzwyczajną sesję rady miasta, podczas której przedstawiono powody, ze względu na które firma Alba wypowiedziała miastu umowę na wywóz śmieci. Swoje stanowisko przedstawił dyrektor spółki, który podkreślił, że dotychczasowe stawki są zbyt niskie, by dłużej świadczyć usługi na dotychczasowych warunkach. Jako główną przyczynę zaistniałej sytuacji podał zmiany w przepisach wprowadzone przez rząd, czyli drastyczny wzrost m.in. opłaty za korzystanie ze środowiska. Do czasu rozstrzygnięcia przetargu wywóz śmieci jest zabezpieczony. W ramach umowy krótkoterminowej nadal wywozi je Alba.
Podczas kolejnej sesji radni zajęli się przyjmowaniem szeregu uchwał związanych z odpadami. Najważniejsza dotyczyła stawek za wywóz śmieci. Przyjęta propozycja uchwały określała wysokość opłaty na kwotę 26 zł 90 gr od osoby za odpady z zachowaniem zasad ich segregacji. W przypadku braku składowania śmieci w sposób selektywny stawkę ustalono na 53 zł 80 gr. Radni zatwierdzili przy tym regulamin dotyczący utrzymania czystości i porządku na terenie Chorzowa, ale niektóre jego zapisy zostały później zakwestionowane przez wojewodę. Z tego powodu konieczne było zwołanie dzisiejszej, nadzwyczajnej sesji rady miasta, podczas której zatwierdzono poprawki.
- Podczas obrad radni pracowali nad uchwałą śmieciową, której niektóre zapisy zostały zakwestionowane przez wojewodę. Chodzi tutaj głównie o uściślenie i dostosowanie nazewnictwa, np. "samochód", a "pojazd samochodowy". Przeredagowano też niektóre zapisy mówiące o uprzątnięciu błota czy śniegu z chodników oraz o pojemnikach na odpady komunalne - tłumaczy Kamil Nowak, rzecznik prasowy chorzowskiego urzędu miasta.
Przetarg już wkrótce zostanie ogłoszony w Biuletynie Informacji Publicznej.










Napisz komentarz
Komentarze