Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Baner reklamowy

W Parku Śląskim coraz bliżej „zielonej rewolucji”

Tauron, Fundusz Górnośląski, Zarząd Parku Śląskiego i Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze podpisali w czwartek 18 czerwca listy intencyjne w ramach współpracy dotyczącej wprowadzenia innowacyjnych technologicznie rozwiązań w zakresie pozyskiwania i wykorzystywania energii także na terenie Parku.
W Parku Śląskim coraz bliżej „zielonej rewolucji”

- Efektywność energetyczna i rozwój odnawialnych źródeł energii to przyszłość województwa śląskiego. Stawiamy na nowe i przyjazne dla środowiska technologie w przestrzeni publicznej. Park Śląski przejdzie w najbliższych latach prawdziwą metamorfozę i wierzę, że stanie się miejscem nowoczesnym i przyjaznym dla mieszkańców i odwiedzających – podkreśla marszałek Jakub Chełstowski.

W ramach porozumienia w Parku Śląskim ma powstać inteligentna infrastruktura, system ładowarek elektrycznych i transportu elektrycznego m.in. kolejka alejkowa, sieć hulajnóg i rowerów elektrycznych wraz z systemem ładowania, a także inteligentne ławki i oświetlenie. Na parkingach wokół parku powstanie infrastruktura do ładowania pojazdów elektrycznych, a parkowe budynki zyskają energię ze źródeł odnawialnych.

- Dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych zielonych technologii ten największy śródmiejski park w Europie stanie się jeszcze atrakcyjniejszym miejscem wypoczynku dla mieszkańców Śląska – zaznacza Filip Grzegorczyk, prezes zarządu Tauron Polska Energia. - Nasza działalność koncentruje się na Śląsku, tu mieszkają nasi pracownicy i klienci, i z tym regionem wiążemy naszą przyszłość. Chcemy, by transformacja energetyczna Taurona towarzyszyła transformacji Śląska – dodaje Filip Grzegorczyk.

W uroczystości podpisania listów intencyjnych wzięli udział członkini zarządu województwa Beata Białowąs, prezes Tauron Nowe Technologie Michał Koszałka, prezes Parku Śląskiego Agnieszka Bożek, prezes Funduszu Górnośląskiego Krystian Stępień oraz prezes Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego Norbert Henzel.

- Park Śląski wciąż się rozwija, planowanych jest szereg działań, które w znacznym stopniu mają uczynić Park jeszcze bardziej ekologicznym pod względem wykorzystywania energii. To wszystko możliwe jest dzięki współpracy samorządu wojewódzkiego oraz wielu instytucji. Tym bardziej cieszy nas fakt, że dzisiaj w naszej siedzibie zostały podpisane trzy listy intencyjne, właśnie w tym zakresie – mówi prezes Parku Śląskiego Agnieszka Bożek. - Dzięki tej współpracy będziemy mogli wprowadzić do Parku elektryczne hulajnogi, rowery i nowoczesną infrastrukturę. Zamierzamy wykorzystać też fotowoltaikę do zasilania hali Kapelusz – dodaje.

Na liście projektów do realizacji znalazło się stworzenie sieci elektrycznych rowerów i hulajnóg, a także stworzenie kolejki alejkowej i budowa infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych na parkingach dookoła Parku Śląskiego. Goście Parku będą też mogli skorzystać z inteligentnej infrastruktury. Planowane jest postawienia ławek i latarni umożliwiających indukcyjne (bezprzewodowe) ładowanie sprzętów elektronicznych, jak telefony czy tablety. Nie trzeba będzie także martwić się o WiFi. Elektryczną rewolucją przejdą też parkowe budynki. Kultowa hala „Kapelusz” zyska zasilanie pochodzące z fotowoltaiki.

 

Źródło: Park Śląski/Przemysław Malisz

Fot. Park Śląski


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze

Autor komentarza: EwkaTreść komentarza: Mógł ten orzejazd wrocic wxzesniej, tylko sie sajmon bujać niepotrzebnie z WINBem bujał. Bez efektu za to ze szkodą dla mieszkańcow.Data dodania komentarza: 21.05.2026, 20:47Źródło komentarza: Po niemal roku wrócił przejazd pod estakadą!Autor komentarza: LittleMiTreść komentarza: Taką stajnię Augiasza można posprzątać tylko za odpowiednią kasę i pewność, że się ma wolną rękę do robienia porządków.Data dodania komentarza: 20.05.2026, 15:12Źródło komentarza: Ośrodek Pomocy Społecznej w Świętochłowicach nadal bez nowego dyrektora. Jest kolejna rekrutacjaAutor komentarza: InfoTreść komentarza: Przybył w sprawie transkrypcji zastępcy ?Data dodania komentarza: 20.05.2026, 08:07Źródło komentarza: Adam Andruszkiewicz z Kancelarii Prezydenta RP z wizytą w ChorzowieAutor komentarza: slazakTreść komentarza: Taaa chyba kolejne SB i ZOMO za nasze podatki!Data dodania komentarza: 19.05.2026, 07:20Źródło komentarza: W Chorzowie powstaje pierwsza w Polsce klasa służb specjalnych!Autor komentarza: katTreść komentarza: Czas na zmiany.Dość michałków.Data dodania komentarza: 18.05.2026, 20:39Źródło komentarza: Adam Andruszkiewicz z Kancelarii Prezydenta RP z wizytą w ChorzowieAutor komentarza: K.Treść komentarza: Coś wam to nie idzie. Zainteresowania nie ma?Data dodania komentarza: 18.05.2026, 17:42Źródło komentarza: Zainteresowani wynajmem przy ul. Michałkowickiej muszą się pospieszyć. Zostały trzy ostatnie mieszkania!
Reklama
Reklama